בעקבות הביקורת, קליש רותם ביקשה מנציג חד"ש להתנער מדבריו

רג'א זעאתרה צפוי לכנס מחר מסיבת עיתונאים בשל הבקשה. מקורב לראשת העיר חיפה אמר כי זעאתרה העלה את האפשרות שמספר שתיים ברשימתו תשמש סגנית בשכר במקומו

נעה שפיגל
נעה שפיגל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רג'א זעאתרה, ביום שבת האחרון
רג'א זעאתרה, ביום שבת האחרוןצילום: רמי שלוש
נעה שפיגל
נעה שפיגל

ראשת העיר חיפה עינת קליש רותם ביקשה אתמול (שני) מנציג חד"ש במועצת העיר, רג'א זעאתרה, להתנער מכמה התבטאויות שאמר בעבר - כך מסר גורם המעורה בפרטים ל"הארץ". זעאתרה, שהיה בין השאר ראש מערך ההסברה של הרשימה המשותפת, התבטא בעבר בגנות הציונות ואמר כי חמאס וחיזבאללה אינם ארגוני טרור וכי ההתנגדות שלהם לכיבוש לגיטימית. כוונתה של קליש רותם למנות את זעאתרה לסגן ראשת העיר בשכר עוררה ביקורת רחבה בעיר ובממשלה, ולניסיונות למנוע את מינויו. בעקבות הבקשה ובצל הביקורת, זעאתרה צפוי לכנס מחר מסיבת עיתונאים.

גורמים בעיריית חיפה נפגשו אתמול עם זעאתרה, כפי שפורסם במקומון החיפאי כלבו, והציגו בפניו את הלחצים שמופעלים עליהם כדי למנוע את מינויו. מקורב לראשת העיר אמר ל"הארץ" כי זעאתרה הציע בפגישה לקליש רותם שמספר שתיים ברשימתו, שהירה שלבי, תמונה לסגנית ראשת העיר במקומו. לדברי המקורב, זעאתרה העלה את האפשרות מפני שהוא מעוניין בטובת העיר ומבין שישנה אפשרות שהביקורת על מינויו תימשך. "היו מגעים אתמול ועלו מספר הצעות וחלופות, שהמרכזית היא החלפה עם שהירה", אמר המקורב, "בשורה התחתונה, את כל האש במדינת ישראל עשו מי שלא נכנסו לקואליציה, בראשם הליכוד ויש עתיד שהצטרפו לגל הפופוליזם. אני שמח בשביל הציבור החיפאי שהם באופוזיציה ולא בקואליציה".

קליש-רותם לאחר זכייתה בבחירות, באוקטובר האחרון
קליש-רותם לאחר זכייתה בבחירות, באוקטובר האחרוןצילום: רמי שלוש

אחד המשתתפים בפגישה היה סגן ראש העיר הקודם מטעם חד"ש, ד"ר סוהיל אסעד. "היתה פגישה טובה. אנחנו מעריכים את ראש העיר על עמדתה", אמר. "היא עומדת בהסכמים בהחלט. אנחנו נשקול את צעדינו בימים הקרובים. אנחנו דואגים לחיפה ולציבור החיפאי".

בעקבות הכוונה למנותו לסגן ראשת העיר בשכר, ברשתות החברתיות הועלו קריאות להפגנות בעניין. בין היתר, פעילים מתכננים לעצור היום מכוניות בחיפה בשעה 14:00 בצהריים, וכן מתוכננת הפגנה במוצאי שבת מול ביתה של קליש רותם.

זעאתרה נבחר מטעם סיעת "החזית החיפאית" (חד"ש), ולפי ההסכמים הקואליציוניים אמור לכהן כסגן ראש העיר במחצית השנייה של הקדנציה, ולהחליף בתפקיד את הרב דב חיון ממרצ. בעבר הוא טען כי דאעש שאב השראה מהציונות: "מאיפה הם למדו את הפשעים האלה? חפשו מה התנועה הציונית עשתה ב-48' - אונס, ביזה, רצח וטבח". בהקשר למלחמת האזרחים בסוריה הביע זעאתרה תמיכה בנשיא בשאר אל-אסד ובחיזבאללה.

לאחר שמינויו של זעאתרה עורר ביקורת מצד חברי כנסת ותושבים, פנה דרעי בנושא ליועץ המשפטי במשרדו, עו"ד יהודה זמרת, שהודיע כי זעאתרה מכחיש חלק מהטענות נגדו. בעקבות זאת הורה דרעי למנכ"ל משרדו, מרדכי כהן, לקיים בדיקה מקיפה בנושא, ובסיומה יפנו ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שיחליט אם בסמכות שר הפנים למנוע תשלום שכר לזעאתרה במקרה שימונה לסגן ראש עיר.

נתניהו אמר שלשום כי פנה לקליש רותם כדי לבטל את המינוי של "סגן ראש עיר שתומך בחיזבאללה וחמאס, שמצהירים שבכוונתם להשמיד את מדינת ישראל". לדבריו, "אני מקווה שתענה, אני ושמח שחברנו אריה דרעי התחיל כבר לטפל בנושא ואני יודע שגם רבים אחרים התבטאו בו. זה דבר שאינו מתקבל על הדעת ומכיוון שהוא אינו מתקבל על הדעת הוא גם לא יתקיים, אני משוכנע בזה".

גורמים בחיפה: הליכוד מנסה לנקום כי נותר מחוץ לקואליציה

גורמים בהנהגת חיפה טוענים כי הסערה סביב מינוי זעאתרה לסגן של קליש רותם נובעת מנקמה של אנשי הליכוד, משום שנותרו מחוץ לקואליציה העירונית. לפי הגורמים, סיעת הליכוד דרשה לקבל מינוי לסגן בשכר למשך כל הקדנציה, בעוד שקליש רותם הסכימה למנות את נציג הסיעה לחצי קדנציה. לאחר מכן דרשו בליכוד למנות את יו"ר מועצת הסניף של המפלגה בעיר, ויטלי חייקין, למשרה בתשלום בעירייה. "היא החליטה שבדיוק את זה היא באה לנקות מהעירייה, את הקומבינות האלה", אמר מקור בעיר על קליש רותם, "ולכן החליטה שלא לשתף פעולה"

הפגנה נגד הופעתו של תאמר נפאר בחיפה, ב-2016
הפגנה נגד הופעתו של תאמר נפאר בחיפה, ב-2016צילום: רמי שלוש

בכתבה שפרסם בועז כהן במקומון החיפאי כלבו בתחילת נובמבר בעת המשא ומתן הקואליציוני צוטט יו"ר הרשימה שמשון עידו ביחס לנושא. בתגובה לשאלה אם הקשר לנתניהו משמש אמצעי לחץ, השיב עידו: "לנו זה ברור מאוד, ולכן לא נסתפק בפחות מתפקיד סגן ראש עיר בשכר למשך קדנציה שלמה. אנחנו מפלגת שלטון שהביאה שלושה מנדטים, ואלה הם שלושה מנדטים חזקים מאוד - חזקים יותר מאשר המנדטים של כל סיעה אחרת".

עו"ד אושר טקאטש מצעירי הליכוד בחיפה, אמר ל"הארץ" כי הוא מתנגד למינוי זעאתרה לסגן, אך הוסיף: "בואו נשים את הקלפים על השולחן. מי שאשם באפשרות למנות את זעאתרה לסגן ראש עיר בחיפה הוא הנהגת הליכוד החיפאי. לאחר הבחירות ולמרות שלא תמכו בראש העיר הנבחרת, ד"ר עינת קליש, קיבל ממנה יו"ר הליכוד בחיפה הצעה לשמש כסגן ראש עיר בשכר לחצי קדנציה". לדבריו, הנהגת הליכוד דחתה את ההצעה, "ויצאה למסע הפחדה שכלל רמיזות על כך שבלעדיהם השלטון המרכזי לא יתייחס לראש העיר. תקציבים ייעצרו, דלתות ייסגרו, וחיפה ותושביה יהיו תקועים במדבר".

טקאטש הוסיף כי "הלוואי שהם היו נלחמים ככה במקרים הקודמים, כמו בהעברת התקציב לתיאטרון אל-מידאן או הקמת מרכז מורשת פלסטין בעיר וההופעה של תאמר נאפר. אז הם היו חברים בקואליציה ולא דיברו. הם משתמשים באידיאולוגיה וציונות כמסווה לעסקנות וג'ובים".

ויטלי חייקין אמר כי עידו היה זה שניהל את המשא ומתן והוא לא היה נוכח. שמשון עידו מסר בתגובה: "אין לזה שחר, איתנו לא נוהל באמת משא ומתן. לבקשת צד שלישי העברנו מספר בקשות לגיטימיות שעד היום לא קיבלנו עליהם תשובה ואם לטענתם הדרישות היו מוגזמות (מה שלא) היו חוזרים אלינו והיינו מתדיינים. הם כנראה מראש החליטו לוותר על הליכוד".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ