השרים יצביעו על הגדלת מספר היישובים שיוכלו לדחות מועמדים למגורים בהם

לפי הצעת החוק של ח"כ סמוטריץ', מנגנוני מיון יוכלו לפעול ביישובים שבהם מתגוררות עד 700 משפחות, ולדחות מועמדים על בסיס "אי-התאמה למרקם החברתי". המבקרים טוענים כי החוק יאפשר הדרה של ערבים, להט"בים ומשפחות חד הוריות מהיישובים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היישוב הקהילתי מצפה אבי"ב שבגליל, שמגורים בו כרוכים בוועדת קבלה
היישוב הקהילתי מצפה אבי"ב שבגליל, שמגורים בו כרוכים בוועדת קבלהצילום: ירון קמינסקי

ועדת השרים לחקיקה תצביע מחר (ראשון) על הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שמבקשת להרחיב את מספר היישובים שיוכלו להפעיל מנגנון מיון לתושבים שמעוניינים להתגורר בהם בשל חוסר התאמה ל"מרקם החברתי" של היישוב. אף שהחוק הקיים אוסר במפורש דחייה של מועמדים על רקע דת או מוצא, טוענים המבקרים כי ניתן להסתייע בו כדי להדיר אוכלוסיות מוחלשות, ובהן ערבים, להט"בים ומשפחות חד הוריות.

ח"כ סמוטריץ'צילום: הלל מאיר

לפי הצעתו של סמוטריץ', יישובים קהילתיים המונים עד 700 משקי בית יוכלו להפעיל מנגנון מיון למועמדים. זאת בשונה מהחוק הקיים שלפיו ועדות קבלה יכולות לפעול ביישובים שבהם עד 400 משקי בית.

"כשבע שנים לאחר שנכנס לתוקף התיקון לחוק ועדות הקבלה, נראה כי המציאות מלמדת שישנו צורך בתיקון חקיקה שיעדכן את הגדרת היישוב הקהילתי ליישוב המונה 700 בתי אב, ובכך לאפשר ליישובים לגדול ולהתרחב תוך שמירה על לכידות חברתית ותרבותית מבלי לפגוע באורח החיים הקהילתי-כפרי המבוסס", הסביר סמוטריץ' את הצורך בתיקון החוק.

הצעת החוק המקורית נחקקה ב-2011, בעקבות פסק דין קעדן, שהורה ליישוב קציר לקלוט בני משפחה מבקה אל גרביה, לאחר שוועדת הקבלה של היישוב דחתה אותם על רקע "חוסר התאמה".

במכון הישראלי לדמוקרטיה קראו לשרים לגנוז את החוק המוצע ולא לאפשר את קידומו. "מדובר בפגיעה בכבוד האדם ובפרטיות המבקשים להתקבל ליישוב, הנאלצים לעבור תהליך שבו מחטטים בחייהם הפרטיים ובצנעת משפחתם", נכתב בחוות הדעת שהעביר המכון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ