בניגוד לעמדת המדינה, לפיד טען כי מבקשי מקלט מאריתריאה הם מהגרי עבודה

יו"ר יש עתיד אמר כי "האנשים שהגיעו לפה מסודאן הם פליטים, האנשים מאריתריאה באו לפה כי הם מחפשים עבודות". ישראל מכירה בכך שלאריתריאים נשקפת סכנה בארצם ומעניקה להם הגנה זמנית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקשי מקלט בתור לחידוש אשרת שהייה במתקן של רשות האוכלוסין וההגירה בבני ברק, באפריל

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד טען כי אזרחי אריתריאה השוהים בישראל הם מהגרי עבודה. זאת, חרף העמדה הרשמית של המדינה, שמכירה בכך שנשקפת סכנה לחייהם או לחירותם של מבקשי המקלט מאריתריאה בארצם, מעניקה להם הגנה זמנית ולא מגרשת אותם מישראל.

בכנס שנערך השבוע בת"א ויועד לדוברי אנגלית נשאל לפיד על עמדותיו בעניין מבקשי המקלט בישראל, והשיב: "האנשים שהגיעו לפה מסודאן הם פליטים, האנשים מאריתריאה באו לפה כי הם מחפשים עבודות". לאחר מכן הרחיב: "יש הבדל בין האנשים מסודאן לבין האנשים מאריתריאה. האנשים מסודאן, ובמיוחד אלה מחבל דרפור, הם פליטים ממלחמה נוראה ויש להתייחס אליהם בהתאם. האנשים מאריתריאה באו לפה כי הם מחפשים עבודות. זו סוגיה מאוד מורכבת". דבריו של לפיד בכנס:

בהמשך דבריו אמר לפיד כי אם ייבחר לראשות הממשלה, ייפעל ליישום המתווה לקליטת כ-16 אלף מבקשי מקלט אליו הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נציבות האו"ם לפליטים, וביקר את ביטולו. "המתווה הוא הגיוני... דיברתי עם אנשים שהיו מעורבים בהסכם והם היו בשוק שראש הממשלה חזר בו מההסכם אחרי שש שעות בגלל שהתגובות בפייסבוק שלו היו כועסות", אמר.

גירוש מבקשי המקלט מאריתריאה לארצם יפר את עיקרון אי-ההחזרה, שהינו לב אמנת הפליטים עליה ישראל חתומה וחלק מהמשפט הבינלאומי. שיעורי ההכרה בפליטים בכמעט כל מדינות ה–OECD גדולים באלפי אחוזים מהשיעור בישראל, שבה הוא עומד על פחות ממחצית האחוז, אך ישראל מודה בכך שמצב של אזרחי אריתריאה לא מאפשר לגרש אותם למדינתם.

לאחרונה חלה התפתחות בעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בנושא, שעשויה להביא להכרה באריתריאים רבים כפליטים. החודש דווח ב"הארץ" כי בשל פסיקת בית הדין לעררים בירושלים בפברואר כי עריקה מצבא אריתריאה יכולה להוות עילה למתן מעמד פליט, מנדלבליט הנחה את רשות האוכלוסין לבחון מחדש את הקריטריון לאישור בקשות מקלט של אזרחי אריתריאה, המתייחס לעריקה מהצבא. בשל כך, צוות מקצועי מטעם הרשות יקבע קווים מנחים להבהרת הנסיבות לביסוס עילת פליטות, תוך התחשבות בעריקה מהצבא.

כמו כן, לאחרונה הצהירו פוליטיקאים בימין כי הסכם השלום שנחתם בין אריתריאה לאתיופיה יאפשר לגרש את אזרחי אריתריאה לארצם ולבטל את ההגנה הזמנית שישראל מספקת להם. מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה פרופסור שלמה מור יוסף דחה את הטענות ואמר: "האריתריאים עוד לא שינו את הכללים של גיוס לצבא והוא עדיין בלתי מוגבל. אם יחזרו לרמת גיוס מוגבל אז אנחנו נבחן שינוי מדיניות. היום חד-משמעית אי אפשר להרחיק לשם". גם סמנכ"ל אפריקה במשרד החוץ אמר בדיון בכנסת ביולי: "אחרי שנים של מתיחות ומלחמה, הדברים לוקחים זמן. אנחנו עוקבים אחר ההתפתחויות מיום ליום. מוקדם מדי להגיע למסקנות".

"התאכזבתי מאוד לשמוע שלפיד לא מכיר את סוגיית מבקשי המקלט מאריתריאה ואינו יודע כלל מה הם עברו", אומר איש החינוך והפעיל החברתי אליוט וייסרוב גלסנברג, שהיה מי ששאל את לפיד לעמדותיו בנושא. "אני גם מתאר לעצמי שמעולם לא פגש מבקש מקלט מאריתריאה, אחרת היה שומע ממנו מדוע הוא ברח משם ולא היה אומר שהם רק באים לחפש עבודה. כיום כמעט בכל העולם מבינים שילידי אריתריאה תואמים את ההגדרה של פליט והם מקבלים הגנה. הבורות של לפיד מדאיגה אותי. מנגד, אני שמח שהוא לפחות מכיר בכך שרבים מהסודאנים הם כן פליטים, אך חבל שלא ראינו אותו מפעיל עמם מדיניות שהולמת את ההבנה הזאת כשהוא היה בממשלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ