יהונתן ליס
יהונתן ליס

הקואליציה הסירה מסדר היום את הצעת החוק "נאמנות בתרבות", שהיתה אמורה לעלות אחר הצהריים להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. אתמול הודיע יו"ר כולנו משה כחלון כי ייתן לחברי סיעתו חופש הצבעה בנוגע לחוקים שנויים במחלוקת, בהם חוק נאמנות בתרבות, חוק היועמ"שים והחוק המכונה חוק גדעון סער. שרת התרבות מירי רגב הודיעה כי תקיים היום מסיבת עיתונאים בעניין בכנסת.

בכירים בכולנו אמרו אתמול כי החל מעכשיו המשמעת הקואליציונית תחול רק על חוקים שיש לגביהם סיכומים בהסכם הקואליציוני או חוקים שיש לגביהם קונצנזוס רחב. הצעד צפוי להקשות באופן משמעותי על הקואליציה לקדם את חוקי הדגל שלה וכן למלא את דרישתו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שמבקש לאשר את חוק עונש מוות למחבלים בתמורה לכך שסיעתו תתן רשת ביטחון לקידום חוקי הימין.

ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, ביוליצילום: אוליבייה פיטוסי

שני חברי כנסת מהקואליציה, רחל עזריה (כולנו) ובני בגין (הליכוד) הודיעו אתמול על התנגדותם העקרונית לנוסח החוק. עם זאת, השניים לא הבהירו כיצד יצביעו בסופו של דבר. עזריה בירכה הערב על החלטת כחלון לאפשר חופש הצבעה, ואמרה כי "רוח החוק והעיתוי לא מאפשרים להעביר אותו במתכונתו הנוכחית". 

מחר תדון ועדת החוקה של הכנסת בקידום הצעת החוק עונש למחבלים שיזמה סיעתו של ליברמן. הדיון נוסף לסדר היום של הוועדה בהתראה קצרה. זאת, לאחר שליברמן התנה את תמיכתו בחוקי הקואליציה, ובראשם חוק נאמנות בתרבות, בקידום החוק וחוק נוסף שיאסור קיצור שליש מעונשם של מורשעים בעבירות טרור. בכיר בקואליציה אמר היום ל"הארץ" כי מתנהלים מגעים להסכם עם ישראל ביתנו בנושא. "ישראל ביתנו לא תצביע בעד חוק נאמנות בתרבות, אם לא יתמכו קודם בקריאה ראשונה במליאה בחוק עונש מוות למחבלים. אנחנו לא נצא פראיירים", אמר היום ליברמן.

חוק הנאמנות בתרבות, שהובילה רגב בתמיכתו של שר האוצר משה כחלון, מאפשר לשרת התרבות להפחית תקציבים ציבוריים הניתנים כתמיכה למוסדות תרבות או לשלול אותם כליל. עד כה היתה סמכות זו נתונה בידיו של שר האוצר בלבד.

מקור בקואליציה אמר ל"הארץ" כי קשה להעריך בשלב זה אם ניתן לגייס תמיכה לחוק. "כרגע נראה שאין לחוק הזה רוב, אבל נעשים מהלכים מאחורי הקלעים", אמר המקור. "אפשר להעריך שישראל ביתנו לא תצביע נגד חוק נאמנות בתרבות, אלא לכל היותר תימנע בהצבעה. מהלך כזה יגדיל את הפער לטובתנו. אבל אף אחד לא רוצה לקחת סיכון. כישלון בהצבעה יפגע באופן משמעותי בקואליציה, וכך כל הפסד בכל אחת ממאות ההסתייגויות שהוגשו יכניס אותנו לבעיה קשה".

מירי רגב בכנסת, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ