רוביק דנילוביץ' וחיים ילין סירבו להצעת גבאי לשריונים ברשימת העבודה

ראש העיר באר שבע דחה את ההצעה לקבל את המקום השני ברשימה. הח"כ שעזב את יש עתיד ויתר על המקום העשירי והסביר כי "חש אי נוחות" לעבור ממפלגה אחת לאחרת תוך זמן קצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנילוביץ' בבאר שבע, ב-2017

ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' סירב להצעת יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי לשיריון במקום השני ברשימת מפלגת העבודה. בהודעה שפרסם היום (שני) אמר דנילוביץ', "בשלוש מערכות הבחירות האחרונות לכנסת קיבלתי הצעות ממפלגות שונות. הודיתי בנימוס והודעתי אז וכך גם הפעם, לכל הפונים, שאני רואה בשליחותי הציבורית בנגב משימה לאומית".

במקביל נודע שימים לאחר שעזב את מפלגת יש עתיד, ח"כ חיים ילין סירב להשתבץ במקום העשירי ברשימת המפלגה לכנסת. ילין סירב מאחר שחש לדבריו אי נוחות במעבר ממפלגה אחת לשנייה תוך זמן קצר.

ממפלגת העבודה נמסר שהם לא מתייחסים לסוגיית השריונים ברשימת המפלגה. המקום העשירי ברשימת המפלגה מיועד לשריון של גבאי, לצד המקומות השני והעשירי ברשימה. גבאי מבקש לגוון את הרשימה הקיימת באמצעות דמויות שמשקפות ערכים או תפיסות עולם שאינן באות לידי ביטוי ברשימה הקיימת, ובוחן בין היתר את צירופה של ח״כ יעל כהן פארן מהתנועה, המייצגת את התנועה הירוקה.

ברשימה הנוכחית אין דמויות המזוהות עם מאבקים סביבתיים. גורמים במפלגה העריכו שגבאי עשוי לבחון גם את שילובה של ח״כ לאה פדידה, הנחשבת למקורבת שלו ואשר נדחקה למקום לא ריאלי ברשימה. עם זאת, על פי ההערכה, הוא ינסה לאייש את השריון במקום השני ברשימה לדמות בעלת משקל ציבורי. בתקופה האחרונה גבאי פעל לאתר "כוכבים" שיעלו באופן דרמטי את מספר המנדטים של המפלגה, אך לא הצליח לאתר דמויות כאלה.

ילין בכנסת, ב-2015צילום: דוברות הכנסת

מקורות במפלגה אמרו ל"הארץ" כי אחת הסיבות להחלטתו של גבאי לאייש את השיריונים היא מסע הלחצים הכבד שהפעילו בכירי המפלגה כדי לבטל אותם, מסע שכלל דרישות סותרות על אופן קידום המועמדים במעלה הרשימה. לצד דרישה לקדם את המתמודדים בהתאם למיקומם ברשימה הסופית, העלו חברים בעבודה דרישה לקדם אותם על בסיס הישגיהם האישיים בפריימריז - מהלך שהיה מקדם לחזית הרשימה את ח״כ איתן כבל וח"כים מכהנים נוספים שנדחקו לשולי הרשימה.

ילין הודיע על עזיבה בשבוע שעבר, לאחר שלמד על כוונת יו"ר המפלגה יאיר לפיד להציבו במקום ה-17 ברשימה. ילין עזב את תפקידו הקודם והצטרף למפלגה מיד לאחר מבצע צוק איתן. במשך השנים נראה היה כי לילין יחסים חמים וקרובים עם ראש מפלגתו, אך החליט כאמור לעזוב כי כנראה הבין שישובץ מחוץ לעשירייה הראשונה. עזיבתו מלמדת על חולשת המפלגה בעקבות כניסתה והצלחתה בסקרים של חוסן לישראל.

"זו הפעם הראשונה בכל חיי שמפטרים אותי. אני מבין את השיטה וקיבלתי את הדין", אמר ילין עם קבלת ההחלטה. "אם להגיד את האמת, גם כשאני נכנסתי למפלגה הזזתי מישהו אחורה. כמו שהכניסו אותי ככה הוציאו אותי. אני מפרגן למפלגה ולמה שיאיר עשה. הוא הקים מאפס מפלגה שכיום פועלים בה אלפי מתנדבים ב-170 מטות. זה מטורף. המפלגה נמצאת בסיטואציה שהיא מביאה הרבה מאוד אנשים חדשים שהיא התחייבה להם, וכתוצאה מזה הוותיקים צריכים לזוז".

"לעומת זאת", הוא מוסיף, "אם פוגעים באנשים שלי, או באזור שבו אני חי, אני יוצא למלחמות. תסתכל היום על הרשימה של יש עתיד לכנסת, אין שם אף נציג להתיישבות, אף נציג לחקלאות. מי שייפגע מזה היא המפלגה, כי אותם אנשים שאני הבאתי וייצגתי - עוטף עזה וההתיישבות העובדת - יחפשו להם בית אחר שנותן להם את הדגל החקלאי, הציוני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ