בש"ס לא מתרגשים מהמלצות המשטרה: "אין היערכות לעזיבת דרעי"

במפלגה חוששים שיתקשו למלא את החלל שיווצר מפרישה של דרעי ולא ממהרים לסמן יורש. גורמים בתנועה מעלים אפשרות שהוא ייאלץ לעזוב את תפקידיו הציבוריים, אך ינהל את ש"ס מאחורי הקלעים

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרעי בכנסת, באפריל
דרעי בכנסת, באפרילצילום: אלכס קולומויסקי

גורמים במפלגת ש"ס אמרו היום (שלישי) כי למרות המלצות המשטרה להעמיד לדין את שר הפנים אריה דרעי בעבירות מס ושיבוש הליכי חקירה, טרם הביאו בחשבון תסריט שבו הוא ייאלץ לרדת מהבמה הציבורית ולפנות את כיסאו. "אין עדיין היערכות למצב שבו אריה עוזב", אמר חבר כנסת מש"ס בשיחה עם "הארץ".

בשנים האחרונות, בצל החקירות נגד דרעי, הופרחו שמות רבים לאוויר במחשבה שיוכלו לרשת את מקומו בש"ס. במסדרונות התנועה מדברים על השר לשעבר אריאל אטיאס - אולי היחיד שיש לו המעמד הדרוש כדי להיכנס לנעליו הגדולות של דרעי. עם זאת, חבר הכנסת מש"ס אומר שאפשרות כזו היא רק בגדר ספקולציה: "אמנם בעבר ש"ס נותרה חזקה כשאלי ישי לקח את המושכות, אבל נדמה שהפעם יישאר חלל גדול מאוד אם אריה ילך". לדבריו, הרב עובדיה יוסף עמד מאחורי ישי בעת שהיה ראש המפלגה וחיזק את מעמדו, אך כיום אין סמכות רוחנית שתוכל לעשות זאת. עם זאת, בחודשים האחרונים - בעיקר בבחירות לרשויות המקומיות - הצליח נשיא מועצת חכמי התורה בש"ס, שלום כהן, למצב את מעמדו כמנהיג רוחני - ובכך נתן לאנשי המפלגה תקווה ליו"ר שאינו דרעי.

גורמים נוספים בש"ס מדברים על אפשרות שדרעי אמנם ייאלץ לעזוב את תפקידיו הציבוריים, אך יישאר יו"ר המפלגה וינהל אותה מאחורי הקלעים. בקדנציה הנוכחית הצליח דרעי לייצב את ש"ס, ולאחר שהסקרים בשנים האחרונות ניבאו לה התרסקות - מערכת הבחירות לרשויות המקומיות הראתה כי ש"ס אמנם נחלשה, אך עדיין נותרה בחיים.

דרעי אמנם דאג להציג עלייה במספר נציגי המפלגה ברחבי הארץ, אך מבדיקת ד"ר גלעד מלאך מהמכון הישראלי לדמוקרטיה עולה כי המפלגה ספגה ירידה של 13% במספר הנציגים - מ-159 נציגים ב-2013 ל-140 נציגים השנה. מלאך מסביר את הפער בין הנתונים שלו לנתונים שהציגו בש"ס (שם טענו כי למפלגה 164 נציגים) בכך שבש"ס "דחפו" נציגים שרצו איתה ברשימות משותפות. לדברי מלאך, הנתונים מצביעים על כך שש"ס נחלשה במיוחד בפריפריה וביישובים חילוניים, והדבר מוכיח כי "ש"ס הופכת יותר ויותר למפלגה חרדית לכל דבר".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ