ועדת החינוך אישרה: שר התרבות יתייעץ עם נציג היועמ"ש לפני שלילת תקציב ממוסדות

הצעת חוק נאמנות בתרבות אושרה לקריאה שנייה ושלישית וצפויה לעלות ביום שני להצבעה בכנסת. לפי ההצעה, השר יצטרך להתייעץ גם עם נציגי משרדי התרבות והאוצר אך יקבל את ההחלטה בעצמו

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפסל של השרה רגב שהוצב בכיכר הבימה, בתחילת החודש
הפסל של השרה רגב שהוצב בכיכר הבימה, בתחילת החודשצילום: מוטי מילרוד

ועדת החינוך של הכנסת אישרה היום (שלישי) לקריאה שנייה ושלישית את חוק "נאמנות בתרבות", שמקנה לשר התרבות סמכות לקצץ בתקציבי מוסדות תרבות שיצירותיהם שוללים את קיומה של מדינת ישראל, מסיתים לגזענות או טרור או משחיתים את דגל המדינה וסמליה. נוסח החוק רוכך כך שהשר או השרה יצטרכו להתייעץ עם צוות שיכלול גם את נציג משרד היועץ המשפטי לממשלה, לצד נציגי משרד התרבות ומשרד האוצר.

חברי הכנסת מכולנו מירב בן ארי ורחל עזריה וכן ח"כ יעקב מרגי מש"ס הגישו את ההסתייגויות שהצטרפו להצעת החוק המקורית, שלפיהן שר התרבות יצטרך להתייעץ עם אנשי הצוות שיהיו מחויבים לצפות ביצירה שבגינה התבקשה שלילת התקציב, אך ההחלטה הסופית תתקבל על ידו. ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד) הגיש הסתייגות אחרת שנועדה להרחיב את סמכויות השר באופן משמעותי, אך חזר בו מהצעתו. 

לפי הערכות, החוק יעלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת ביום שני הקרוב, בתום דיון פיליבסטר שמתכננת האופוזיציה. בקואליציה התקשו להעריך אם יצליחו לגייס רוב למהלך על רקע פרישת ישראל ביתנו מהקואליציה. יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הבהיר אתמול שמפלגתו תומכת עקרונית בחוק - אך התנה את תמיכתם בקידום חוק עונש מוות למחבלים שיזמה המפלגה.

שרת התרבות והספורט מירי רגב מסרה בתגובה לאישור החוק: "החוק מאזן לראשונה באופן ראוי בין חופש הביטוי והיצירה והזכות להעביר ביקורת לבין זכות המדינה למנוע תמיכה מגופים החותרים תחת ערכיה וסמליה. סוף סוף חוק 'הנאמנות בתרבות' שם סוף להפקרות ולמצב שהמדינה במו ידיה ותקציביה מאפשרת פגיעה והסתה בזכות קיומה כמדינה יהודית ודמוקרטית. חוק זה הוא מימוש הערך העליון שגם לדמוקרטיה יש את הזכות להגן על עצמה".

באופוזיציה מתחו ביקורת על הצעת החוק. "חוק הנאמנות בתרבות הוא חוק פופוליסטי שנועד אך ורק לשרת את מטרות הפריימריז הפוליטיות של השרה רגב, תוך פגיעה חמורה בעיקרון הדמוקרטיה ובחופש היצירה והביטוי של אמני ישראל. לממשלה המקרטעת הזאת כבר אין מנדט להעביר חוקים בזויים שכאלה", אמר ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני). חבר הכנסת עפר שלח (יש עתיד) הצטרף לדבריו ואמר: "אני יודע שיש הרבה אנשים בקואליציה שמתנגדים לחוק ואנחנו מתכוונים לנצל את כל הסדקים בקואליציה כדי לנסות ולהפיל אותו בהצבעה במליאה". 

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) הוסיף כי "חנק כלכלי על התרבות מוביל להשתקת היצירה החופשית והרוח הביקורתית. לחורבן התרבות יהיו השלכות קשות על החברה בישראל". יו"ר מרצ, תמר זנדברג, הדגישה כי "ממשלת הצנזורה ממשיכה לדהור ולדרוס בדרך את הענף הישראלי המצליח ביותר. לחוקי הנאמנות אין מקום בישראל הדמוקרטית ורק על מנת למנוע את החוק הזה הממשלה הזאת צריכה להתפזר".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ