הכנסת דחתה הצעת חוק להכרה ברצח העם היזידי

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אמרה כי הממשלה מתנגדת להכרה כל עוד האו"ם לא קיבל החלטה בנושא. יוזמת החוק, ח"כ סבטלובה: "מדינת ישראל הוקמה מאפר השואה. מה עם השואה של אחרים?"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקורים יזידים נמלטים מכוחות דעא"ש לעבר גבול סוריה, סמוך להר סינג'ר, 2014
עקורים יזידים נמלטים מדעאש לעבר גבול סוריה, סמוך להר סינג'ר, 2014צילום: רויטרס

מליאת הכנסת דחתה אתמול (רביעי) הצעת חוק להכרה ברצח העם היזידי בידי ארגון דאעש. 58 חברי כנסת התנגדו לחוק, שיזמה ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), ו-38 תמכו בו. סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, אמרה בדיון שהממשלה מתנגדת לקידום החוק כל עוד האו"ם לא הכיר במהלך, בשל ההשלכות המדיניות שעשויות להיות להחלטה. זאת, לדבריה, "למרות העובדה שאין מחלוקת עקרונית בכך שמדובר באירוע היסטורי שצריך להכיר בו".

לצד ההכרה ברצח העם, ביקשה הצעת החוק לקבוע יום זיכרון מיוחד ולהקדיש למאורע שיעורים במסגרת תוכנית הלימודים בבתי הספר. בדיון נימקה סבטלובה את עמדתה: "העם היזידי הם קבוצה קטנה בסך הכול, מרוחקת, חסרת כוח, חסרת לובי, חסרת הגנה. כשאנחנו יודעים שחלק מהעם שלהם עדיין שבוי ועדיין נמצא בשבי – למה לא להכיר ברצח העם הזה?".

קסניה סבטלובהצילום: מוטי מילרוד

בדיון מתחה סבטלובה ביקורת על מדיניות ייצוא הנשק בישראל: "הרי אם מדינת ישראל בוחרת להמשיך למכור נשק לאותן מדינות ומקומות ששם מתרחש גם היום ג'נוסייד – אנחנו מדברים על בורמה ומקומות אחרים – זה לא מפריע. אבל להכיר במשהו שהוא עמוק, להיות מוסרי מבחינת היסודות שעליהם הוקמה המדינה שלנו, מדינת ישראל – היא הוקמה מאפר השואה. אבל מה לגבי השואה של אנשים אחרים?", שאלה.

חוטובלי נימקה מנגד את עמדת הקואליציה, שהתנגדה להכרה בג'נוסייד. "אנחנו לא מדברים על אירוע נקודתי. אנחנו מדברים על אירוע שיש לו השלכות רוחב הרבה יותר גדולות. כשאנחנו מכירים בג'נוסייד, ברצח עם, זה דבר שאנחנו רוצים שהאו"ם יהיה שותף לו. יש כאן עניין של מכלול שיקולים מדיניים. אנחנו רוצים לבחון את הנושא לעומק", אמרה חוטובלי במליאה.

לדבריה, "מתוך הכרה בחשיבות הנושא והשלכותיו המדיניות, אני רוצה לומר מעל בימת הכנסת כי יידרש זמן נוסף לביצוע בחינה מעמיקה ויסודית שעליה נוכל לבסס התייחסות מהסוג הזה. אני אומרת כאן, מעל הבמה הזאת, שאנחנו, כממשלה, לא יכולים להסכים להצעת החוק הזאת כל עוד התהליכים הבין-לאומיים נמשכים וכל עוד אין החלטת או"ם בנושא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ