62% מהישראלים סבורים שמתקפת סייבר עשויה להשפיע על הבחירות

לפי סקר בינלאומי, 22% מהציבור סבורים כי הסבירות להשפעה זרה גבוהה מאוד. הישראלים הפגינו את הביטחון הרב ביותר ביכולת של הממשלה להתמודד עם מתקפה כזו

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במרכז הסייבר בבאר שבע לצד נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס (מימין) וראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס, בחודש שעבר
אמיר תיבון
אמיר תיבון

סקר בינלאומי המתפרסם היום (רביעי) מראה כי רוב הציבור בישראל סבור שמתקפת סייבר עשויה להשפיע על מערכת הבחירות, וכמעט רבע מהציבור סבור שישנה סבירות גבוהה מאוד לכך. מועד הפרסום של תוצאות הסקר, שערך מכון המחקר "פיו" ב-26 מדינות, נקבע מראש, והוא אינו קשור לאזהרה שהשמיע ראש שב"כ, נדב ארגמן, מפני ניסיון של מעצמה זרה להתערב בבחירות בישראל.

הסקר, שנערך לאורך שנת 2018, כלל מדגם מייצג של האוכלוסיה בכל אחת מהמדינות שנכללו. אחת השאלות עסקה במידת הסבירות שמתקפת סייבר תשפיע על תוצאות הבחירות במדינות הנסקרות. בקרב הישראלים שהשתתפו בסקר, 62% אמרו כי הם סבורים שהדבר יכול לקרות, ו-22% מתוכם אמרו כי יש סבירות גבוהה מאוד לכך. 36% מהציבור השיבו כי יש סבירות נמוכה או נמוכה מאוד שהדבר יתרחש. 

אחוז הישראלים שהשיבו כי הם סבורים שמתקפת סייבר עשויה להשפיע על הבחירות בארצם דומה לממוצע הכלל-עולמי, שהוא 61%. המדינות שאזרחיהן מודאגים ביותר מאפשרות כזו הן ארה"ב, בריטניה, תוניסיה וקניה, שבהן יותר מ-70% מהנסקרים סברו שהתערבות זרה באמצעות מתקפת סייבר עשויה להשפיע על הבחירות. המדינות שבהן רמת הדאגה ממתקפת סייבר שתשפיע על הבחירות היא הנמוכה ביותר הן רוסיה, הולנד, צרפת וגרמניה. 

ראש רשות הסייבר הגרמנית, ארנה שנבום, מוסר הצהרה לגבי פרסום פרטים אישיים והתכתבויות של פוליטיקאים גרמנים, בשבוע שעברצילום: וולפגנג רטאי/רויטרס

הסקר כלל גם שאלות על מידת המוכנות של המדינות למתקפת סייבר שנועדה להסב נזק ביטחוני ולפגוע בתשתיות. ישראל היא המדינה שאזרחיה הביעו את הביטחון הרב ביותר בכך שהממשלה ערוכה להתמודד עם מתקפות כאלה, ויותר מ-70% מהנסקרים הישראלים סברו כך. לשם השוואה, כ-67% מהנסקרים ברוסיה סבורים שממשלתם ערוכה להתמודד עם מתקפת סייבר ביטחונית, ובארה"ב חושבים כך רק כ-53%.

עורכי הסקר ציינו כי כמעט בכל המדינות שנכללו בסקר, אזרחים שהצביעו למפלגות שנמצאות בשלטון כעת מודאגים פחות ממתקפת סייבר שתשפיע על הבחירות בהשוואה למי שתומכים במפלגות האופוזיציה. הפער בולט במיוחד בארה"ב: כמעט 90% מהדמוקרטים מודאגים מתסריט כזה, לעומת 66% מהרפובליקאים. העורכים ציינו כי גם בישראל, תומכי הליכוד, הבית היהודי והמפלגות החרדיות מודאגים פחות ממתקפות סייבר ומאמינים יותר ביכולתה של הממשלה להתמודד איתן, בהשוואה לתומכי מפלגות האופוזיציה. 

אתמול דווח כי ארגמן הזהיר שמעצמה זרה מתכוונת להתערב בבחירות בישראל. ראש שב"כ הוסיף כי אינו יודע מהו האינטרס הפוליטי של אותה מדינה, וכי לישראל יש היכולת לסכל התערבות כזו. בעקבות זאת הבהיר הקרמלין כי מוסקבה אינה מתכוונת לנסות ולהשפיע על הבחירות, ומסר: "רוסיה לא התערבה, אינה מתערבת ואינה מתכוונת להתערב במערכת בחירות באף מדינה בעולם". היום אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "ישראל ערוכה לסכל כל התערבות קיברנטית (סייבר) בבחירות. אין מדינה שערוכה לכך טוב יותר מאתנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ