מפעל הפיס לחץ - ומועצה ערבית בצפון ביטלה הצגה נגד הכיבוש

יו"ר מפעל הפיס ביקש מראש מועצת כאבול שלא להעלות את ההצגה "פלסטין, שנת אפס". ראש המועצה שוקל כעת להעלותה במימון חיצוני. ממפעל הפיס נמסר כי ההחלטה התקבלה במועצה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים64
ההצגה "פלסטין, שנת אפס", בשנה שעברה
ההצגה "פלסטין, שנת אפס", בשנה שעברהצילום: דוד קפלן
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ההצגה "פלסטין, שנת אפס" של הבמאית עינת ויצמן, שאמורה היתה לעלות באולם מפעל הפיס בכפר כאבול שבגליל המערבי, בוטלה ימים ספורים לפני הבכורה ביישוב. לדברי ויצמן, מנהל האולם בכאבול אמר לה כי יו"ר מפעל הפיס אביגדור יצחקי ביקש מראש המועצה לבטל את ההצגה. ראש המועצה סלאח רייאן אישר את הדברים, ואמר כי המועצה שוקלת להעלות את ההצגה במימון חיצוני. ממפעל הפיס נמסר כי ההחלטה התקבלה במועצה.

ההצגה תוכננה להתקיים ביום חמישי הקרוב וצוות ההצגה היה בעיצומן של החזרות, כשקיבלו את ההודעה על ביטול ההצגה. ההודעה על כך הגיעה אל ויצמן במקרה. "התקשרתי לאיש הקשר בכאבול כדי לבדוק סוגיה טכנית, ואז להפתעתי הוא מספר שההצגה בוטלה ובמקומה קיבלו שתי הצגות לילדים", אמרה ל"הארץ".

ההצגה "פלסטין, שנת אפס", בשנה שעברה
ההצגה "פלסטין, שנת אפס", בשנה שעברהצילום: דוד קפלן

ראש המועצה המקומית סאלח רייאן אישר בשיחה עם "הארץ" כי ההצגה בוטלה לבקשת יו"ר מפעל הפיס. "אני הייתי בחו"ל ולא ידעתי בכלל על תוכן ההצגה", סיפר. "יצחקי התקשר אליי וביקש לבטל את ההצגה, ובמקומה לקבל שתי הצגות לילדים. לא כל כך הבנתי למה ולא נכנסתי יותר מדי לפרטים. חשבתי שמדובר בעניין טכני". לדברי ראיין, הוא קיבל פנייה בעניין גם מיו"ר מרכז אינג'אז שאוקי חטיב.

בתגובה לדברים אמר חטיב כי לא התערב כלל בהחלטה, אך ציין כי יו"ר מפעל הפיס פנה גם אליו. "יצחקי פנה אליי לעזור לו בקשר מול ראש המועצה כי הוא לא מצליח להשיג אותו, וזה מה שעשיתי", אמר חטיב. "הייתי רק החוליה המקשרת ביניהם, ואין לי שום מידע על ההצגה והתכנים", הדגיש.

"פלסטין, שנת אפס" עלתה לראשונה לכותרות ב-2016. ההצגה אמורה היתה לעלות בפסטיבל עכו, אך שרת התרבות מירי רגב הורתה לנציג ממשרדה לצפות בחזרות, ולבדוק שההצגה אינה מעבירה מסרים מסיתים. הבדיקה סוקרה ב"הארץ" ונמתחה עליה ביקורת קשה מצד אמנים. לבסוף ההצגה אושרה, ואף זכתה לתמיכת משרדה של רגב.

מפעל הפיס סייע להפקת ההצגה כחלק מפסטיבל עכו, ותמך בה גם במסגרת תוכנית "חגיגת תיאטרון", המסבסדת הצגות בערבית.

ההצגה, המתוארת כקומדיה תיעודית, עוסקת בשמאי האומד את הנזקים שנגרמו לבתים פלסטיניים בפעולות צה"ל בירושלים, בגדה המערבית וברצועת עזה. משחקים בה מנהל תיאטרון אל-קסבה ברמאללה, ג'ורג' איברהים, וכן ח'אולה איברהים, ע'סאן אשכר ואמג'ד באדר.

"למרות שחוק הנאמנות בתרבות לא עבר בכנסת, ההפחדה, ההשתקה ושיתוף הפעולה של הפיס וגם של ראש המועצה מדאיגים מאוד", אמרה ויצמן. לדבריה, למרות הניסיונות להוריד את ההצגה הנמשכים כבר יותר משנתיים, "פלסטין, שנת אפס" ממשיכה להציג בארץ ובעולם, "ואין לי או לשחקני ההצגה כל כוונה להפסיק להשמיע את קולנו".

ביטול ההצגה גרר ביקורת בכאבול, ורבים מתושבי הכפר ביקשו מראיין לחזור בו מההחלטה. סיף חטיב, נציג בל"ד מהאופוזיציה במועצה המקומית, אמר כי במועצה הופתעו מהודעת הביטול. "נחשפנו לדבר רק בימים האחרונים, ואם באמת מדובר בלחץ פוליטי מצד גורם זה או אחר, מדובר בעניין חמור מאוד", אמר. "אני וחברי מועצה אחרים פנינו למועצה ולמנהל האולם בדרישה שכן תוצג ההצגה, ואם לא, אנחנו נפעל שהיא תוצג בכל זאת באולם אחר. לא נקבל את התכתיב הזה".

ל"הארץ" נודע כי בסוף השבוע המרכז המשפטי עדאלה החל בבדיקת הסוגיה מבחינה משפטית. עדאלה פעל בזמנו גם נגד ניסיון משרד התרבות להתערב בתוכני ההצגה, כשעלתה בפסטיבל עכו. מהמרכז נמסר כי ״יו״ר מפעל הפיס מפעיל צנזורה פוליטית פסולה, בניגוד להחלטות הוועדה האמנותית שפועלת מטעמו. נראה שגם מבלי שיעבור חוק הנאמנות בתרבות, מסריו המסוכנים כבר הופנמו גם אצל מי שכלל אינו כפוף לשרת התרבות. מרכז עדאלה ימשיך לפעול משפטית נגד הגילויים ההולכים ומתרבים של דיכוי והשתקה של אמנות הנוגעת לנרטיב פלסטיני״.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ