חרף הקואליציה הצרה, הצעת האופוזיציה להעלאת קצבאות הזקנה נפלה

ההצעה נדחתה ברוב של 56-57. ח"כ רוברט טיבייב מהמחנה הציוני התקזז עם השרה גמליאל, והושעה לחודש. חברו לסיעה חיליק בר סופג ביקורת באופוזיציה מפני שהוא ממאן לחזור מסיור בסין

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במליאה, בשבוע שעבר
נתניהו במליאה, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

כמה הצעות חוק של האופוזיציה, ובהן ההצעה להעלות את קצבאות הזקנה לגובה שכר המינימום, נדחו היום (רביעי) בקריאה טרומית בכנסת. 57 התנגדו להעלאת הקצבאות לעומת 56 תומכים. בנוסף, נדחו הצעות לביטול חוק המרכולים ולכינון נישואים אזרחיים. בכך התאוששה הקואליציה משבועיים קשים, שבהם נאלצה לוותר על חוק "נאמנות בתרבות" והפסידה בארבע הצעות אי-אמון. הממשלה לא נפלה כי ההצעות עברו ברוב קטן מ-61 ח"כים.

ח"כ רוברט טיבייב (המחנה הציוני) העניק רוח גבית דווקא לקואליציה, סירב לתמוך בהצעות האופוזיציה להעלאת קצבת הזקנה ונותר במהלך ההצבעה מחוץ לאולם המליאה. אתמול הודיע טיבייב כי בכוונתו לתמוך ביוזמת ישראל ביתנו לקדם את חוק עונש מוות למחבלים. בתגובה, החליט יו"ר סיעתו יואל חסון להשעות את פעילותו הפרלמנטרית לחודש. בהודעה מטעם הסיעה נמסר כי "אם במהלך החודש הקרוב ח"כ טיבייב יפעל כשחקן קבוצתי ובהתאם לעמדות הסיעה, הסנקציות יוסרו. אם יפעל נגד הסיעה, הסנקציות יוחרפו".

"ברור שמדובר בהצעת חוק חשובה. לצערי היתה לי פגישה דחופה שהייתי חייב להיות בה ומנעה ממני הגעה להצבעה", אמר טיבייב, "אני מציע לקואליציה לא למהר לחגוג. נמשיך להוביל אלטרנטיבה חברתית לממשלה אטומה". טיבייב התקזז בהצבעה עם השרה גילה גמליאל מהליכוד, שבחרה - לא בפעם הראשונה - לא לתמוך בעמדת הקואליציה. 

באופוזיציה מנסים להתגבר גם על היעדרם של שני חברי כנסת מהמחנה הציוני, מה שמקשה עליהם לגבור בהצבעות על הקואליציה בת 61 החברים. הראשון, סאלח סעד, נעדר מסיבות בריאותיות. השני, חיליק בר, שוהה מאז השבוע שעבר בסיור בסין, שאותו הוא סירב לקצר כדי להשתתף בהצבעות. בר התקזז באופן עצמאי עם חבר הכנסת יצחק ועקנין מש"ס - מהלך שלא תואם עם סיעתו. היום נמסר מהמחנה הציוני כי "עניינו של בר ידון עם חזרתו לארץ". בימים האחרונים ספג על כך ביקורת חריפה באופוזיציה וברשתות החברתיות.

יוזם החוק להעלאת קצבאות הזקנה, ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), אמר: "הממשלה ירקה בפרצופם של הקשישים ומייסדי המדינה. אחרי תוספת מעליבה של שישה שקלים לקצבה, לדחות את ההצעה זה פשע. אף אחד מהשרים והחכים לא יכול לחיות מקצבה של אלפיים שקל אבל כשמדובר בקשישים מבחינתם זה בסדר. אנחנו לא נוותר ונמשיך לדחוף את הצעת החוק".

יו"ר מרצ תמר זנדברג תקפה את הממשלה בעקבות הכישלון בביטול חוק המרכולים. "קואליציה של פחדנים לא מסוגלת אפילו ברגעיה האחרונים לגלות טיפה אומץ ולפטור אותנו מחוק שרוב מוחלט בציבור מתנגד לו וחושב שהוא מסכים את ישראל אחורה", אמרה. "הממשלה הזאת הגיעה לסיומה וחייבת להחזיר את המנדט לציבור".

"היה נראה לכם הגיוני לחוקק חוק שיכריח את כל האזרחים ללכת לבית כנסת בשבת?", אמרה ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני), אחת מיוזמות החוק להתיר נישואים אזרחיים, "החוק הישראלי כופה ומכריח להתגרש בבית הדין הדתי גם את מי שהתחתן בנישואין אזרחיים. הכפייה הדתית הזו לא נעשית מסיבות הלכתיות אלא מסיבות של כוח פוליטי נטו, של להחזיק בבית הדין הרבני את כל האזרחים שבויים. אין קשר לדת הכלה או אמונה. רק ציניות פוליטית וכוחנית".

שרת המשפטים איילת שקד השיבה בשם הממשלה: "הצעת החוק מבקשת ליצור שינוי מדיניות מהותי ונוגדת את ההסכמים הקואליציוניים, מאחר שההצעה אינה מוסכמת על כל סיעות הקואליציה, הממשלה מתנגדת".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ