שקד מנעה מדינה זילבר להופיע בוועדת הכלכלה והודיעה שתגיע במקומה

היועץ המשפטי לממשלה הודיע כי המשנה שלו תייצג אותו בדיון. מוקדם יותר הודיע שהיא תופיע בדיון בוועדה לביקורת המדינה, אך הפך את החלטתו והודיע שיופיע בה בעצמו מאחר שהוא עוסק בנושא "רוחבי ועקרוני"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דינה זילבר בכנסת, בחודש שעבר
רויטל חובל
רויטל חובל

שרת המשפטים איילת שקד הודיעה הערב (ראשון) ליו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, כי בכוונתה להגיע מחר לדיון בוועדה במקום המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר. זאת, בהמשך להודעתה של שקד מהחודש שעבר, שלפיו זילבר לא תופיע בוועדות הכנסת במושב החורף של הכנסת.

זילבר היתה אמורה לייצג את היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדיון בוועדת הכלכלה בנושא הסכם החלב. היועץ עצמו הודיע כי ישתתף מחר בדיון בוועדה לביקורת המדינה. מנדלבליט הוזמן לדיון מלכתחילה, אך הודיע ליו"ר הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני), כי זילבר תייצג אותו, והיום הפך את החלטתו בטענה כי הדיון, העוסק במעמדם של שומרי הסף בישראל, "רוחבי ועקרוני", ועל כן הוא רואה לנכון להופיע בו בעצמו.

החלטות שקד והיועץ התקבלו בצל עימות בין זילבר לבין שרת המשפטים, על רקע ביקורת שמתחה המשנה ליועץ על חוק "נאמנות בתרבות". שקד האשימה את זילבר ב"התבטאויות קיצוניות ומתריסות נגד חברי הכנסת ושרי הממשלה", ודרשה ממנדלבליט לפטר אותה. בהמשך העיר היועץ לזילבר על דבריה, אך דחה את הדרישה לפטר אותה והבהיר כי היא תוכל להמשיך ולייצג אותו בכנסת. שרת המשפטים הודיעה כי אינה מקבלת את עמדתו של מנדלבליט.

בחודש שעבר, בדיון בוועדת החינוך והתרבות בחוק שיזמה שרת התרבות, מירי רגב, מתחה זילבר ביקורת על מדיניות הממשלה ואמרה: "הבו לנו יועצים משפטיים צייתנים, אמנים מסורסים, תקשורת מרוסנת, עם ממושמע, מחונך, שחשיבתו אחידה". כן הזהירה מ"שיח לעומתי, שפוצע ומצלק את הרקמה החברתית המשותפת, מסמן ומתייג, מי לנו מי לצרינו. אם יש מי שנאמן, אז יש גם מי שבוגד? גיס חמישי?".

בעקבות זאת הודיעה שקד כי זילבר לא תוכל לייצג עוד את משרד המשפטים בדיונים בכנסת או בממשלה. "ניכר ממעשיה החוזרים ונשנים של זילבר שאין היא מבקשת לפעול כיועצת משפטית באופן מקצועי וישר", כתבה למנדלבליט. "אין מנוס מלקבוע כי תפיסתה הפוליטית צריכה למצוא את ביטויה בריצתה לתפקיד פוליטי במסגרת מפלגה ממפלגות הכנסת".

בהמשך, במכתב לזילבר, הגדיר מנדלבליט את דבריה כבעייתיים, והוסיף: "זהו סגנון שאיננו ראוי ושאיננו מקובל מפיו של יועץ משפטי בשירות הציבורי. והוא יכול להתפרש - גם אם זו לא הייתה הכוונה כפי שהבהרת כאמור - כחדירה לשדה הפוליטי... אני מצפה ממך להיות ערה למשמעות של הדברים אותם את מתכננת לשאת ולמשמעות העלולה להינתן לדברייך". הוא ציין התבטאויות "לא זהירות" של זילבר בעבר, שעליהן שוחח עמה, וכתב: "לצערי ההתבטאות הנוכחית מראה כי הדברים לא הופנמו".

לצד הביקורת על זילבר, הבהיר מנדלבליט כי זילבר תמשיך להופיע בפני הכנסת והממשלה, אם כי לעת עתה תידרש לתאם עמו מראש את העמדות שבכוונתה להציג. שקד הצהירה מנגד כי הסמכות לקבוע מי ייצג את משרד המשפטים בכנסת ובממשלה נתונה בידיה בלבד, ומסרה: "לא אאפשר את הופעתה בוועדות הכנסת במושב הקרוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ