ח"כים בוועדת החוקה דורשים לשמוע את עמדת נתניהו על עונש מוות למחבלים

בדיון על הצעת החוק שמקדמת ישראל ביתנו, התנגד ח"כ בני בגין לקידומה מבלי שרה"מ ושר הביטחון יציג את עמדתו בפני חברי הוועדה. בשל העדר רוב לאישור ההצעה בוועדה, ההצבעה עליה נדחתה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במליאת הכנסת, אתמול
נתניהו במליאת הכנסת, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

הקואליציה המשיכה היום (שלישי) בניסיונות לקדם את חוק עונש מוות למחבלים של ישראל ביתנו, לקראת "דיל" אפשרי עם חברי הסיעה שיעניק לממשלה רשת ביטחון לקידום חוקי הימין. בדיון של ועדת חוקה, חוק ומשפט דרשו ח"כים מהאופוזיציה ומהקואליציה לשמוע את עמדתו של שר הביטחון הנוכחי, ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנוגע לנחיצותו של החוק, כתנאי להמשך קידומו בוועדה. ח"כ בני בגין (ליכוד) אמר למשתתפים כי "בדיון הקודם ישב נציג הלשכה המשפטית במשרד הביטחון ואמר שעמדתו המהותית של שר הביטחון היא תמיכה בחוק".

עוד הוסיף בגין כי "בינתיים שר הביטחון השתנה ולא סביר להתקדם בחקיקה ללא שמיעת עמדתו של השר הנוכחי. זה לא תקין לקדם את הצעת החוק כמעט כלאחר יד בלי שנשמע את עמדת הממשלה. אני דורש שבדיון הבא תישמע עמדת הממשלה". ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) השמיע בדיון הקלטה שבה נשמע נתניהו מביע תמיכה בחוק, בדיון במליאה שקדם לאישור החוק בקריאה הטרומית. "זו עמדתו של שר הביטחון", אמר פורר. "עברתי בבניין ויש רוב לקואליציה. למה להמשיך לקיים דיונים על דיונים במקום להצביע?"

ליברמן במליאת הכנסת, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) עורר זעם בקרב כמה מהמשתתפים בדיון לאחר שטען כי החוק מפלה פלסטינים על פני אזרחי ישראל היהודים. "האם החוק הזה יחול על טייס שהפציץ בית שנהרגו בו עשרות אנשים? האם הוא יחול על חייל שירה בפלסטיני כפות או על קצין שנתן הוראה לירות בפלסטיני כפות?", שאל זחאלקה את נציגי היועץ המשפטי לממשלה בדיון. אחר כך הוסיף, "יש כאן שאלה קשה של שוויון בפני החוק, לא רק בין יהודי לפלסטיני אלא בין פלסטיני לפלסטיני. על אותה עבירה אתה יכול לעמוד לדין בבית משפט צבאי בגדה, שם ניתן להטיל עליך עונש מוות, או בבית משפט ישראלי שם העונש הזה לא קיים".

עו"ד עמית מררי, המשנה ליועמ"ש לעניינים פליליים, הציגה בדיון את עמדת שב"כ לפיה הטלת עונש מוות "לא תגביר את ההרתעה אלא שהדבר אף עלול לגרום להשפעות שליליות". לדבריה, "הקלת השימוש בעונש המוות מעוררת שאלות קשות לגבי גבולות סמכותה של המדינה להשתמש בו והתועלת בו. עמדת היועמ"ש היא שבהינתן עמדת גורמי הביטחון הרי שלא מתקיים הקשר הנדרש בין הצעת החוק ובין התכלית ההרתעתית שבבסיסה. יתרה מכך, גם לו ההצעה היתה מקדמת את תכלית ההרתעה, הרי שניתן היה להשיגה גם באמצעי שפגיעתו פחותה. לפיכך, הצעת החוק אינה עומדת במבחנים החוקתיים ואנחנו מתנגדים לקיומה".

עו"ד רועי שיינדורף, המשנה ליועמ"ש בתחום המשפט הבינלאומי, הוסיף כי ישראל מחויבת לאמנה שנחתמה ב-1966, לפיה אסור למדינות שבהן חל עונש מוות להרחיבו מבחינה פרוצדורלית. "ישראל יכולה לשמר את המצב הקיים או לצמצם אותו", הסביר. "אבל לא להרחיב את האפשרות להטלת עונש מוות".

כלא עופר באזור רמאללהצילום: מגד גוזני

בדיון השתתפה גם מירב חג'אג', אמה של סגן שיר חג'אג' שנהרגה בפיגוע דריסה, שקראה לח"כים "לעשות כל מה שצריך כדי לעצור את הפיגוע הבא". עוד הוסיפה חג'אג': "יכולתם לחסוך חיים של מעל מאה איש שנרצחו כתוצאה ממחבלים ששוחררו. אני מתביישת במה שקורה פה. מסרסרים בדם של הילדים שלנו בעניינים קואליציוניים. אני מבקשת מכל הח"כים להתעלות על עצמכם ולייצר הרתעה".

בתום הדיון האשימו חברי ישראל ביתנו את סיעות הליכוד והבית היהודי בטרפוד החוק ודרשו לקיים עליו הצבעה בוועדה. אולם, יו"ר הוועדה, ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הודיע שאין עדיין רוב בקואליציה לאישור החוק ודחה את ההצבעה למועד מאוחר יותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ