עינת קליש רותם סירבה לבקשת נתניהו למנוע את מינוי נציג חד"ש לסגנה

לפי מקורב לראשת העיר חיפה, שבחרה ברג'א זעאתרה לסגנה, היא אמרה שאינה מתכוונת להפר הסכמים קואליציוניים. זעאתרה: "אני לא בחמאס וחיזבאללה, כשאהיה סגן נתניהו ודרעי כבר ישבו בכלא"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים271
זעאתרה בחיפה, אתמול
זעאתרה בחיפה, אתמולצילום: רמי שלוש

ראשת העיר חיפה עינת קליש רותם סירבה היום (ראשון) לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו למנוע את מינוי יו"ר סיעת חד"ש בחיפה לסגנה. נתניהו התקשר הבוקר לקליש רותם וביקש ממנה לבטל את מינויו של יו"ר הסיעה רג'א זעאתרה לתפקיד, בטענה שהוא תומך בארגוני טרור. לפי מקורב לקליש רותם, היא השיבה לנתניהו כי אינה מתכוונת להפר הסכמים קואליציוניים. 

"הבוקר לפני הישיבה חיפשתי את ראש עיריית חיפה עינת קליש כדי לבקש ממנה לבטל את המינוי של סגן ראש עיר שתומך בחיזבאללה וחמאס, שמצהירים שבכוונתם להשמיד את מדינת ישראל", אמר נתניהו טרם השיחה, בפתח ישיבת הממשלה. "אני מקווה שתענה, אני ושמח שחברנו אריה דרעי התחיל כבר לטפל בנושא ואני יודע שגם רבים אחרים התבטאו בו. זה דבר שאינו מתקבל על הדעת ומכיוון שהוא אינו מתקבל על הדעת הוא גם לא יתקיים, אני משוכנע בזה". צילום שהעלתה קליש רותם לאינסטגרם מחופשתה:

זעאתרה נבחר מטעם סיעת "החזית החיפאית" (חד"ש), ולפי ההסכמים הקואליציוניים אמור לכהן כסגן ראש העיר במחצית השנייה של הקדנציה, ולהחליף בתפקיד את הרב דב חיון ממרצ. לאחר שמינויו עורר ביקורת מצד חברי כנסת ותושבים, פנה דרעי בנושא ליועץ המשפטי במשרדו, עו"ד יהודה זמרת. אמש הודיע זמרת לדרעי כי זעאתרה מכחיש חלק מהטענות נגדו. בעקבות זאת הורה דרעי למנכ"ל משרדו, מרדכי כהן, לקיים בדיקה מקיפה בנושא, ובסיומה יפנו ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שיחליט האם בסמכות שר הפנים למנוע תשלום שכר לזעאתרה אם ימונה לסגן ראש עיר.

זעאתרה אמר היום ל"הארץ" כי בכוונתו לפעול עבור תושבי העיר, והדגיש כי הוא חבר במפלגה שחרטה על דגלה שלום ואחווה. "נבחרתי בבחירות דמוקרטיות למועצת העיר חיפה על פי חוק. אייצג את תושבי העיר ערבים ויהודים למען חיים בכבוד, שותפות אמת, צדק חברתי וחלוקתי ונקיון כפיים. אני חייב רק לבוחריי והם אשר יבחנו וישפטו את תפקודי ומעשיי. אני מתכוון לייצג אותם ולעבוד למענם, עם או בלי שכר. עם או בלי תעודת כשרות מאביר איכות השלטון אריה דרעי, מד"ר יאיר לפיד ומהספסלים האחוריים של הליכוד וישראל ביתנו. אני לא חבר לא בחמאס ולא בחיזבאללה, אלא במפלגה הקומוניסטית הישראלית ובתנועת חד"ש שדוגלות בשלום, בשוויון ובאחוות העמים".

עוד הוסיף: "נתניהו וממשלתו המושחתת מנסים להסיט את דעת הקהל. הסכנה האמיתית לעם בישראל לא נמצאת בעיריית חיפה, אלא ברחוב בלפור 10 בירושלים. כשאני אהיה סגן סביר להניח שנתניהו ודרעי כבר ישבו בכלא".

מימין: מזכיר הממשלה צחי ברוורמן, נתניהו והשרים כץ, שטייניץ ארדן ואקוניס בישיבת הממשלה, היום
מימין: מזכיר הממשלה צחי ברוורמן, נתניהו והשרים כץ, שטייניץ ארדן ואקוניס בישיבת הממשלה, היוםצילום: מארק ישראל סלם

ח״כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) צייץ היום בתגובה לדברי ראש הממשלה: "התערבותו העלובה של נתניהו נגד רג'א זעאתרה היא חלק מקמפיין גזעני ואלים של הימין הקיצוני, שמזכיר את ההסתה החשוכה נגד מיעוטים באירופה במאה ה-20. לתושבים הערבים בחיפה מגיע ייצוג מהותי בעירייה. הניחו לחיפה, שמקדמת חיים משותפים כאלטרנטיבה למדיניות השיסוי והשנאה של נתניהו". הציוץ של ג'בארין:

מרכז מוסאוא מסר בתגובה: "חיפה מעולם לא עניינה את דרעי ונתניהו, שהעבירו את כספי המסים להתנחלויות. גם כשביבי ביקר בחיפה הוא הלך לצוללות מאחת מפרשות השחיתות והותיר את בית חולים רמב"ם לחסדיו של סמי עופר. העיר הופקרה לזיהום אוויר של בתי הזיקוק ועכשיו ממשלת נתניהו מנסה לזהם גם את מה שנותר מחיים משותפים במדינה. אפילו שר האוצר החיפאי לא הצליח להעביר כספים להציל את חיפה, שתצטרך לדרוש את חלקם של החיפאים מהכספים שמועברים להתנחלויות. הסערה נועדה לצרף את הליכוד וש"ס לקואליציה על חשבון ערביי חיפה. עדיף שביבי יעסוק במנהרות ואיראן ויותיר את ניהול חיפה לחיפאים".

זעאתרה, שהיה בין השאר ראש מערך ההסברה של הרשימה המשותפת, התבטא בעבר בגנות הציונות ואמר כי חמאס וחיזבאללה אינם ארגוני טרור וכי ההתנגדות שלהם לכיבוש לגיטימית. עוד טען כי דאעש שאב השראה מהציונות: "מאיפה הם למדו את הפשעים האלה? חפשו מה התנועה הציונית עשתה ב-48' - אונס, ביזה, רצח וטבח". בהקשר למלחמת האזרחים בסוריה הביע זעאתרה תמיכה בנשיא בשאר אל-אסד ובחיזבאללה.

קליש רותם כתבה בשבוע שעבר בעמוד הפייסבוק שלה כי "חיפה היא עיר מעורבת, רב-גונית, מורכבת. סוד יופיה טמון בדיוק בזה, בפסיפס האנושי יוצא הדופן שיש בה. כשערב הבחירות חתמנו הסכם עם דגל התורה, האשים אותי הציבור החילוני שאני אהפוך את חיפה לבני ברק. כאשר חתמתי עם ישראל ביתנו, האשים אותי ציבור מצביעי השמאל שחיפה תאבד את המתינות שלה ותיפגע. חתמנו עם מרצ, עם דוד עציוני, ועם עוד רבים אחרים. מצד אחד קראו לי עוכרת ישראל, מצד שני קראו לי גזענית". היא הוסיפה כי "היום אנחנו חותמים על הסכם עם סיעת חד"ש. מבין שלוש הסיעות של הציבור הערבי שהתמודדו למועצה, זו היא הסיעה היחידה שהצליחה להיכנס. הציבור הערבי הוא חלק מהעיר שלנו, חלק חשוב, ועלינו לכבד את רצון בוחריו". 

מעמותת סיכוי, הפועלת לקידום שיוויון בין יהודים לערבים, נמסר: "אנו קוראים לראש הממשלה ולשרי הממשלה לא להתערב בתהליך הדמוקרטי בחיפה, וקוראים לראשת העיר לא להכנע ללחצים הפסולים. לכולנו, אזרחים יהודים וערבים, מגיע שיתנהל כאן שיח ענייני דמוקרטי, מכיל ואחראי, ואף נוקב בכל שאלה שנויה במחלוקת – כפי שראוי שיהיה במדינה הרואה את עצמה כדמוקרטיה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ