פרשנות |

נתניהו מינה את עצמו לאפיפיור האנטישמיות - והוא מוחל לכל אוהדיו

בממשלה כינו את החלטת Airbnb להפסיק את פעילותה בהתנחלויות "סלקציה", והמערכה נגד האתר ממחישה כיצד ישראל הופכת את האנטישמיות לחוד החנית במלחמתה נגד מבקריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו עם ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן, ביולי האחרון. ראש הממשלה העניק לו תעודת יושר

מדינת ישראל מפלה לרעה את שטחי הגדה המערבית, ביג טיים. היא מקיימת בהם משטר שונה לחלוטין מזה הנהוג מעברו השני של הקו הירוק. בניגוד לאזרחי ישראל, הרוב המוחץ מבין תושבי השטחים אינו חי במשטר דמוקרטי ואיננו זכאי להגנותיו. הפלסטינים בשטחים חיים ללא זכות הצבעה, חופש ביטוי, חופש תנועה ועוד שורה ארוכה של זכויות המובנות מאליהן באזורים עליהם החילה ישראל את ריבונותה.

האפליה שישראל מפעילה היא על בסיס אתני, אבל רק לכאורה. המתנחלים פטורים ממנה, על הנייר. חוקי ישראל חלים עליהם כאילו חיו מעברם השני של קווי 1967, ועל פי התיקון שאושר בכנסת בשנה שעברה, אסור "למי שעיסוקו בהספקת מוצר או שירות ציבורי או בהפעלת מקום ציבורי" להפלותם לרעה. מדובר, עם זאת, בפיקציה: מדינת ישראל משתפת פעולה מרצונה החופשי עם גורמים שונים בעולם המתעמרים במתנחלים בריש גלי, החל בחתימתה על הסכמי שיתוף פעולה עם האיחוד האירופי וסימון מוצרים המיוצרים בהתנחלויות, דרך התעלמותה מדיפלומטים זרים המוצבים בישראל, שכף רגלם לא תחצה את הקו הירוק, וכלה בהסכמתה למנוע מפועלים סיניים מיובאים מלעבוד בשטחים המוחזקים, ועוד היד נטויה.

כך שכל המהומה שמחוללים שרים בכירים ודוברי המתנחלים בימים האחרונים, בעקבות החלטת חברת Airbnb להפסיק לפרסם צימרים בהתנחלויות, היא בבחינת הפוסל במומו פוסל. מדינת ישראל מסרבת מטעמיה־היא להעניק לשטחים מעמד שווה לשטחי מדינת ישראל גרידא, אך היא זועקת חמס, מאשימה באנטישמיות ומנסה לגייס את העולם נגד ענקית השכרת הדירות מסן פרנסיסקו על כך שהוציאה מרישומיה 200 צימרים, הממוקמים, לדברי Airbnb, בשטחים שנויים במחלוקת. הצביעות חוגגת וחוסר המודעות העצמית זועק לשמים.

"אי אפשר להחריג ישראלים ויהודים שמשכירים בתים ביהודה ושומרון בלי להחריג באותה עת פלסטינים או נוצרים או מוסלמים", קבע ארגון שורת הדין, שאף עומד מאחורי תביעה שהוגשה נגד Airbnb בארצות הברית, כאילו ישראל עצמה איננה אלופת העולם בהחרגת יהודי השטחים לעומת כל השאר. מדוע Airbnb לא מטילה חרם דומה על סהרה המערבית, קפריסין הטורקית או אבחזיה הגיאורגית, תהו אלופי העולם בטכניקת ההתחמקות הידועה כ־Whataboutism, שבה מאשימים את היריב בצביעות כדי לחמוק מהצורך להשיב לטענותיו.

זה התחיל בתביעה הישראלית ש"הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" תישפט על פי אותו קנה מידה מוסרי כמו הגרועות במפירות זכויות האדם, וזה מתפתח עתה לדרישה להשוות את מעמדם של שטחי מולדת, שלדברי הימין הובטחו לעם ישראל בידי אלוהים בכבודו ובעצמו, לכיבושיהם המפוקפקים של מדינות כוחניות בשטחים לא להם. התעמולה, מתברר, מביסה בנוקאאוט את האמונה עצמה.

הגדיל לעשות, כהרגלו, האורקל הממשלתי, שר התיירות יריב לוין, שבחושיו החדים הבחין מיד בהקבלה ההיסטורית המתבקשת: "שוב מתבצעת סלקציה ביהודים", קבע. שהרי ברור לכל בר דעת ש־Airbnb שואבת השראתה מד"ר יוזף מנגלה ודומיו הנאצים, כשם שמובן לכל מי שעיניו בראשו שהמתנחלים מזכירים יותר מכל יהודים חסרי ישע וחסרי הגנה הממתינים על הרציף בטרם יובלו אל תאי הגזים.

ייתכן שההיסטריה הזאת היא בבחינת "הגברת מתלהמת קצת יותר מדי", כפי שאמרה המלכה גרטרוד להמלט של שייקספיר, דהיינו, שהיא נובעת מרצונם של ראשי הימין לטשטש את חטא סירובם המתמשך לספח את השטחים למדינת ישראל גופא. לא מן הנמנע שמה שהחל כטקטיקה תעמולתית, שנועדה להרתיע את מחרימי ההתנחלויות על ידי הגדרתם כשונאי ישראל, שכנעה בעיקר את מפיציה והפכה עתה לנדבך מרכזי בהשקפת עולמם. כך או אחרת, המערכה נגד Airbnb, שאליה הצטרפו גם חברי קונגרס וארגונים יהודיים בארצות הברית, מדגימה היטב כיצד הצליחה ישראל להפוך את האנטישמיות לנשק שלה ולחוד החנית במלחמתה נגד מבקריה.

בנימין נתניהו לא המציא את השיטה, הוא רק שכלל אותה. טענת ה"סטנדרט הכפול", שלפיה ישראל נמדדת לכאורה באמות מידה שונות משאר אומות העולם, נחשבת ליסוד מוסד בהגדרת ה"אנטישמיות החדשה", הרואה בהכחשת זכות קיומה של ישראל הוכחה לשנאת יהודים באשר הם. בעשור שעבר מאז נבחר, נתניהו הרחיב את ההגדרה כך שתכלול גם התנגדות למשטר הכיבוש שישראל מקיימת בשטחים. בהשראתו, גם ברק אובמה הוגדר אנטישמי. בעידודו, כל מי שקורא לחרם על ההתנחלויות או מוצריהם מוגדר אוטומטית כעוכר ישראל, שכניסתו לישראל אסורה.

אבל נתניהו הוא האחרון שינוח על זרי הדפנה. בארבע השנים של כהונתו האחרונה, וביתר שאת מאז נכנס דונלד טראמפ לתפקידו, נתניהו עבר משימוש באנטישמיות כנשק להזנייתה. האנטישמיות עבורו היא כחומר ביד היוצר. ברצותו הוא מאשים את מתנגדיו בשנאת יהודים, ובהבל פיו, כשהדבר משרת את מטרותיו, הוא פוטר את אוהדיו מכל אשמה. בראיון שהעניק השבוע לרשת CNN, בעקבות פרסום סקר חדש על ממדי האנטישמיות באירופה — שחלק ניכר מממצאיו עוות והוצא מפרופורציה — נתניהו הדגים כיצד מינה עצמו לאפיפיור של האנטישמיות, המעניק שטרי מחילה, אינדולגנציות בלעז, לכל המרבה במחיר.

ויקטור אורבן — שכינה את מיקלוש הורטי, מנהיגה האנטישמי של הונגריה בתקופת השואה, "מדינאי יוצא דופן"; שדוחף לפתיחת מוזיאון המגמד את השתתפותם הפעילה של הונגרים בשואה ושמפלגתו ניהלה קמפיין בחירות בעל גוונים אנטישמיים מובהקים נגד ג'ורג' סורוס — מקבל תעודת יושר מנתניהו, כי "פתח מרכז נגד אנטישמיות". קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, שיושב בקואליציה עם מפלגת החירות מיסודו של הגזען יורג היידר, זכאי לפטור גורף כי "קיים ועידה נגד אנטישמיות". במקרה הידוע של פולין, נתניהו אף הרחיב את סמכויות החנינה שלו כך שיחולו גם על העבר, ולא רק ההווה: בהצהרה משותפת שפרסם בקיץ האחרון עם ראש ממשלת פולין, נתניהו הסכים לגמד את חלקו של העם הפולני בשואה ולהאדיר, ללא כל ביסוס היסטורי, את ניסיונותיו להציל יהודים.

אפשר כמובן להסביר את הסלחנות שמגלה ישראל בתכתיבי הריאל־פוליטיק. מדינות האוהדות את ישראל, שאין להן כל התנגדות להמשך אחיזתה בשטחים ושיכולות לטרפד את מדיניות האיחוד האירופי נגד ההתנחלויות, זכאיות לבונוסים ולהקלות מיוחדות. הניסיון הציני לכסות על ערוות בעלי ברית במאבק נגד בריסל הפך במרוצת הזמן למאמץ מכוון למזעור אנטישמיות גזענית מימין באשר היא. התופעה באה לידי ביטוי בולט בתגובה הישראלית לרצח 11 היהודים בבית הכנסת עץ חיים בפיטסבורג, שהיתה אטומה ודוחה במיוחד.

על אף הנתונים המובהקים המצביעים על עלייה במתקפות גזעניות ואנטישמיות, שר החינוך נפתלי בנט אמר ש"איננו בטוח" שזה המצב. למרות העובדה שחלק הארי של המתקפות האלימות נגד יהודי אמריקה בוצע על ידי גזעני ימין, ושבתי כנסת ליברליים כמו עץ חיים מהווים יעד מועדף לטרוריסטים לבנים באמריקה מקדמת דנא, נציגי ישראל הבהירו להם שהאיום מצד האיסלאם והשמאל הרדיקלי, הממוקדים בישראל יותר מאשר ביהודים עצמם, מסוכן בהרבה. ואפילו שהמרצח בפיטסבורג הדהד את מסריו של דונלד טראמפ נגד מהגרים כמעט מלה במלה, וש–78% מיהודי אמריקה משוכנעים שיש קשר ישיר בין ההסתה הלאומנית של טראמפ לרצח, דוברי הימין בראשות השגריר רון דרמר דחו את החיבור בשאט נפש. להד"ם, השיבו. איך אפשר בכלל להגיד דבר כזה על טראמפ, שהוא לא פחות מ"פילושמי", תהה גדי טאוב ב"הארץ".

ובמלים אחרות: ההיסטוריה של יהודי ארצות הברית, הארוכה פי כמה מזו של מדינת ישראל, איננה רלוונטית; התפיסה של יהודי ארצות הברית את האיומים עליהם לא מעניינת; הפחד שלהם מגזעני ימין מוטעית ומוגזמת; החשש שלהם מההשלכות המסוכנות הגלומות בגישתו הלאומנית האתנוצנטרית של טראמפ — אלמנטים שסיפקו קרקע פורייה לאנטישמיות משחר ההיסטוריה — היא לא יותר ממניפולציה פוליטית של שמאלנים. תסמכו על סחבק, אומרים הישראלים, ובראשם נתניהו, שרובם לא חוו אנטישמיות אמיתית מימיהם: אנחנו מבינים בזה טוב מכם.

ובמלים אחרות: אנטישמיות שאיננה מציבה את ישראל במרכז, ו/או שאיננה משרתת את המטרות הפוליטיות של נתניהו וממשלתו, היא נחלת העבר, ודינה להיזרק לשוליים. שנאת יהודים בשל עמדותיהם הליברליות, כמו בפיטסבורג, איננה משרתת את הנראטיב הימני, ובשל כך דובריו יציבו לעומתה את מניעיהם האפלים של אלה שאין להם כל קשר לעניין. לעומת זאת, חרם עסקי זניח על 200 בעלי צימרים בשטחים, שישראל עצמה נרתעת מלהכריז עליהם בעלות, היא עילה מספקת להכרזת מלחמת קודש ושריפת המועדון.

"אני, אני, אני", זועקים נתניהו ודובריו, במפגן מרהיב של נרקיסיזם לאומי, כאילו הסכנה האמיתית הגלומה בזוועת פיטסבורג היא שתסיט את תשומת הלב ממרכזיותה של ישראל במפת האנטישמיות העולמית.

אנטישמיות של הימין הסהרורי באמריקה, שהמרחק בינו לימין הלאומני שאוהד את טראמפ וישראל זעיר במקרה הטוב, יוצרת כנראה דיסוננס קוגנטיבי: הפתרון הוא התכחשות מכוונת להווה והתעלמות יצירתית מהעבר, כיאה למי שמכנים עצמם "רוויזיוניסטים". תשכחו את כל מה שאתם יודעים, מורים נתניהו, בנט, דרמר ושות': אנחנו נסביר לכם באיזה עולם אתם חיים.

כך פותרים גם את הבעיה המעיקה של הלאומנים במזרח אירופה, ששמחים להעריץ יהודים לאומנים כמותם שחיים בישראל הרחוקה, אך מתקשים להשלים עם יהודים "גלובליסטים וקוסמופוליטיים", כפי שהם מכונים מאז ומעולם בז'רגון האנטישמי: כל מה שנדרש הוא שנתניהו יוציא פסק הלכה הקובע שטיפוסים כמו אורבן וקורץ הם למעשה חסידי אומות עולם, והכל בא על מקומו בשלום.

הרבה ברירות אין לו. צריך מיקרוסקופ כדי למצוא את ההבדלים בין ההתבטאויות הלאומניות והקסנופוביות בוורשה ובודפשט לבין אלה המושמעות בירושלים, כשם שנדרש פלפול תלמודי כדי להבחין בין המתקפות המסוות בקושי על יהודים ליברליים בכלל ועל סורוס בפרט, המושמעות תדיר בבית הלבן כמו בקרמלין, בברטיסלבה כמו בריגה וקובנה, בבודפסט ובוורשה כמו בבית־אל ובתל אביב.

במובן מסוים, נתניהו מיישם את העיקרון הציוני של שלילת הגלות. לדידו, הגולה כבר אינה קיימת כישות עצמאית אלא רק כסרח עודף של ישראל וכקולטת ברקים של אנטישמיות המכוונת נגדה. מצד שני, מה הועילה הציונות אם יצירת כפיה, ישראל, אימצה את תחושת הקורבן חסר הישע שאפיינה את קהילות הגולה ומשמיעה מבוקר עד ערב את זעקות הגעוואלד־געוואלד, העיירה בוערת, על אף היותה אחת המעצמות הצבאיות החזקות בעולם.

בימי נתניהו התברר סופית שאפשר אולי להוציא את היהודים מהגלות, קשה הרבה יותר להוציא את הגלות מיהודים, במיוחד כשמנהיגיהם הופכים את האנטישמיות לקרדום לחפור בו ולהפחידם. מבחינת הימין הישראלי, דין ההתעמרות ההיסטורית ביהודי הגולה הוא כדין ההתנגדות לזכות יהודים לחיות בארצם, וכדין סוף שבוע זוגי בשומרון עם ג'קוזי, ספא פינוקים ונוף מרהיב של פלסטינים החיים תחת כיבוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ