השרים יחליטו מחר אם לקדם את "חוק גדעון סער" המרוכך

הנוסח העדכני תואם את עמדות כל מפלגות הקואליציה, וח"כ בגין מסר כי יתמוך בנוסח החוק בקריאה טרומית. אם יאושר, החוק יאפשר לנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על ראשי מפלגות בלבד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ואמסלם במליאת הכנסת, בשבוע שעבר
נתניהו ואמסלם במליאת הכנסת, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת השרים לחקיקה תחליט מחר (ראשון) אם לתמוך בנוסך העדכני והרזה של "חוק גדעון סער" שהניח מחדש יו"ר הקואליציה, דוד אמסלם. את ההצעה יזם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והוא הפעיל מכבש לחצים כדי לאשרה לפני פיזור הכנסת. הנוסח החדש תואם את עמדתן העקרונית של כל מפלגות הקואליציה, כולל של יו"ר כולנו, משה כחלון. אם יאושר, הנוסח החדש צפוי לאפשר לנשיא המדינה להטיל את הרכבת הממשלה על ראשי מפלגות בלבד ולא על חברי כנסת אחרים ברשימותיהם, כפי שמתיר החוק כיום.

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הבהיר השבוע כי מפלגתו מתנגדת לקידום החוק וכינה אותו "כסאולוגיה ולא אידיאולוגיה". ליברמן סיפר בפתח ישיבת הסיעה של מפלגתו כי הניסיונות לגבש עסקה שתאפשר את תמיכת ישראל ביתנו מספסלי האופוזיציה בשני חוקי דגל של הימין - חוק נאמנות בתרבות וחוק היועמ"שים - כשלה בשל התעקשותו של נתניהו לכרוך בעסקה גם את אישור חוק גדעון סער. על רקע שבריריותה של הקואליציה, ח"כ בני בגין הודיע כי בקריאה הטרומית בכוונתו לתמוך בנוסח החוק ולהעבירו לדיון בוועדת החוקה של הכנסת.

גדעון סער, במאי האחרוןצילום: מגד גוזני

אף שהושגה הסכמה עקרונית לתמיכה בחוק הנוכחי, בליכוד בחרו להניח תחילה נוסח רחב וקיצוני מהגרסה שלה הסכים כחלון. ההצעה המקורית שהניח אמסלם מחייבת את הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על ראש מפלגה שמרבית חברי הכנסת הנבחרת תומכים במועמדותו.

אמסלם התייחס לפני כחודש לנוהל הבהול הצפוי לקידומו של החוק, על רקע האפשרות שנתניהו יפזר את הכנסת. "שום דבר בחיים לא בהול", אמר אמסלם, "אני בעמדה שמה שיכולתי לעשות אתמול, לא אדחה למחר". לאחר מכן התייחס אמסלם לחקיקת פסקת ההתגברות, וציין את מגבלותיה של הממשלה לקדם חוקים שנויים במחלוקת. "יש לנו קואליציה קומפקטית. הבעיה שלה היא שאם אחת השותפות לא רוצה, אנחנו לא יכולים לקדם את החוק".

ריבלין בבית הנשיא, באוקטובר האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

הסעיף המרכזי בהצעה המקורית של אמסלם קבע כי "הנשיא יטיל את הרכבת הממשלה על חבר כנסת שהינו ראש מפלגה אשר סך כל ההמלצות שניתנו לטובתו על ידי נציגי הסיעות מבטא את המספר הגדול ביותר של חברי הכנסת".

בדברי ההסבר לנוסח המקורי נכתב כי "בנוסח החוק הקיים כיום ישנה לקונה אשר עלולה להביא למצב אבסורדי שבו מלאכת הרכבת הממשלה תוטל על ח"כ שאינו ראש מפלגה ואשר לא היה כלל מועמד לעמוד בראשות הממשלה במהלך הבחירות עצמן". בנוסף נכתב כי "לשון החוק הקיים איננה מגדירה באופן ברור על מי צריך להיות מוטל התפקיד ומחייבת למעשה לבצע, בעת הטלת התפקיד, הערכת סיכויים של המועמדים השונים אשר לא ברור כלל כיצד היא יכולה להיעשות ועל פי אילו קריטריונים".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ