יועמ"ש הכנסת: אסור לראשי הוועדות למנוע את השתתפותה של זילבר בדיונים

איל ינון הבהיר כי לא ניתן להתערב בהחלטתו של היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט לאפשר למשנה שלו לייצג אותו, חרף דרישת השרה שקד. זילבר תישלח לדיון בחוק היועמ"שים ששקד מקדמת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זילבר בדיון בכנסת, החודש
יהונתן ליס
יהונתן ליס

לראשונה מאז פרץ משבר בין שרת המשפטים, איילת שקד, ובין המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר - לשכת היועמ"ש הודיעה הערב (שני) כי זילבר תישלח לדיון בכנסת חרף התנגדותה של שקד לכך. זילבר תייצג את היועץ, אביחי מנדלבליט, בדיון על חוק היועמ"שים שייערך בוועדה לביקורת המדינה. ראש הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני), ביקשה לזמן את מנדלבליט, אך הוא החליט לשלוח את זילבר לדיון. המכתב נשלח לאחר ששקד הודיעה כי תישאר בממשלה. 

קודם לכן אסר היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, על ראשי הוועדות בכנסת למנוע את כניסתה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, לדיוניהם. ינון שלח מכתב ליושבי ראש הוועדות בעקבות הודעתו של יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש (הליכוד), כי בכוונתו למנוע את הופעותיה של זילבר בוועדה שבראשה הוא עומד, וכי כמה ראשי ועדות נוספים יעשו כמוהו.

ינון פרסם את מכתבו בעקבות פנייתה של ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני), שביקשה ממנו להנחות את הדרג המקצועי בכנסת להתעלם מהנחייתה של שרת המשפטים, איילת שקד, שלא לאפשר לזילבר לייצג את עמדת משרדה בוועדות השונות. לפני כשבועיים הורתה שקד על המהלך, לאחר שזילבר מתחה ביקורת על הצעת החוק "נאמנות בתרבות", המאפשרת למשרד התרבות לשלול תקציבים ממוסדות.

לדברי שקד, זילבר עברה עבירה משמעתית כשהביעה את עמדתה האישית, המנוגדת לעמדת המשרד. בדיון בוועדת החינוך, התרבות והספורט על הצעת החוק אמרה זילבר כי היא "מעוררת קשיים של ממש". בדבריה בפני הוועדה הוסיפה זילבר: "הבו לנו יועמ"שים צייתנים, אמנים מסורסים, תקשורת מרוסנת, עם ממושמע, מחונך, שחשיבתו אחידה".

"הליכי חקיקה תקינים מחייבים לשמוע את עמדת היועץ המשפטי לממשלה ביחס להצעות החוק הנידונות בוועדות", כתב ינון, והוסיף: "יושבי ראש הוועדות אינם יכולים לערבב בין הבעת עמדתם ביחס למחלוקת האמורה לבין עשיית שימוש בסמכויות הניהול המסורות להם כדי להכתיב ליועץ המשפטי לממשלה, שעל מעמדו הייחודי ועצמאותו המקצועית אין חולק, מי יציג את עמדתו בוועדה. אשר על כן, וככל שעו"ד זילבר תישלח על ידי היועץ לייצגו בדיון בוועדה מוועדות הכנסת, יש לאפשר לה להופיע".

בתגובה אמרה מיכאלי: "בישראל קיימת הפרדת רשויות, ולכן הכנסת אינה בסמכותה של השרה ואינה יכולה להורות על מניעת הופעתה של פלונית או אלמוני בוועדה כזאת או אחרת. אני שמחה שיועמ"ש הכנסת נענה לדרישתי והבהיר זאת לכלל יושבי ראש הוועדות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ