נציג חד"ש בחיפה: ויתרתי על תפקיד סגן ראשת העיר מחשש שהקואליציה תתפרק

זעאתרה, שהתבטאויותיו על ארגוני טרור עוררו ביקורת ציבורית, אמר ל"הארץ" שאיימו על קליש-רותם לבלום תקציבים שיועדו לעיר אם ימונה לתפקיד. לדבריו, ברגע ש"נתניהו שם את כל כובד משקלו על העניין", פרישתו היתה בלתי נמנעת

נעה שפיגל
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
זעאתרה ושלבי בחיפה, היום. "כל הדברים שקליש-רותם מטפלת בהם היו הולכים לאיבוד"צילום: רמי שלוש
נעה שפיגל
ג'קי חורי

רג'א זעאתרה, שאמור היה לכהן כסגן ראשת העיר חיפה מטעם סיעת חד"ש והודיע היום (רביעי) שיוותר על התפקיד, אמר ל"הארץ" כי קיבל את ההחלטה בשל "סכנה שהקואליציה תתפרק ויעשו שוב בחירות". לדברי זעאתרה, שהחליט לפרוש בעקבות הביקורת הציבורית על התבטאויותיו בעניין חמאס וחיזבאללה, כניסתו לתפקיד היתה מסכנת את "כל הדברים שהיא (ראשת העיר, עינת קליש-רותם, נ"ש) מטפלת בהם עכשיו, כמו הנמל והתוכניות הגדולות". לדבריו, הוא הרגיש שלא עמדה בפניו אפשרות אחרת, שכן "ראש הממשלה שם את כל כובד משקלו על העניין הזה".

הוא סיפר על התהליך שהוביל להחלטתו לוותר על התפקיד, ולהעביר אותו למספר שתיים ברשימתו, שהירה שלבי, שלדבריו תהיה האשה הערביה הראשונה שתכהן כסגנית ראש עיר בחיפה. "קליש-רותם פרסה בפנינו את מסכת האיומים של הממשלה: שאף שר לא יקבל אותה כל עוד יש לה סגן 'תומך טרור', ושלא יהיו תקציבים. היו גם לחצים שהופעלו על סיעות בקואליציה – על הבית היהודי וישראל ביתנו. ההערכה שלה היתה שבמצב הקיים הקואליציה עוד שבוע עד עשרה ימים מתפוררת. מצד שני, היה חשוב לה השותפות איתנו, גם בהשקפה הפוליטית וגם כמייצגים של הציבור הערבי". 

קליש-רותם לאחר זכייתה בבחירות בחיפה, באוקטוברצילום: רמי שלוש

זעאתרה סירב לחזור בו מהתבטאויותיו, לפיהן חמאס וחיזבאללה אינם ארגוני טרור וההתנגדות שלהם לכיבוש היא לגיטימית. "זה לא בא בחשבון מבחינתי", אמר. "מצד שני, לא בא בחשבון שנישאר מחוץ לקואליציה ונהיה לא לגיטימיים בחיפה - גם מבחינה פוליטית עם כל ההשלכות הארציות, וגם מבחינת כל האנשים שהאמינו בנו והיו להם ציפיות מאיתנו, שמחכים לעבודה שלנו". הוא הוסיף כי כשהציג את עמדתו לחבריו לסיעה בעיר, אמר כי סגנות העיר אינה שלו אלא של חד"ש."זו סגנות של חד"ש וסגנות של הציבור הערבי, שנועדה לקדם את הציבור שלנו ואת השכונות". 

ל"הארץ" נודע כי בדיון פנימי של חד"ש התריעו חברי הסיעה מפני מצב שבו הצעת החוק שיזם יו"ר הקואליציה דוד אמסלם בעקבות המקרה של זעאתרה תאושר. לפי ההצעה, שר הפנים יוסמך לבטל מינוי של סגן ראש עיר שהביע הזדהות ותמיכה פומבית בארגוני טרור. במצב כזה, הזהירו בסיעה, כל רשימת חד"ש תפרוש יחד עם זעאתרה מהקואליציה העירונית. אפשרות אחרת שנידונה היא שהסוגיה תגיע לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה, מהלך שיכול לגרום לכך שנבחרי ציבור בחברה הערבית ובכנסת יישאלו על דעותיהם לפני כל מינוי. "אנו מבינים מול איזה גורמים אנו מתמודדים ובאיזו אווירה, ולכן הייצוג וההישארות בקואליציה בהסכם שייטיב עם תושבי חיפה הערבים היה עדיף מללכת למערכה של ראש בראש", אמרו ל"הארץ" מקורות בסיעת חד"ש בחיפה. 

בשבוע שעבר הודיע דרעי כי יפעל לביטול מינויו של זעאתרה ונתניהו ביקש מקליש-רותם שלא למנותו לסגנה. ראשת העיר דחתה את בקשתו של נתניהו, אך ביקשה מזעאתרה להתנער מכמה מההתבטאויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ