לאחר שיחות עם ראשי הקואליציה, נתניהו נוטה לסרב לדרישת בנט לקבל את תיק הביטחון

לאחר שסיעת הבית היהודי הודיעה כי אם דרישתה לא תתקבל "אין טעם בקיום הממשלה", התייעץ רה"מ בנושא עם מקורביו. ליצמן שוחח עם נתניהו כמה פעמים, בניסיון לשכנע אותו להיענות לבנט

חיים לוינסון
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ובנט בכנסת, במארס
נתניהו ובנט בכנסת, במארסצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעץ הערב (רביעי) עם מקורביו בשאלה אם להיענות לאולטימטום של יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הדורש לקבל את תיק הביטחון במקום אביגדור ליברמן. נתניהו לא דחה על הסף את הדרישה, אך הוא נוטה לסרב לה ולהחזיק בתיק בעצמו - מהלך שצפוי להביא להקדמת הבחירות. בלשכתו אמרו כי הוא טרם קיבל החלטה בנושא.

יו"ר יהדות התורה, יעקב ליצמן, שוחח כמה פעמים עם נתניהו בניסיון לשכנע אותו למנות את בנט לתפקיד. נתניהו שוחח עם מנהיגי ש"ס ודגל התורה, השר אריה דרעי וח"כ משה גפני, ואמר להם כי ברצונו לשמור על הקואליציה. מטעם נתניהו נמסר: "טרם התקבל מכתב ההתפטרות של השר ליברמן. ראש הממשלה ימשיך בהתייעצויות הלילה ומחר. הדיווחים השונים בתקשורת על החלטות שונות אינם נכונים, ואינם על דעתנו או מטעמנו".

הערב החליטה סיעת הבית היהודי לדרוש מנתניהו את תיק הביטחון, והסמיכה את בנט לקבל "כל החלטה בעניין זה". בהודעת הסיעה נאמר: "ממשלה ללא הרתעה אינה ממשלת ימין. ללא קבלת האחריות על המשימה הלאומית של שינוי המצב הביטחוני, ביחד עם ראש הממשלה, אין טעם בהמשך קיום הממשלה".

לאחר שליברמן הודיע על התפטרותו דרשו בבית היהודי למנות לתפקיד את בנט, ויו"ר הסיעה, ח"כ שולי מועלם-רפאלי, הצהירה כי "בלי תיק הביטחון הבית היהודי לא תמשיך כשותפה בממשלה". דובר ראש הממשלה, יונתן אוריך, מסר כי נתניהו יחזיק בינתיים בתיק הביטחון. לדבריו, "אין הכרח ללכת לבחירות בתקופה ביטחונית רגישה זו, והממשלה יכולה להשלים את ימיה".

פרישת ישראל ביתנו מהקואליציה תותיר אותה עם רוב דחוק של 61 חברי כנסת, כפי שהיה עד מאי 2016. אם שמונת חברי הכנסת של הבית היהודי יפרשו אף הם, ממשלת נתניהו תהפוך לממשלת מיעוט, הנשענת על 53 ח"כים בלבד.

היום הודיע ליברמן על התפטרותו ועל פרישת ישראל ביתנו מהקואליציה, על רקע מה שתיאר כהתנהלות רופסת מול רצועת עזה וכניעה לטרור. מקורביו אמרו כי הצגתו כמי שתמך בהפסקת האש עם חמאס "הוציאה אותו מדעתו". ליברמן קרא להקדמת הבחירות, אך לא פסל חבירה לקואליציה עתידית בראשות ראש הממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ