הכנסת אישרה: חקירות משטרה יוגבלו בזמן, ההתיישנות על רצח תבוטל

לפי החוק, ההתיישנות על חלק מהעבירות, בהן עבירות ביטחון, תוארך מ-10 ל-15 שנה. עוד נקבע כי משך החקירה המקסימלי יותאם לחומרת העבירה, וייקבע בהמשך על ידי היועמ"ש

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה אתמול (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק ממשלתית שתגביל את משך התנהלותן של חקירות פליליות ואת פרק הזמן עד להחלטה אם להעמיד לדין חשודים. מטרת הצעת החוק, שיזמו משרד המשפטים וקבוצה של ח"כים, היא למנוע עינוי דין לחשודים בעבירות שונות. "החוק נועד למנוע מצב שבו אזרחים נותרים בני ערובה בידי המשטרה לאורך שנים ארוכות של חקירות", אמר אתמול ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), שיזם הצעת חוק פרטית מקבילה בנושא. לדברי חנין, "פתיחת חקירת משטרה נגד אדם הופכת את חייו. התמשכות חקירה ללא קץ מהווה פגיעה לא סבירה בזכויות אדם".

החוק קובע כי ככל שהעבירות קלות יותר, משך התקופה שתותר להתנהלות החקירה תהיה קצרה יותר. היועץ המשפטי לממשלה הוסמך לקבוע את משך החקירות המותר בשורה של עבירות. חריגה מתקופות אלה תחייב את אישורו של היועמ"ש.

במקביל, החוק שאושר יאריך באופן משמעותי את תקופת ההתיישנות החלה על שורה של עבירות משמעותיות, כדי למנוע אפשרות שהחוק החדש יסכל פענוח חקירות בפרק זמן סביר.

בעבירות אלה תקופת ההתיישנות הוארכה מ-10 ל-15 שנה:

■ עבירות המתה, לרבות הריגה, נסיון לרצח וסיוע לרצח

■ עבירות ביטחון כגון ריגול

■ עבירות חמורות כלפי קטינים

■ עבירות מין חמורות

■ עבירות חטיפה חמורות

■ עבירות חמורות הנוגעות לארגוני פשיעה וטרור

עוד קובע החוק כי על עבירת רצח לא תחול התיישנות כלל, נוסח שהיה קיים עד כה רק לגבי רצח ראש ממשלה.

במקביל, נקבעה בחוק החדש שורה של סעיפים שנועדו למנוע חבלה בחקירת עבירות חמורות או בפענוח התנהלותם של ארגוני פשיעה. כך, למשל, לא תחול התיישנות על חקירות במקרים של היעלמות לחו"ל של חשוד או של עד מרכזי; כמו גם במקרים שבהם יהיה צורך בהליכי עזרה משפטית ממדינות זרות או היעדר יכולת להתקדם בחקירה בשל חסינות שניתנה לחשוד. 

המשטרה טענה במהלך הדיונים בהכנת החוק כי היא תתקשה ליישם אותו ללא הקצאת תקנים נוספים. המשנה ליועמ"ש המשטרה ניצב-משנה אלעזר כהנא אמר בדיון כי "להגדרה של תקופות התיישנות שונות יש משמעויות תקציביות ואמרנו את זה בתחילת הדרך". ראש מדור חקירות באגף החקירות במשטרה, סגן-ניצב גלעד בהט, הציג לח"כים מקרים שבהם פענוח חקירות התאפשר לאחר זמן ממושך רק הודות להתפתחויות טכנולוגיות בשיטות החקירה.

"יש לנו מקרה שלאחר 12 שנה נתגלה חשוד בעבירת אונס שנדגם רק לאחרונה כי ישב בכלא שנים רבות, עוד לפני שחויבנו (בביצוע) דגימה זו", הוסיף בהט. לדבריו, "לא יכול להיות שיגיע חידוש טכנולוגי ולא נוכל להשתמש בו. חייבים להגן על הציבור".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בשבוע שעבר לאחר אישור החוק בוועדה כי "הגבלת משך זמן החקירה ותקופת ההתיישנות תטיב עם ניהול החקירה יחד עם הגנה על זכויות החשודים. כעת יוכלו גורמי החקירה לעשות את עבודתם בתקופת זמן קצובה ומאוזנת בלי לגרום לסחבת ולעינוי דין. יחד עם המאבק בעבריינים ופורעי חוק עלינו לוודא כי אנו פועלים במסגרת זמן הוגנת ולא מושכים הליכים עד אין קץ".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ