בצעד חריג, בקואליציה ובאופוזיציה התגייסו נגד החוק שיאפשר להפשיט עצורים

בדיון בכנסת הודיעה המשטרה כי תנסה לגבש נוסח חלופי לחוק, שמאפשר להפשיט עצורים גם ללא חשד. יו"ר הוועדה סלומינסקי למשטרה: "לפי החוק שביקשתם, אין לכם שום הגבלה"

יהושע (ג'וש) בריינר
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלא איילון, באוגוסט
כלא איילון, באוגוסטצילום: תומר אפלבאום

בקואליציה ובאופוזיציה הבהירו היום (רביעי) שהסיכויים לאישור החוק שיאפשר לשוטרים להפשיט עצורים גם ללא חשד נמוכים. בתום דיון בחוק בוועדת החוקה בכנסת הודיעו היום נציגי המשטרה שבכוונתם לנסות ולגבש נוסח חלופי שיזכה לתמיכת הכנסת. יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי מהבית היהודי אמר שאיננו משוכנע כלל כי החוק יעבור בסופו של דבר. מדובר במקרה חריג יחסית שבו הקואליציה והאופוזיציה חוברות יחד להפיל חוק מקצועי שהמשטרה ושירות בתי הסוהר (שב"ס) ביקשו לחוקק לצורך עבודתם.

בדיון בכנסת אמרה עוזרת היועצת המשפטית של המשטרה, סנ"צ איה גורצקי, כי הצעת החוק מקודמת לבקשת המשטרה. "אנחנו המפגש הראשון מול האזרח, ובעוד לשב"ס יש סמכות חיפוש מלאה, אנחנו מוצאים עצמנו בחוסר אונים ובדילמה מאוד קשה", אמרה גורצקי. "כיום אנחנו יכולים לבצע חיפוש עד לרמת התחתונים. אנחנו לא רשאים להסיר בגדים תחתונים, ואנחנו מוצאים עצמנו במצב שבו אנחנו מצויים בסיכון. עצורים מחזיקים במקומות מוצנעים סכינים, סמים, טלפונים... זה להגן על חיי אדם. אם חיי אדם זה לא צורך משמעותי, אז הדיון הסתיים".

כבר בתחילת הדיון ביקר סלומינסקי את בקשת המשטרה לקדם את החוק. "70 שנה אנחנו מתנהלים בסדר גמור, מה קרה עכשיו, התרבו החשדות על עצורים?" תהה. בתגובה אמרה גורצקי: "אנחנו לא מבקשים סמכות ללא גבולות. הגבול יהיה בנהלים ובהנחיות, שם יותווה שיקול הדעת. לא נבצע שימוש בסמכות בכל מצב. כשעוצרים אדם ואין לנו שום סיבה שבעולם שהוא נושא חפץ אסור, לא נבצע את החיפוש".

על כך אמר סלומינסקי: "אז למה מחקתם את הצורך בחשד מהחוק? מפגין שנעצר, אתם תוכלו לבצע עליו הכל. לפי החוק שביקשתם אין לכם שום הגבלה. זה כאילו אמרתם לנו — 'חבר'ה, צ'ק פתוח, תסמכו עלינו'". ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) הוסיף: "אתם מבקשים פה סמכויות באופן חסר גבולות ומופקר. הם אומרים שזה בסך הכל חיפוש בעירום, בסך הכל!"

הצעת החוק תאפשר לשוטרים להפשיט עצורים ולבצע חיפוש בעירום על מנת למנוע הכנסת חפצים לתאי מעצר בתחנות משטרה — גם ללא חשד שהעצור מנסה להבריח חפץ כלשהו. מדובר בסעיף בהצעת חוק ממשלתית העוסקת בסמכויות המשטרה במעצר, שעלתה היום לדיון בכנסת להכנה לקריאה שנייה ושלישית. על פי דברי ההסבר של הצעת החוק, במערכת אכיפת החוק מקדמים את ההצעה שתאפשר לשוטרים להפשיט עצורים ולבצע "חיפוש חזותי" על גופם העירום כדי לוודא שאינם מבריחים דבר.

כיום אין לשוטר סמכות לערוך חיפוש בעירום על גופו של עצור עם קבלתו למשמורת. הסעיף הוא חלק מהצעת חוק ממשלתית שהוגשה ב-2014, אולם עתה מבקשים גורמי האכיפה מהוועדה להפריד את סעיף החיפוש בעירום משאר החוק ולאשרו בנפרד.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ