התוכנית הקודמת לא תוקצבה, אך נתניהו הצהיר על ועדה נוספת למאבק באלימות במשפחה

אחרי ששרים הבהירו לנתניהו כי כבר קיימת ועדה כזו, סוכם שרה"מ יוביל את הדיונים בה על אלימות במשפחה. שרה נתניהו על התנגדות בעלה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית: "השתוממתי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין ושרה נתניהו בביקור במקלט לנשים שסבלו מאלימות במשפחה, היום
בנימין ושרה נתניהו בביקור במקלט לנשים שסבלו מאלימות במשפחה, בחודש שעברצילום: קובי גדעון / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז היום (ראשון) על הקמת ועדת שרים בראשותו למאבק באלימות במשפחה - שנתיים אחרי שוועדה אחרת לאותה מטרה החליטה על הקמת תוכנית ממשלתית למאבק באלימות, אולם לא תוקצבה. התוכנית הקודמת אושרה ביולי 2017, שלוש שנים לאחר שהוקמה ועדה בין-משרדית לטיפול בתופעת האלימות במשפחה. 

לאחר שהכריז על הקמת ועדה חדשה בישיבת הממשלה, הבהירו לו שרי הממשלה כי כבר קיימת ועדה שעוסקת בנושא. לבסוף הוחלט שכאשר ועדת השרים בנושא אלימות תתכנס לעסוק בנושא אלימות במשפחה יעמוד בראשה נתניהו, במקום השר לביטחון הפנים גלעד ארדן העומד בראשה בדרך כלל. לדברי מקור המעורה בפרטים, הוועדה תעסוק בנושאים בהם נחוצה הכרעה של ראש הממשלה כמו תקצוב, תעדוף והכרעה בין משרדים.

רה"מ נתניהו ורעייתו שרה במעון לנשים מוכות, היוםצילום: קובי גדעון / לע"מ

נתניהו ביקר היום עם רעייתו שרה במקלט לנשים שסבלו מאלימות במשפחה, במסגרת יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים, ושוחח עם נשות המקלט. זאת, לאחר שבשבוע שעבר הצביע נתניהו יחד עם חברי הקואליציה נגד הצעה של האופוזיציה, שקראה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בעקבות היקף רצח הנשים. שרה נתניהו התייחסה היום להתנגדות של בעלה להצעה בתוכנית שש עם עודד בן עמי ואמרה כי השתוממה לשמוע על כך. לדבריה "לראשונה שמעתי את הדבר הזה. אני חושבת שהוא גם לא כל כך היה מודע. אני שמעתי פעם ראשונה והשתוממתי כי אני חושבת שכחברה זה אות קין וכחברה אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו".

דחיית ההצעה עוררה זעם גם ברשתות החברתיות ובארגוני נשים. מנכ"לית עמותת "אשה לאשה" נעמי שניידרמן שאלה את נתניהו מדוע הצביע נגד ההצעה, והוא השיב תחילה: "לא עקבתי", ואחר כך נימק זאת בכך ש"זו הצעה של האופוזיציה". רעייתו שרה נתניהו אמרה: "לדבר הזה באמת לא צריכה להיות קואליציה ואופוזיציה. זה עניין משותף לכולם".

נתניהו בישיבת הממשלה, היוםצילום: אמיל סלמן

לאחר מכן, בישיבת הממשלה, הכריז נתניהו על הקמת הוועדה החדשה בראשותו. בישיבה התייחסה שרת המשפטים איילת שקד לשורת צעדים שהיא מקדמת בנושא, ובהם הצעת חוק יחד עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן שתאפשר להורות על איזוק אלקטרוני נגד חשודים באלימות במשפחה כתנאי לשחרור ממעצר, הצעת חוק למניעת אלימות כלכלית בשיתוף עם השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, וכן הצטרפות לאמנת איסטנבול של מועצת אירופה למאבק באלימות נגד נשים.

המשמעות של הצטרפות לאמנה היא שישראל תתחייב לפעול למיגור כל סוגי האלימות נגד נשים ואלימות במשפחה. היא תחויב להקים גוף שירכז את החוקים והפיקוח על אכיפתם, ולהתאים את החקיקה בישראל (לרבות בענייני גירושים) לעקרונות של האמנה. בנוסף, מדי שנה ישראל תחויב לתת דין וחשבון למועצת אירופה על יישום עקרונות האמנה. במשרד המשפטים בוחנים את ההצטרפות לאמנה ואת ההתאמות הדרושות כבר שלוש שנים. 

טיוטת החוק נגד אלימות כלכלית הוכנה, אך בשל בקשה לתוספת תקנים מצד משרד הרווחה והיעדר תקציב היא טרם הונחה לאישור ועדת השרים לחקיקה. באשר להצעת החוק השנייה שעליה דיברה שקד על אכיפת הגבלות על בן משפחה מאיים או אלים, בפיילוט שערכו במשטרה התברר כי האזיק האלקטרוני לא מאפשר לאכוף את תנאי ההרחקה, ועד למציאת חלופה טכנולוגית, הצעת החוק תקועה.

בהודעה שפרסמה שקד אמרה:  "22 נשים נרצחו בשנת 2018. לכל מספר יש שם ופרצוף. 22 נשים שהרצח שלהם צריך לזעזע את אמות הספים בישראל. מדינת ישראל מחויבת להילחם מלחמת חורמה נגד האלימות במשפחה. תהיה זו אלימות פיזית, נפשית, כלכלית או מינית - לא נעבור על כך לסדר היום". 

נתניהו: "זה טרור לכל דבר"

"אני מבקש לספר לכם שאני בא עכשיו מסיור מטלטל, אין מלה אחרת, שערכנו רעייתי ואני, במעון של נשים מוכות בירושלים", אמר נתניהו בפתח הישיבה, והוסיף: "אלימות נגד נשים היא תופעה נפשעת. זהו פשע". הוא המשיך ואמר: "גיליתי שכמעט איננו עושים דבר לאלה שמחוללים את הפשע הזה. זה כאילו היינו מטפלים בטרור, וזה טרור לכל דבר, ואתה לא מטפל בטרוריסטים". לדבריו, התוכנית החדשה לא תעסוק רק בצד של הנפגעות, אלא גם של הפוגעים. "קודם כל אכיפה וענישה, אחר כך המוסר. וכאן אין לא אכיפה, לא ענישה, לא מוסר ולא צדק". 

בשנים האחרונות הוקמו כבר שתי תוכנית לטיפול באלימות במשפחה. ב-10 בספטמבר 2014 הוחלט על הקמת ועדה בין-משרדית דחופה לטיפול בתופעה, בראשות המשנה למנכ"ל המשרד לביטחון הפנים. תפקידי הוועדה היו גיבוש תמונת מצב עדכנית בנוגע לתופעת האלימות במשפחה, גיבוש מדיניות ודרכי פעולה מומלצות וסנכרון בין משרדי הממשלה והארגונים הפועלים בתחום.

הוועדה הגישה את המלצותיה ביוני 2016, ושר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים אימץ את המלצותיה והורה על הקמת ועדה נוספת, שנייה במספר - ועדה בין-משרדית לגיבוש תכניות פעולה למימושה. ביוני 2017 אימצה עקרונית ועדת שרים למאבק באלימות בראשות השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, את עיקרי תכנית הפעולה. ביולי 2017 החליטה הממשלה לאמץ עקרונית את עיקרי תוכנית הפעולה ליישום המלצות הוועדה הבין-משרדית וקבעה כי יש לפעול למימושה בהקדם האפשרי.

אך מלים לחוד ומעשים לחוד. במחקר של מרכז המידע והמחקר של הכנסת שפורסם ב"הארץ" בשבוע שעבר הודו באוצר כי התוכנית מעולם לא תוקצבה באופן ייעודי - למרות שעם אישורה הכריזו במשרדי הרווחה וביטחון הפנים כי יוקצו לה רבע מיליארד שקל בתוך חצי עשור. כך, לא ניתן לדעת מה היקף התקציב שהוקצה לתוכנית בפועל, כמה מתוכו מומש וכיצד תתוקצב בשנים הבאות. "קשה להעריך מה היקף התקציב הכולל שהוקצה ליישום התוכנית בשנים 2017 ו-2018, וכן מה התקציב המיועד לשנים הבאות. כמו כן, לא ניתן לדעת מה שיעור התקציב התוספתי מכלל התקציב המיועד בפועל ליישום התוכנית", נכתב במחקר. 

ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת), יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ויוזמת ההצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית, מתחה ביקורת על הכרזת נתניהו, וציינה כי הצביע בעצמו נגד הצעתה. "הידעת, רה"מ, שיש כבר ועדת שרים כזו? הידעת שיש תוכנית פעולה מאושרת על ידי השרים, רק שהיא לא מתוקצבת?". יו"ר נעמת, גליה וולוך, תקפה את נתניהו על הקמת "עוד ועדה אחת לאוסף", לדבריה. "ראש הממשלה צריך לפעול ולא למרוח זמן", אמרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ