תוקף חוק הגיוס פג בחצות; הקואליציה לא מצליחה להסכים על מתווה חדש

בג"ץ צפוי להחליט מחר אם לאפשר דחייה, לאחר שהממשלה ביקשה להעביר את החוק עד סוף מארס. אגודת ישראל מאיימת לפרוש אם החוק יאושר, ונתניהו לא מעוניין לשנותו מחשש להתנגדות כחלון

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בבני ברק נגד גיוס חרדים, בחודש שעבר
הפגנה בבני ברק נגד גיוס חרדים, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

החוק המאפשר פטור מגיוס לבחורי הישיבה יפקע הלילה בחצות, ובמערכת הפוליטית מחכים להחלטת בג"ץ הצפויה מחר (ראשון), אם לאפשר דחייה בחקיקת חוק חדש, ובכמה זמן.

הממשלה ביקשה מבג"ץ לדחות את חקיקת החוק החדש עד סוף מושב החורף של הכנסת, ב-31 במארס. גם בחודש יולי האחרון ביקשה הממשלה דחייה עד סוף המושב, אולם בג"ץ אפשר לה לדחות רק עד הלילה. בכיר בקואליציה העריך הערב שבג"ץ יאפשר לכנסת לדחות את החקיקה החדשה בכחודש בלבד.

נתניהו בכנסת, השבוע. לא מעוניין לשנות את החוק מחשש להתנגדות כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

הקואליציה לא גיבשה עד כה מתווה שיכול לאפשר את חקיקת החוק. ש"ס ודגל התורה - הפלג הליטאי ביהדות התורה - לא מתנגדות להעברת החוק שנוסח על ידי משרד הביטחון ועבר בקריאה ראשונה, תמורת הבטחה לשינויים מפליגים לאחר הבחירות. הכנסת יכולה להעביר כך את החוק בקולות של יש עתיד או ישראל ביתנו, אולם הפלג החסידי ביהדות התורה, אגודת ישראל, מאיים שיפרוש מיידית מהקואליציה ויוביל לבחירות. נתניהו לא מעוניין לשנות את הצעת החוק מחשש שמפלגת כולנו, שעד כה לא הביעה בה עניין, תתנגד לכל שינוי כחלק ממדיניותה החדשה לעכב הליכי חקיקה וללכת לבחירות.

יו"ר אגודת ישראל, יעקב ליצמן, הבטיח בקיץ לנתניהו כי לפלגים החרדיים יהיה קל יותר להגיע להבנות אחרי הבחירות המקומיות, שנערכו ב-30 באוקטובר. הבטחתו של ליצמן לא מומשה בינתיים, ואף גורם בקואליציה לא משקיע את זמנו במציאת פתרון למשבר.

בג"ץ פסל בספטמבר 2017 את חוק הגיוס הקודם, המסדיר פטור לתלמידי ישיבות משירות צבאי. החוק נועד במתכונתו המקורית להגדיל את מספר המתגייסים החרדים, ואפשר להם דחיית שירות עד גיל 26, שבו ניתן פטור מלא. הפגם העיקרי שבג"ץ מצא בנוסח שנפסל הוא העובדה שבשש השנים הראשונות לחוק, כל תלמיד ישיבה יכול לעשות כרצונו וגיוס לצבא הוא מרצון ונעדר סנקציות - בניגוד לשאר המועמדים לשירות בצבא.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ