אקדמאים קוראים לא לקשור בין אנטישמיות לביקורת על ישראל: "קורבנות שואה התנגדו לציונות"

35 ישראלים בעלי שם יצאו נגד ההקבלה בין אנטי-ציונות לאנטישמיות במכתב בתקשורת האוסטרית. "גישה זו מביאה לכך שישראל מקבלת חסינות מביקורת על הפרה נרחבת של זכויות אדם ושל החוק הבינלאומי", כתבו

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכי BDS בהפגנה בתל אביב, בשנה שעברה
תומכי BDS בהפגנה בתל אביב, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

35 ישראלים בעלי שם, בהם מרצים להיסטוריה יהודית וחתני פרס ישראל, פרסמו היום (שלישי) מכתב גלוי בתקשורת האוסטרית, שבו הם קוראים לא לערב בין ביקורת לגיטימית על ישראל - "קשה ככל שתהיה" - ובין אנטישמיות.

המכתב מתפרסם לקראת ועידה בינלאומית שעוסקת באנטישמיות ובאנטי ציונות באירופה, שתיערך השבוע באוסטריה בחסות הקנצלר סבסטיאן קורץ, תחת הכותרת: "אירופה מעבר לאנטישמיות ואנטי ציונות – להגן על החיים היהודיים באירופה". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אשר אמור היה להשתתף בוועידה, ביטל את הגעתו אליה בשל הנסיבות הפוליטיות והביטחוניות בארץ.

כותבי המכתב יוצאים נגד ההקבלה שעושים מארגני הוועידה בין אנטי-ציוניות ואנטישמיות. "יהודים רבים התנגדו קשות לציונות. קורבנות רבים של השואה התנגדו לציונות. מנגד, אנטישמים רבים תומכים בציונות. בלתי ראוי לקשור בין אנטי ציונות ואנטישמיות", הם כותבים. "אנחנו מברכים ותומכים במאבק הבלתי מתפשר של האיחוד האירופי באנטישמיות. עליית האנטישמיות מדאיגה אותנו. כפי שלמדנו מההיסטוריה, בהרבה מקרים היא התריעה מפני אסונות עתידיים לאנושות כולה".

ואולם, לדבריהם, "האיחוד האירופי צריך גם להגן על זכויות האדם בדיוק כמו שהוא נאבק באנטישמיות". בהקשר זה הם מציינים: "המאבק באנטישמיות לא צריך לשמש כתירוץ לדיכוי ביקורת לגיטימית על הכיבוש הישראלי  ועל הפרה חמורה של זכויות האדם של הפלסטינים".

כותבי המכתב מאשימים את נתניהו בכך שהוא פועל ליצור הקבלה בין ביקורת על ישראל ובין אנטישמיות. דברים ברוח דומה נכתבו בהצהרה הרשמית של הכנס באוסטריה, לפיה: "לעתים קרובות, אנטישמיות מתבטאת בביקורת מוגזמת ולא פרופורציונלית נגד מדינת ישראל". כותבי המכתב מתריעים, כי גישה זו מביאה לכך, שישראל מקבלת "חסינות מביקורת על הפרה נרחבת של זכויות אדם ושל החוק הבינלאומי".

על המכתב חתומים, בין היתר, משה צימרמן, משה צוקרמן, גדי אלגזי, זאב שטרנהל, אווה אילוז, גדעון פרוידנטל, האמנים דני קרוון ודוד טרטקובר והצלם אלכס ליבק (חתני פרס ישראל), הצלם מיקי קרצמן, ז'וזה ברונר, רחל אליאור, אלון קונפינו, ויעל ברדה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ