משלחת ח"כים מרע"ם ותע"ל נפגשה עם ארדואן באיסטנבול

לדברי ח"כ גנאים, נשיא טורקיה ציין את חשיבות נוכחותם של ח"כים ערביים בכנסת, על מנת "לבלום את מדיניות הגזענות". הפגישה עסקה גם במעצרם של אזרחים ישראלים שהגיעו לטורקיה לצורך השתלת כליה, ובסיומה הורה ארדואן לשחררם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדואן לוחץ את ידו של ח"כ מסעוד גנאים, היום

משלחת של חברי כנסת ונציגים ממפלגות רע"ם ותע"ל נפגשה היום (שבת) באיסטנבול עם נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן. המשלחת כללה את חברי הכנסת אחמד טיבי, מסעוד גנאים, טלב אבו עראר וכן את ח"כ לשעבר אוסמה סעדי. למשלחת הצטרף ראש מועצת דבוריה זוהיר יוסף והשייח כאמל ריאן, העומד בראשות עמותת אל-אקצא לשמירה על ההקדשים.

ח"כ מסעוד גנאים אמר בשיחה עם "הארץ" כי ארדואן התייחס לחשיבותה של נוכחות חברי הכנסת הערביים בכנסת. זאת, לדבריו, "כדי לבלום את מדיניות הגזענות והאפליה נגד  הערבים בישראל".

חברי המשלחת הציגו בפני הנשיא הטורקי את מה שהגדירו כ"הפרות של ישראל במסגד אל-אקצא", ודרשו את התערבות טורקיה בנושא. בנוסף, ביקשו כי טורקיה תפעל למען שימור מסגדים נטושים שנבנו בתקופת העותמאנית והוזנחו במשך השנים.

הפגישה עסקה, בין היתר, גם במעצרם ובעיכובם של שלושה אזרחים ערביים שהגיעו למדינה להשתלת כליה. לפי החוק המקומי, אין לקבל כליה מתורם שאיננו מדרגה ראשונה. בתום הפגישה הורה ארדואן לשחרר את אחד מהשלושה, שנעצר, והסכים לבטל את ההליכים נגד השניים הנוספים שעוכבו.

בהודעה שפרסמה מפלגת רע"ם נכתב כי המפגש התאפשר בעקבות פגישה שנערכה בשבוע שעבר בין ח"כ אבו עראר לאחד מיועציו של ארדואן. טרם הפגישה, ברע"ם ובתע"ל לא ציינו אם במהלכה יעלו נושאים הנוגעים לזירה המדינית, לבחירות הקרבות בישראל או למפה הפוליטית. מקור בתנועה האסלאמית הגדיר את הפגישה חשובה מעצם קיומה, ובשל הנושאים ההומניטריים שידונו בה.

לשאלה אם ארדואן גם עשוי להפעיל לחץ בסוגיה כמו חיבור בין תע"ל לרע"ם או בנוגע לעתידה של הרשימה המשותפת, המקור ציין כי הנושא לא נמצא על סדר היום. הוא הוסיף  כי הפגישה תכלול סקירה של מצב המדינה והמצב הפוליטי בישראל.

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר בתגובה על המפגש: "זו הפעם הראשונה שאנחנו וארדואן מסכימים - ארדואן שיבח את חברי הרשימה המשותפת על כך שהם משרתים את האינטרסים של הפלסטינים מתוך כנסת ישראל. עם 'חותמת כשרות' כזו, ברור שמקומם בפרלמנט ברמאללה ולא בכנסת ישראל. אשר לארדואן עצמו, הגיע הזמן שישראל תתייצב בגלוי לצד העם הכורדי, שסובל מדיכוי אלים ומרדיפה אכזרית של המשטר הטורקי נגדם. כדאי מאוד שאותם ח"כים מהרשימה המשותפת יבקרו גם שם". 


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ