הממשלה אישרה את הקיצוץ הרוחבי בתקציב כדי לממן תוספות לאנשי כוחות הביטחון

השרים חיים כץ ואריאל התנגדו לקיצוץ, שנועד לממן את ההסכם בסך 22 מיליארד שקל שנחתם עם ארדן וכחלון. בין השאר יקוצצו 103 מיליון שקל ממשרד החינוך, ו-46 מיליון מהבריאות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישיבת הממשלה, היום
ישיבת הממשלה, היוםצילום: אמיל סלמן

הממשלה אישרה היום (ראשון) בתום דיון מתוח את הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה כדי לממן את התוספת לאנשי כוחות הביטחון. השרים חיים כץ ואורי אריאל התנגדו לקיצוץ באופן עקרוני, והשרים נפתלי בנט, אופיר אקוניס, יובל שטייניץ ואיוב קרא ביקשו לדחות את ההצבעה.

אתמול פורסם ב"הארץ" כי משרד האוצר הציע לממן את ההסכם עם אנשי המשטרה, שב"ס, שב"כ והמוסד בעלות של 22 מיליארד שקל, באמצעות קיצוץ של 1.35% מתקציב משרדי הממשלה ב-2019, ו-1.55% בשנים 2020 עד 2035. היום אישרה הממשלה את ההצעה, שמשמעותה קיצוץ 103 מיליון שקל בחינוך, 31 מיליון במשרד הרווחה, 44 מיליון בהשכלה הגבוהה, 46 מיליון במשרד הבריאות ו-14 מיליון שקלים במשרד הקליטה.

בנט בכניסה לישיבת הממשלה, היום. ביקש לדחות את ההצבעהצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על הקיצוץ. לדבריו, ההחלטה "מתקנת היעדר קביעות וביטחון תעסוקתי אצל משרתי מערכת הביטחון. זוהי בשורה לשוטרים, לגמלאי המשטרה, השב"ס, השב"כ והמוסד, המשרתים במסירות את ביטחון המדינה. זוהי בשורה שהם ייחלו לה שנים רבות. החלטה זו הוגשה לממשלה יחד עם שרי האוצר והשר לביטחון פנים".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע אתמול לראש הממשלה כי הוא מתנגד נחרצות לקיצוץ במשרד הבריאות. לדבריו, "קיצוץ בעת הזאת, עם תחילת תחלואת החורף והעלייה בעומסים במחלקות, יוביל לפגיעה אנושה במערכת". לעומתו, יו"ר ש"ס ושר הפנים, אריה דרעי, תמך בקיצוץ.

המימון של הגדלת הפנסיות התקציביות לגימלאי מערכות הביטחון הוא פיצוי שמגיע בעקבות פסיקת בית הדין לעבודה, שלפיה השוטרים קופחו ביחס למשרתי הקבע בצה"ל. לפי הפסיקה, השוטרים לא קיבלו תוספת קביעות למשכורתם, ולכן נפגע שיעור הפנסיה שלהם. את הכסף יש לשלם רטרואקטיבית משנת 2006. לפי הסיכום שאליו הגיעו באוצר, הסכום ישולם בתשלומים עד שנת 2035, בסך של 22 מיליארד שקל. כבר ב-2019 ישולמו 900 מיליון שקל. המדינה יכולה לעתור לבג"ץ, אך כחלון וארדן מונעים זאת.

ההצעה הועברה למזכירות הממשלה דקות לפני שבת, למרות שהצעות החלטה מופצות כמה ימים מראש. לפי ההצעה, בנוסף לקיצוץ מבסיס התקציב יהיו גם קיצוצי משרות. על המשרד לביטחון הפנים הושת קיצוץ כפול, וממנו יקוצצו ב-2019 195 מיליון שקלים ו-228 משרות. ממשרד ראש הממשלה יקוצצו 23 מיליון, 10 מיליון ממשרד החוץ, 223 מיליון ממשרד הביטחון, 25 מתקציב הרשויות המקומיות, 20 מיליון ממשרד המדע החלל והתרבות, 21 מיליון ממשרד החקלאות ו-30 מיליון ממשרד הכלכלה. התקציב לפיתוח התחבורה יקוצץ ב-64 מיליון שקלים.

ההחלטה גם כוללת קיצוץ לטובת מימון פקחים באתרי בנייה בסכום של 18 מיליון שקלים. כמו כן נכתב שיש לקצץ עבור מימון האירוויזיון, אך אין בהחלטה התייחסות לסכום שיועבר לטובת תחרות הזמר ומה המקור התקציבי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ