האופוזיציה הפילה הצעת חוק ממשלתית, והקואליציה משכה מסדר היום שורת חוקים

תרגיל של האופיזציה הביא להפלתה של הצעת חוק בנושא מקרקעין ולחשש בקואליציה שלא תצליח לגייס רוב לשורת חוקים נוספים. ראשת האופוזיציה לבני: "ברוכים הבאים לקואליציית ה-61, בהצלחה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט ונתניהו בכנסת, היום
בנט ונתניהו בכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

הקואליציה משכה הערב (שני) מסדר היום של הכנסת שורת חוקים שהתכוונה להעלות להצבעה, מחשש שלא יהיה לה רוב. זאת, לאחר שהאופיזיציה הצליחה להפיל הצעת חוק ממשלתית שהועלה לקריאה שנייה ושלישית, כשהודיעה שתתמוך בו ושינתה את הצבעתה במפתיע בין שתי הקריאות.

מוקדם יותר הפסידה הקואליציה בארבע הצעות אי-אמון שהציגה האופוזיציה. חברי הקואליציה החרימו את ההצבעות בעקבות מחלוקת עם האופוזיציה על קיזוז חכי"ם במליאה. למרות הצעות אי-האמון, הקואליציה לא נפלה משום שהאופוזיציה לא הצליחה לגייס 61 קולות בהצעות.

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש (הליכוד), הציג את הצעת החוק המקרקעין במליאה ושאל את חברי האופוזיציה אם בכוונתם לתמוך בחוק, ואלה השיבו שכן. בקריאה שנייה תמכו בחוק 27 חכי"ם והתנגדו 14, אך בקריאה השלישית הורה מרכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני), לח"כים להפוך את הצבעתם. 42 חכי"ם בלבד תמכו בחוק לעומת 47 שהתגדו, וההצעה נפלה.

חסון לגלג על חברי הממשלה בעקבות ההצבעה: "ממשלת 61 היא תענוג לאופוזיציה. החוק שהפלנו לממשלה עכשיו הוא רק הפרומו". ראשת האופוזיציה, ציפי לבני, אמרה: "ברוכים הבאים לקואליצית ה-61 שלכם. שיהיה בהצלחה". ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד, היה מבין מובילי המהלך. "הקואליציה הרעועה הזאת תיכשל", אמר לאחר ההצבעה, "היא לא תעביר את החוקים הרעים שלה, ותספוג תבוסה אחר תבוסה".

ליברמן במסיבת העיתונאים בכנסת, בשבוע שעבר. פרישת ישראל ביתנו צימצמה את הקואליציהצילום: אמיל סלמן

ח"כ קיש הגיב לתרגיל של האופוזיציה בכעס. "היתה פה הצעה בנושא מקצועי לחלוטין שעבדנו עליה במשותף קואליציה ואופוזיציה", אמר, "לא יכול להיות שחברי כנסת שאני שואל אותם אומרים לי שהם בעד ואז יואל חסון רץ פנימה וקורא להצביע נגד. יואל חסון אתה שקרן וגורם לאנשים אחרים לשקר בשמך. יש גבול לצביעות ולהתנהגות בכזו רמה אני עוד לא ראיתי בכנסת ישראל. זה ביזיון שהפלתם את ההצעה הזו".

ההצעה שנפלה ביקשה לתקן את חוק המקרקעין ואת חוק התכנון והבנייה, ולהגדיר סוג חדש של חלקה - "חלקה תלת-מימדית". מטרתה לאפשר את הפרדת הבעלות בקרקע ליחידות מרחביות הכוללות את השטח, העומק וגובה הקרקע, שיהוו כל אחת נושא נפרד לעסקאות ולזכויות.

הקואליציה הצטמצה ל-61 חברי כנסת בעקבות פרישתה של מפלגת ישראל ביתנו בשבוע שעבר. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ