אחרי מרתון דיונים: ועדת הפנים אישרה את החוק שיאפשר בנייה בהתנחלות עיר דוד

ההצעה לא מציינת במפורש את הגן הלאומי שבסילוואן, אולם היא נתפרה למידותיו ומקודמת על ידי עמותת אלע"ד המיישבת אותו. הח"כים דנו בחוק עד שעה מאוחרת ביום שבו הכנסת כמעט לא פעילה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עיר דוד בסילוואן, ב-2016
עיר דוד בסילוואן, ב-2016צילום: אוליבייה פיטוסי

בצל החשש מפיזורה האפשרי של הכנסת, הקואליציה ניהלה אתמול (חמישי) מרתון דיונים לאישור לקריאה שניה ושלישית את החוק שיאפשר בניית בתים למגורים בשטחם של גנים לאומיים עירוניים. ההצעה אינה מציינת במפורש את הבנייה בגן הלאומי "עיר דוד" שבסילוואן, אולם היא נתפרה למידותיו של המתחם ומקודמת מאחורי הקלעים על ידי עמותת אלע"ד המיישבת אותו. יוזמי החוק טענו שכיום אין אפשרות לפתח שכונות מגורים קיימות הממוקמות באזורים שהוגדרו כגנים לאומיים, וההצעה נועדה להגן על התושבים ועל ההתפתחות הטבעית שלהן. הצעת החוק צפויה לעלות להצבעה במליאה ביום שני הקרוב.

ח"כ יעל כהן פראן (המחנה הציוני) הובילה את ההתנגדות לחוק. במהלך הדיון היא התריעה שהנוסח הקיים יפלה לרעה את התושבים הפלסטינים המתגוררים במתחם לעומת היהודים. "זה חוק רע", אמרה, "הוא יחזק גורמים קיצוניים במזרח ירושלים, תוך פגיעה בעתיקות ארכיאולוגיות המוגדרות כגן לאומי". לדבריה, "בסופו של דבר ובמילים פשוטות, החוק יאפשר התרחבות של ההתנחלות עיר דוד, שתפגע בעתיקות ארכיאולוגיות מצד אחד ומצד שני גם תקשה על הגעה להסדר מדיני בירושלים".

ח"כ טאלב אבו ערר (הרשימה המשותפת) אמר בדיון: "מדובר בבנייה סלקטיבית. אם הפלסטינים יגישו תוכנית, הגופים הרלוונטיים לא יאשרו אותה. אני בטוח בזה". יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש (הליכוד) הגיב לדברים ואמר, "מעלים טענות כאילו הצעת החוק מפלה את האוכלוסייה הפלסטינית. אין שום מניעה שתושבים פלסטינים יגישו בקשה לפיתוח. כל אחד יכול. מי שרוצה, שיתארגן. שיקח ממון מעמותות שתומכות בהם ויגיש תוכנית".

נציג משרד המשפטים מתח ביקורת על ההצעה ואמר, "עלינו לצמצם את תחולת החוק. הנוסח הזה קצת רחב ועלול לפגוע בגן הלאומי". לדברי עו"ד אשרת מימון מארגון עיר עמים: "אם ההצעה נועדה לעשות איזונים, היינו בעד. אבל היא נועדה להסדיר הכפלה של התנחלות עיר דוד. אם אתה סומך על מוסדות התכנון, אז אין סיבה לחוק הזה". החוק קודם בבהילות: הדיון התנהל ביום חמישי, שהוא יום שבו הכנסת כמעט שאינה פעילה ונמשך אל שעות הלילה. לאחר שח"כ כהן פראן הצליחה לכפות את העברת הדיון לוועדת הכנסת בטענה שלחוק הוכנס נושא חדש, החליט יו"ר הוועדה קיש לכנס עוד באותו היום את ועדת הכנסת. בצעד חריג, קיש עצמו ניהל גם את דיוני וועדת הכנסת, אף שבראשה עומד ח"כ אחר ממפלגתו, מיקי זוהר.

הגן הלאומי "עיר דוד", שמנהלת עמותת אלע"ד בסילוואן שבמזרח ירושלים, הוא חלק מהגן הלאומי סובב חומות ירושלים. זהו ככל הנראה הגן הלאומי היחיד בארץ שעונה לכל התנאים המופיעים בנוסח החוק המוצע. בשטח הגן הלאומי חיים כיום כמה אלפי תושבים פלסטינים וכמה מאות תושבים יהודים. כל התושבים היהודים קשורים בעמותת אלע"ד, שעוסקת ביישוב יהודים במקביל לניהול הגן והחפירות הארכיאולוגיות. לטענת תומכי החוק, בהם קיש ויו"ר הקואליציה, דוד אמסלם, המקרה של עיר דוד ייחודי מפני שהיתה שם שכונת מגורים לפני שהוכרזה כגן לאומי.  

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ