ארדן נגד בקשת המשטרה להפשיט עצורים גם ללא חשד: "סמכות חריגה וקשה"

השר לביטחון הפנים קרא שלא לקדם את הסעיף שיאפשר למשטרה לקבל סמכות חיפוש נרחבת יותר, בטענה כי מדובר בפגיעה של העצורים ובפרטיותם. בקואליציה ובאופוזיציה חברו כדי להפיל את החוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלא איילון, באוגוסט
כלא איילון, באוגוסטצילום: תומר אפלבאום

השר לביטחון הפנים ארדן הביע היום (חמישי) את התנגדותו לבקשת המשטרה לאפשר להפשיט עצורים על מנת לערוך חיפוש על גופם, גם ללא עילה. ארדן מסר כי ביקש מיו"ר ועדת החוקה ניסן סלומינסקי שלא לקדם את הסעיף, שכבר נתקל בהתנגדות של חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה.

"מדובר בסמכות חריגה וקשה הפוגעת בזכויות עצורים ופרטיותם ואין לאשר סמכות כזו, אלא רק במקרים חריגים ביותר וכאשר הדבר נדרש כדי למנוע הברחת אמצעים שיש בהם כדי לסכן את ביטחונם של השוטרים או של אנשים אחרים", מסר ארדן. "רק השבוע הקמתי ועדה ציבורית שתפקידה לאזן ולהגן על זכויות עצורים ולא אאפשר פגיעה כזו בזכויות עצורים מבלי שנחיצותה תיבחן בצורה היסודית ביותר".

מדובר במקרה חריג יחסית שבו הקואליציה והאופוזיציה חוברות יחד להפיל חוק מקצועי שהמשטרה ושירות בתי הסוהר (שב"ס) ביקשו לחוקק לצורך עבודתם. הצעת החוק תאפשר לשוטרים להפשיט עצורים ולבצע חיפוש בעירום על מנת למנוע הכנסת חפצים לתאי מעצר בתחנות משטרה — גם ללא חשד שהעצור מנסה להבריח חפץ כלשהו. מדובר בסעיף בהצעת חוק ממשלתית העוסקת בסמכויות המשטרה במעצר, שעלתה אתמול לדיון בכנסת להכנה לקריאה שנייה ושלישית. על פי דברי ההסבר של הצעת החוק, במערכת אכיפת החוק מקדמים את ההצעה שתאפשר לשוטרים להפשיט עצורים ולבצע "חיפוש חזותי" על גופם העירום כדי לוודא שאינם מבריחים דבר.

כיום אין לשוטר סמכות לערוך חיפוש בעירום על גופו של עצור עם קבלתו למשמורת. הסעיף הוא חלק מהצעת חוק ממשלתית שהוגשה ב-2014, אולם עתה מבקשים גורמי האכיפה מהוועדה להפריד את סעיף החיפוש בעירום משאר החוק ולאשרו בנפרד.

אתמול נערך דיון בחוק בוועדת החוקה בכנסת, ונציגי המשטרה הודיעו שבכוונתם לנסות ולגבש נוסח חלופי שיזכה לתמיכת הכנסת. יו"ר הוועדה סלומינסקי (הבית היהודי) אמר שאיננו משוכנע כלל כי החוק יעבור בסופו של דבר. בדיון בכנסת אמרה עוזרת היועצת המשפטית של המשטרה, סנ"צ איה גורצקי, כי הצעת החוק מקודמת לבקשת המשטרה. "אנחנו המפגש הראשון מול האזרח, ובעוד לשב"ס יש סמכות חיפוש מלאה, אנחנו מוצאים עצמנו בחוסר אונים ובדילמה מאוד קשה", אמרה גורצקי. "כיום אנחנו יכולים לבצע חיפוש עד לרמת התחתונים. אנחנו לא רשאים להסיר בגדים תחתונים, ואנחנו מוצאים עצמנו במצב שבו אנחנו מצויים בסיכון. עצורים מחזיקים במקומות מוצנעים סכינים, סמים, טלפונים... זה להגן על חיי אדם. אם חיי אדם זה לא צורך משמעותי, אז הדיון הסתיים".

כבר בתחילת הדיון ביקר סלומינסקי את בקשת המשטרה לקדם את החוק. "70 שנה אנחנו מתנהלים בסדר גמור, מה קרה עכשיו, התרבו החשדות על עצורים?" תהה. בתגובה אמרה גורצקי: "אנחנו לא מבקשים סמכות ללא גבולות. הגבול יהיה בנהלים ובהנחיות, שם יותווה שיקול הדעת. לא נבצע שימוש בסמכות בכל מצב. כשעוצרים אדם ואין לנו שום סיבה שבעולם שהוא נושא חפץ אסור, לא נבצע את החיפוש".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ