הפגנת יוצאי אתיופיה: המשטרה נערכת לעימותים, אך תאפשר לחסום את איילון

אלפים צפויים להפגין בצהריים בת"א בעקבות הירי ביהודה ביאדגה, המארגנים אמרו כי המחאה לא תהיה אלימה. במעגל הראשון של ההפגנה יוצבו שוטרי תנועה, ולא אנשי יס"מ. אחד ממארגני המחאה: "מקווה שהמשטרה לא תבגוד במעט האמון שיש בנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסיבת העיתונאים שערכה משפחת ביאדגה, בתחילת השבוע
מסיבת העיתונאים שערכה משפחת ביאדגה, בתחילת השבועצילום: מוטי מילרוד

משטרת מחוז תל אביב נערכת בכוחות מתוגברים לקראת שתיערך היום (רביעי) בעקבות מותו של הצעיר יהודה ביאדגה, שנהרג בבת ים לפני כשבועיים מיריות של שוטר. על פי הערכות, אלפים מבני הקהילה צפויים למחות נגד יחס המשטרה כלפי יוצאי אתיופיה, ובמשטרה צופים כי בהמשך תגיע גם לנתיבי איילון,  בדומה ל. "ככל שהמחאה היא לא אלימה, אין לנו קווים אדומים ובכלל זה נאפשר גם חסימה של נתיבי איילון", אמרו במשטרה. ראשי המחאה שבו והבהירו הבוקר כי הם עובדים בשיתוף פעולה עם המשטרה, וכי בכוונתם להיות נחושים אך לא אלימים. "אני מקווה שהמשטרה לא תבגוד במעט האמון שיש בנו", אמר אחד המארגנים. 

על פי התכנון, ההפגנה תחל בשעה שלוש בצומת עזריאלי, ומשם ימשיכו המפגינים בתהלוכה לכיוון רחוב אבן גבירול, עד לכיכר רבין. בעקבות כך, צפויים להיחסם כל הרחובות באזור לשני הכיוונים. ההפגנה, שאושרה על ידי המשטרה, צפויה להימשך עד לשעה עשר בלילה.

השוטרים שיהיו במעגל הראשון באירוע יהיו שוטרי אגף התנועה לצד שוטרים כחולים, ולא שוטרי יס"מ. "מה שהמארגנים ייראו מול העיניים זה שוטרי תנועה, וזאת ככל שההפגנה לא תהיה אלימה. ככל שההפגנה תתפתח ליותר מזה, אנחנו נחליט אילו כוחות נוספים נכניס למערכה", מסרו מהמשטרה, והוסיפו: "המדיניות שלנו היא איפוק והכלה".

הזירת הירי ביהודה ביאדגה בבת ים, לפני כשבועייםצילום: תומר אפלבאום

אף שמארגני המחאה מסרו כי היא לא תהיה אלימה, במשטרה נערכים גם לאפשרות שההפגנות יתפתחו לעימותים מול השוטרים, לאחר שזיהו ביממה האחרונה קריאות של מה שמגדירים במשטרה "מיעוט לעומתי", שביקש מהמשתתפים להגיע עם ברזלים. בימים האחרונים נחקרו שני יוצאי אתיופיה בעקבות התבטאויות שלדברי המשטרה היו מסיתות וקיצוניות בצורה חריגה. "צריך לומר שיצאו לצד הקריאות הללו גם קריאות ממתנות, אך אם יהיה ונזליזם או אלימות אז נגיב לזה, וגם אז בדירוג". בין היתר, מכינים במשטרה גם אמצעים לפיזור הפגנות כדוגמת מכת"זיות (מכוניות התזה לפיזור הפגנות), אולם לדברי הקצין הבכיר, המפגינים לא יראו את המכת"זיות והן יועמדו בכוננות בלבד.

במסגרת ההיערכות, צפויים כמאה שוטרים שיוצבו במעגל הראשון לשאת עימם מצלמות גוף, שאמורות לתעד את האירועים, בתקווה שהמצלמות יפחיתו ויימנעו חיכוך אלים בין הצדדים. "חלה על כולנו החובה להפיק לקחים מאירועי העבר", אמר ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן שהשתתף בהערכת המצב שנערכה אמש במחוז ת"א לקראת ההפגנה. "עלינו לאפשר מחאה לגיטימית כפי שראוי במדינה דמוקרטית. לאורך השנים האחרונות עשו המשטרה וקהילת יוצאי אתיופיה צעדים רבים לבניית אמון. האירוע שבו נהרג יהודה ביאדגה ז"ל בבת ים הוא אירוע מצער שנחקר כעת במח"ש ולבי עם המשפחה. המשטרה תעשה הכל על מנת לאפשר את חופש המחאה בצורה מסודרת ומאורגנת".

בהפגנה צפויים לצעוד היום גם ראשי הנהגת הקייסים של העדה האתיופית, שהוציאו לפני יומיים קריאה משותפת יחד עם מארגני ההפגנה: "כן למחאה, לא לאלימות". המארגנים מעמידים סדרנים רבים לרשות המשטרה, וחלקם אף יישבו עם הקצונה הבכירה בחדרי הפיקוד ויתערבו במקרה הצורך על מנת להרגיע את הרוחות. המפגינים האתיופים אינם סומכים על התיעוד המשטרתי, וצפויים לשאת על עצמם גם כן מצלמות גוף על מנת לתעד את המתרחש. "גם אנחנו נבוא מוכנים עם מצלמות שיצלמו מהכיוון שלנו - אנחנו מנוסים מהאירועים הקודמים, שבהם לא היה תיעוד למעצרים הרבים", אמר אחד המארגנים. הבוקר יצאו המוחים בקמפיין רשת, תחת הסיסמה "היית יורה בי?". 

הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב, ב-2015צילום: אבישג שאר ישוב

ההפגנות מגיעות בתגובה ל בידי שוטר, שירה בו למוות לפני כשבועיים בבת ים. ביאדגה בן ה-24 רץ עם סכין שלופה לעבר שוטרים, ואחד מהם ירה בו ממרחק מטרים ספורים. בני המשפחה אמרו כי ביאדגה היה מעורער בנפשו, וכי ניתן היה להרתיע אותו באמצעות ירי לאוויר או לכיוון פלג גופו התחתון. בסביבת השוטר אמרו שהוא קרא לביאדגה לעצור ולעזוב את הסכין, ורק אחרי שלא נענה, ונוכח הסכנה שחש לחייו – פתח באש. 

בתחילת השבוע, מתחה משפחתו של ביאגנה ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה בחקירת המקרה, והאשימה את השוטר כי ירתה בצעיר למוות על רקע גזעני. "יהודה הסתובב ברחוב עם סכין ו", אמר גיסו הגוס ווביו. "השוטר ראה אתיופי, שחור, ונתן לו שני כדורים". עורך הדין של המשפחה, צחי לסרי, אמר כי "המשטרה שופכת את דמו של יהודה", וכי שבוע וחצי לאחר האירוע, מח"ש עוד לא חקרו עדויות על הירי. אמש התבטלה הפגישה הצפויה בין נציגי מח"ש למשפחת ביאדגה, עקב בקשת המשפחה, והיא צפויה להתקיים ככל הנראה מחר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ