השרים ידונו בחוק שימנע העמדה לדין של חיילים על מעשיהם בעת פעילות מבצעית

יוזמי הצעת החוק, הח"כים שולי מועלם-רפאלי ורוברט אילטוב, נימקו את נחיצותה בהעמדתו לדין של אלאור אזריה: "לא ניתן להשלים עם מצב שבו איש כוחות הביטחון מובל באזיקים מזירת אירוע"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזריה בביתו עם שחרורו מהכלא, במאי
אזריה בביתו עם שחרורו מהכלא, במאיצילום: אילן אסייג

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון בהצעת חוק שתעניק חסינות מהעמדה לדין לחיילים, שוטרים ואנשי שב"כ בשל מעשים שביצעו במסגרת פעילות מבצעית. לפי ההצעה, "איש כוחות הביטחון לא יישא באחריות פלילית, לא ייחקר כחשוד ויהיה חסין בפני כל פעולה משפטית בשל פעולה שביצע או פקודה שנתן במסגרת מילוי תפקידו אגב פעילות מבצעית וכחלק ממנה, או לשם עיכוב או מניעה של ביצוע מעשה טרור". בנוסף, לפי ההצעה, חסינותו של איש כוחות הביטחון תעמוד לו גם לאחר סיום שירותו.

יוזמי החוק, חברי הכנסת שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי) ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו), הזכירו כדוגמה לנחיצות החוק את פרשת אלאור אזריה. מטרת החוק, לדבריהם, נועדה להותיר חקירת פרשות דומות בזירה הצבאית ולא המשפטית.

חיילים בגבול רצועת עזה, ביום ראשוןצילום: אילן אסייג

"לא ניתן להשלים עם מצב שבו איש כוחות הביטחון המסיים למלא את תפקידו באירוע מבצעי או באירוע טרור, מובל באזיקים מזירת האירוע", נימקו הח"כים, "לא ניתן להשלים עם מצב בו אנשי כוחות הביטחון נחקרים בחקירות ממושכות תוך עינוי דינם, כאשר ההחלטות בענייניהם מתקבלות על ידי משפטנים ולא על ידי קצינים בכירים בעלי ניסיון קרבי וידע אודות הדינמיקה המתפתחת בשדה הקרב, ושחוו אירועים דומים לאילו שעברו אנשי כוחות הביטחון".

החסינות תוענק רק ללוחמים ולמפקדים מאנשי כוחות הביטחון שהיו מעורבים באירוע מבצעי או אירוע טרור, ואינה כוללת חסינות כאשר מתעורר חשד לעבירות פליליות ובהן גניבה, ביזה, התעללות או אלימות כלפי עוברי אורח בלתי מעורבים. הח"כים מציעים להקים ועדה בראשות אלוף במילואים שתוכל לאשר העמדה לדין "אם נמצא כי הפעולה שבוצעה או הפקודה שניתנה נעשתה בזדון או שלא בתום לב".

ההצעה מתבססת, בין היתר, על נתוני מחלקת ההתנהגות בצה"ל, שלפיהם 59% מהלוחמים סבורים שלא יקבלו גיבוי מממפקדיהם אם יעשו טעות מבצעית.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ