בג"ץ נתן ארכה של חודש וחצי לממשלה על מנת לחוקק מחדש את חוק הגיוס

בג"ץ אפשר דחייה עד 15 בינואר, בעוד הממשלה ביקשה להעביר את החוק המעניק פטור מגיוס לבחורי ישיבות עד סוף מארס. הדחייה אושרה בהרכב של תשעה שופטים בראשות הנשיאה חיות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בבני ברק נגד גיוס חרדים, בחודש שעבר
הפגנה בבני ברק נגד גיוס חרדים, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

בג"ץ הורה היום (ראשון) על מתן ארכה של כחודש וחצי לממשלה, על מנת לחוקק מחדש את החוק המאפשר פטור מגיוס לבחורי ישיבה. בג"ץ הורה על דחיית יישום פסק הדין עד 15 בינואר, בעוד הממשלה ביקשה בשבוע שעבר הארכה עד לסוף מארס - סוף מושב החורף של הכנסת. ההחלטה התקבלה בהרכב של תשעה שופטים, בראשות נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות.

הקואליציה לא גיבשה עד כה מתווה שיכול לאפשר את חקיקת החוק. ש"ס ודגל התורה - הפלג הליטאי ביהדות התורה - לא מתנגדות להעברת החוק שנוסח על ידי משרד הביטחון ועבר בקריאה ראשונה, תמורת הבטחה לשינויים מפליגים לאחר הבחירות. הכנסת יכולה להעביר כך את החוק בקולות של יש עתיד או ישראל ביתנו, אולם הפלג החסידי ביהדות התורה, אגודת ישראל, מאיים שיפרוש מיידית מהקואליציה ויוביל לבחירות. נתניהו לא מעוניין לשנות את הצעת החוק מחשש שמפלגת כולנו, שעד כה לא הביעה בה עניין, תתנגד לכל שינוי כחלק ממדיניותה החדשה לעכב הליכי חקיקה וללכת לבחירות.

נתניהו בכנסת, השבוע. לא מעוניין לשנות את החוק מחשש להתנגדות כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר אגודת ישראל, יעקב ליצמן, הבטיח בקיץ לנתניהו כי לפלגים החרדיים יהיה קל יותר להגיע להבנות אחרי הבחירות המקומיות, שנערכו ב-30 באוקטובר. הבטחתו של ליצמן לא מומשה בינתיים, ואף גורם בקואליציה לא משקיע את זמנו במציאת פתרון למשבר.

בג"ץ פסל בספטמבר 2017 את חוק הגיוס הקודם, המסדיר פטור לתלמידי ישיבות משירות צבאי. החוק נועד במתכונתו המקורית להגדיל את מספר המתגייסים החרדים, ואפשר להם דחיית שירות עד גיל 26, שבו ניתן פטור מלא. הפגם העיקרי שבג"ץ מצא בנוסח שנפסל הוא העובדה שבשש השנים הראשונות לחוק, כל תלמיד ישיבה יכול לעשות כרצונו וגיוס לצבא הוא מרצון ונעדר סנקציות - בניגוד לשאר המועמדים לשירות בצבא.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ