כחלון ייתן חופש הצבעה לחברי סיעתו על חוקי הדגל השנויים במחלוקת של הקואליציה

מדובר בחוקים שאין הסכמה לגביהם בהסכם קואליציוני, ובהם חוק נאמנות בתרבות, חוק היועמ"שים וחוק גדעון סער. המהלך צפוי להקשות על הקואליציה לקדם את חוקי הדגל שלה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כחלון בישיבת ממשלה, בשבוע שעבר
כחלון בישיבת ממשלה, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

יו"ר כולנו משה כחלון ייתן לחברי סיעתו חופש הצבעה בנוגע לחוקים שנויים במחלוקת, בהם חוק נאמנות בתרבות, חוק היועמ"שים והחוק המכונה חוק גדעון סער. לדברי בכירים בכולנו, המשמעת הקואליציונית תחול רק על חוקים שיש לגביהם סיכומים בהסכם הקואליציוני או חוקים שיש לגביהם קונצנזוס רחב. המהלך צפוי להקשות באופן משמעותי על הקואליציה לקדם את חוקי הדגל שלה. המהלך צפוי גם להקשות על הקואליציה למלא את דרישתו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שמבקש לאשר את חוק עונש מוות למחבלים בתמורה לכך שסיעתו תתן רשת ביטחון לקידום חוקי הימין.

בקואליציה שוקלים לדחות את ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית על חוק נאמנות בתרבות שתוכננה היום (שני), בניסיון להגדיל את בסיס התמיכה בחוק. אחרי שנודע על חופש ההצבעה בכולנו, הודיעה שרת התרבות והספורט מירי רגב שהובילה את קידום החוק כי תקיים מסיבת עיתונאים היום בשעה 13:00 בכנסת. 

ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, ביוליצילום: אוליבייה פיטוסי

שני חברי כנסת מהקואליציה, רחל עזריה (כולנו) ובני בגין (הליכוד) הודיעו מוקדם יותר היום על התנגדותם העקרונית לנוסח החוק. עם זאת, השניים לא הבהירו כיצד יצביעו בסופו של דבר. עזריה בירכה הערב על החלטת כחלון לאפשר חופש הצבעה, ואמרה כי "רוח החוק והעיתוי לא מאפשרים להעביר אותו במתכונתו הנוכחית". 

מחר תדון ועדת החוקה של הכנסת בקידום הצעת החוק עונש למחבלים שיזמה סיעתו של ליברמן. הדיון נוסף לסדר היום של הוועדה בהתראה קצרה. זאת, לאחר שליברמן התנה את תמיכתו בחוקי הקואליציה, ובראשם חוק נאמנות בתרבות, בקידום החוק וחוק נוסף שיאסור קיצור שליש מעונשם של מורשעים בעבירות טרור. בכיר בקואליציה אמר היום ל"הארץ" כי מתנהלים מגעים להסכם עם ישראל ביתנו בנושא. "ישראל ביתנו לא תצביע בעד חוק נאמנות בתרבות, אם לא יתמכו קודם בקריאה ראשונה במליאה בחוק עונש מוות למחבלים. אנחנו לא נצא פראיירים", אמר היום ליברמן.

חוק הנאמנות בתרבות, שהובילה רגב בתמיכתו של שר האוצר משה כחלון, מאפשר לשרת התרבות להפחית תקציבים ציבוריים הניתנים כתמיכה למוסדות תרבות או לשלול אותם כליל. עד כה היתה סמכות זו נתונה בידיו של שר האוצר בלבד.

"אני קוראת לקואליציה להסיר את הצעת החוק מסדר היום", אמרה ח"כ עזריה היום והוסיפה כי החוק "מכניס את הפוליטיקה עמוק לתוך התרבות ובמתכונתו הנוכחית עשוי לפגוע בה". בכולנו הבהירו הבוקר כי עמדת הסיעה מנוגדת להצהרות עזריה. השר כחלון הביע תמיכה אישית בנוסח החוק בהודעה משותפת לתקשורת עם השרה רגב, עם הנחת החוק על שולחן הכנסת לפני שבועות אחדים.

ח"כ בגין הבהיר הבוקר: "לא אוכל לתמוך בחוק. לא תמכתי בו גם בקריאה הראשונה. התיקונים שוועדת החינוך ערכה בו אינם מקרבים אותו דיים לחוק הקיים (חוק הנכבה, המאציל סמכויות דומות לשלילת תקציבי מוסדות תרבות לשר האוצר". בגין ציין את העובדה שחוק נאמנות בתרבות יאפשר לשר התרבות לשלול תקציבים ממוסדות באופן שעלול להביא לסגירתם, את העובדה שהסמכות לשלילת התקציבים תהיה נתונה בידי שר התרבות בלבד ואת העובדה שניתן יהיה לשלול תקציבים בשל פגיעה בהיותה של ישראל מדינה "יהודית ודמוקרטית" כסיבות המרכזיות להתנגדותו.

מקור בקואליציה אמר ל"הארץ" כי קשה להעריך בשלב זה אם ניתן לגייס תמיכה לחוק. "כרגע נראה שאין לחוק הזה רוב, אבל נעשים מהלכים מאחורי הקלעים", אמר המקור. "אפשר להעריך שישראל ביתנו לא תצביע נגד חוק נאמנות בתרבות, אלא לכל היותר תימנע בהצבעה. מהלך כזה יגדיל את הפער לטובתנו. אבל אף אחד לא רוצה לקחת סיכון. כישלון בהצבעה יפגע באופן משמעותי בקואליציה, וכך כל הפסד בכל אחת ממאות ההסתייגויות שהוגשו יכניס אותנו לבעיה קשה".

בשבוע שעבר אישרה ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית ברוב של שמונה תומכים מול שישה מתנגדים (ללא נמנעים).

מירי רגב בכנסת, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ