נתניהו שוקל למנות שר חוץ ולשמור את תיק הביטחון; בנט: "אין טעם בממשלת שמאל"

מהבית היהודי נמסר שאם בנט לא ימונה לשר הביטחון יש ללכת לבחירות. לשכת כחלון מסרה שהפגישה הערב עם נתניהו הסתיימה ללא תוצאות, רה"מ ימסור הודעה לתקשורת בשעה 20:00

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו, היום
נתניהו בדרכו לישיבת הממשלה השבועית, היום צילום: אמיל סלמן

מקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו אמרו אחר הצהריים (ראשון) כי הוא שוקל למנות שר חוץ בימים הקרובים ולשמור על תיק הביטחון בידיו, חרף הדרישה של שר החינוך נפתלי בנט לקבלו. מהבית היהודי נמסר בתגובה כי הודעת נתניהו על איוש משרד החוץ לא משנה דבר, וכי אם בנט לא ימונה לתפקיד שר הביטחון יש ללכת לבחירות.

לשכת שר האוצר משה כחלון הודיעה הערב כי פגישתו עם ראש הממשלה נתניהו בנוגע להקדמת הבחירות הסתיימה ללא תוצאות, וכי השניים קבעו להיפגש שוב בהמשך השבוע. לשכת ראש הממשלה הודיעה כי נתניהו ימסור הודעה לתקשורת הערב בשעה 20:00. 

מוקדם יותר נמסר מהבית היהודי כי "זוהי ממשלה שנקראת ימין ועושה שמאל. ללא הטלת משימת שיקום הביטחון על בנט, יש לגשת לבחירות מיידיות". עוד נכתב כי "ללא מסירת תיק הביטחון לבנט על מנת לחלץ את ישראל ממשבר האמון הביטחוני הקשה בו היא מצויה, אין טעם בקיום ממשלת שמאל".

בכיר בליכוד אמר ל"הארץ" כי המהלך של מינוי שר חוץ הוא טכני בעיקרו, ונובע מחשש שבג"ץ לא יתיר לראש הממשלה להחזיק בתיק החוץ ובתיק הביטחון במקביל. לדברי הבכיר, מינוי שר חוץ רלוונטי גם למקרה שבו יוכרזו בחירות והממשלה תהפוך לממשלת מעבר – שכן בתקופת ממשלת מעבר לא ניתן למנות שרים. הבכיר אמר כי הנחת העבודה בסביבת נתניהו היא שהבחירות יוקדמו, אלא אם תהיה התפתחות בלתי צפויה בשיחה בין נתניהו לכחלון הערב. 

כחלון בדרכו לפגישה עם נתניהו, הערב בקריה בתל אביב צילום: מגד גוזני

ב-2016 דחה בג"ץ עתירה של יש עתיד נגד ריבוי התיקים שבהם מחזיק נתניהו. עם זאת, השופט דאז אליקים רובינשטיין ציין שבאופן מסורתי החזיקו ראשי הממשלה בתיק אחד, הביטחון או החוץ. הוא כתב כי המצב שבו ראש הממשלה מחזיק ארבעה תיקים אינו תקין. "ייתכן כי המצב נובע בחלקו מאילוצים פוליטיים אמיתיים כאלה ואחרים, אך ברי כי גם אם פורמלית היא תקינה, מהותית אין כאן תקינות. האם איננו מתקרבים ל'קו האדום' של אי סבירות ההופכת לחוסר סמכות?", שאל אז רובינשטיין. 

מוקדם יותר היום פרסמה לשכת נתניהו הודעה רשמית שבה הוא הוזכר לראשונה כשר ביטחון, ובה נכתב כי "ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו בדרך לפגישות עבודה בקריה בתל אביב עם הרמטכ"ל היוצא, עם הרמטכ"ל המיועד ועם ראש השב"כ".

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה אחר הצהריים לאפשרות של פירוק הקואליציה ואמרה כי "היום או מחר ראש הממשלה יחליט אם ללכת לבחירות או לא. אם הולכים לבחירות - זה צריך להיעשות במהירות האפשרית".

בנט בדרכו לישיבת הממשלה השבועית, היוםצילום: אמיל סלמן

בנט וכחלון הצהירו אתמול כי יש להקדים את הבחירות, ואילו נתניהו הודיע שיערוך היום "פגישה מכרעת" עם שר האוצר בניסיון למנוע את פירוק הממשלה. ראש הממשלה כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "אם סיעת כולנו לא תפיל את הממשלה — יש ממשלה". כחלון אמר אמש בראיון לחברת החדשות כי אם נתניהו "לא ישלוף שפן מהכובע", כלשונו, הוא יצביע בעד פיזור הכנסת ביום רביעי הקרוב, והוסיף כי הוא בטוח שגם הממשלה הבאה תהיה ממשלת ימין.

בסביבת בנט אמרו בתום פגישתו עם נתניהו ביום שישי כי ראש הממשלה אמר שלא ימנה אותו לשר הביטחון בתואנה ש"יהיה קושי קואליציוני להעביר את המינוי". מקורביהם של בנט ונתניהו הטילו את האחריות לכך על כחלון, בטענה שהטיל וטו על המינוי. בראיון אמש אמר כחלון כי בניגוד לטענות כלפיו, הוא לא מתנגד למינוי בנט לשר הביטחון: "אני לא מתערב במינוי. אין לי בעיה עם אף אחד".

בסביבת שר החינוך אמרו בתחילה כי הפגישה עם ראש הממשלה נכשלה בשל "עמדתו הנחרצת של יו"ר כולנו ללכת לבחירות בהקדם האפשרי". ואולם, בראיון ל"פגוש את העיתונות" שנערך 24 שעות לאחר מכן, אמר בנט כי הדבר הנכון הוא ללכת לבחירות שכן "אין היום ממשלת ימין". הוא הוסיף כי נתניהו לא התנגד למינויו לשר הביטחון וכי "אי אפשר לקיים קואליציה עם 56 חברי כנסת, אם נוריד את המורדים. אחרי השיחה עם ראש הממשלה הגעתי לאותה מסקנה של כחלון — אין ממשלה. הוא צודק". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ