ליברמן: לא נתמוך בשום חוק של הקואליציה, כל מה שמעניין אותה זה חוק גדעון סער

"זה לא אידאולוגיה זה כיסאלוגיה", אמר יו"ר ישראל ביתנו בישיבת סיעתו. הוא הבהיר כי סיכם עם הקואליציה לתמוך בכל החוקים התואמים את עמדותיו בתמורה להעברת חוק עונש מוות למחבלים, אך הם התעקשו להעביר את החוק שקובע כי רק ראש מפלגה יוכל להתמנות לראש ממשלה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, היום
ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, היום

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר היום (שני) בישיבת סיעתו כי סיכם עם הקואליציה לתמוך בחוקים שתואמים את עמדותיו אך הסיכום לא הבשיל משום שלדבריו, "כל מה שמעניין אותם זה חוק גדעון סער". 

"אני מסתכל על כל האירוע של נאמנות בתרבות", אמר ליברמן. "בקואליציה יש 61 חברים. הבעיה שלה שכמה חברים כמו בני בגין וסיעת כולנו מתנגדים. אנחנו מוכנים לתמוך בכל חוק שתואם את העמדות שלנו. באנו עם דיל: אפשר להעביר (את חוקי, ח"ל) היועצים המשפטיים, נאמנות בתרבות, ביטול שליש למחבלים ועונש מוות. ההתניה שלהם היתה לתמוך גם בחוק גדעון סער".

השרה רגב בכנסת, היום

אך לדברי ליברמן, הוא סירב לתמוך בחוק זה. "זה לא אידאולוגיה זה כיסאלוגיה", אמר. "כל החוקים האלה נפלו בגלל גדעון סער. הקואליציה לקחו את ארבעת החוקים כבני ערובה. כל מה שמעניין אותם זה חוק גדעון סער. אם מוותרים על חוק גדעון סער אפשר להעביר הכל".

ליברמן הבהיר כי "מי שציפה שנהיה פראיירים, שנעביר את כל החוקים שהליכוד רוצה ולא נותנים לנו חוק אחד - זה לא יהיה". על כן, הודיע כי ישראל ביתנו לא תתמוך בשום חוק של הממשלה.

היום קרא יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, לכחלון וליו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, לפרק את הממשלה. "הקואליציה הזאת היא חבורת סביבונים שנתניהו מסובב בכדי לשרוד, אבל סופו של כל סביבון ליפול", אמר בישיבת סיעה.

מוקדם יותר הסירה הקואליציה מסדר היום את הצעת החוק "נאמנות בתרבות", שהיתה אמורה לעלות אחר הצהריים להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. אתמול הודיע יו"ר כולנו משה כחלון כי ייתן לחברי סיעתו חופש הצבעה בנוגע לחוקים שנויים במחלוקת, בהם חוק נאמנות בתרבות, חוק היועמ"שים והחוק המכונה חוק גדעון סער.

בכירים בכולנו אמרו אתמול כי החל מעכשיו המשמעת הקואליציונית תחול רק על חוקים שיש לגביהם סיכומים בהסכם הקואליציוני או חוקים שיש לגביהם קונצנזוס רחב. הצעד צפוי להקשות באופן משמעותי על הקואליציה לקדם את חוקי הדגל שלה.

שני חברי כנסת מהקואליציה, רחל עזריה (כולנו) ובני בגין (הליכוד) הודיעו אתמול על התנגדותם העקרונית לנוסח החוק. עם זאת, השניים לא הבהירו כיצד יצביעו בסופו של דבר. עזריה בירכה הערב על החלטת כחלון לאפשר חופש הצבעה, ואמרה כי "רוח החוק והעיתוי לא מאפשרים להעביר אותו במתכונתו הנוכחית". 

מחר אמורה לדון ועדת החוקה של הכנסת בקידום הצעת החוק עונש למחבלים שיזמה סיעתו של ליברמן. הדיון נוסף אתמול לסדר היום של הוועדה בהתראה קצרה. זאת, לאחר שליברמן התנה את תמיכתו בחוקי הקואליציה, ובראשם חוק נאמנות בתרבות, בקידום החוק וחוק נוסף שיאסור קיצור שליש מעונשם של מורשעים בעבירות טרור. עם זאת, כעת לא ברור האם הוועדה תתכנס בשל דבריו של ליברמן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ