מירי רגב קראה לפטר עובדת במשרדה בגלל פוסט שפרסמה לפני כשנתיים

לובנא זועבי כתבה לאחר פיגוע בהר הבית כי "אם אונסים את האדמה הזאת והבית שלנו, אתם והנשמה שלכם הבאים בתור". כמעט שנתיים אחרי, ולאחר שזועבי כבר נשפטה בגין הפוסט, רגב פנתה לנציבות המדינה: "משמשת שופר לשהידים"

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רגב בכנס בתל אביב, השבוע
ג'קי חורי - צרובה

שרת התרבות, מירי רגב, קראה היום (שלישי) לנציבות המדינה לפטר עובדת במשרדה, לובנא זועבי, בגלל פוסט שכתבה בפייסבוק לפני כמעט שנתיים, לאחר הפיגוע בהר הבית שבו נהרגו שני שוטרי מג"ב. זועבי כתבה אז: "אם אונסים את האדמה הזאת והבית שלנו, אתם והנשמה שלכם הבאים בתור", ולדברי רגב "מי שמשמשת שופר לשהידים וכותבת על 'ירושלים הכבושה' לא יכולה להמשיך לכהן בתפקידה באף משרד ממשלתי במדינת ישראל". זועבי נשפטה בזמנו בבית הדין למשמרת של עובדי מדינה, ננזפה ונקנסה.

זועבי, שמנהלת את תחום התרבות הערבית במשרדה של רגב, פרסמה את הפוסט יום לאחר הפיגוע בהר הבית שבו נהרגו רס"מ האיל סתאוי ורס"מ כמיל שנאן. היא כתבה בו: "לכל מי שאמר כי חיי האנשים חשובים יותר מהאדמה, מהבית ומאל-אקצה, אני אומרת לכם: אם אונסים את האדמה הזאת והבית שלנו, אתם והנשמה שלכם הבאים בתור... לא תוכלו להגן על הגוף שלכם והחיים שלכם אם לא יכולתם להגן על סמליכם, אדמותיכם, ילדיכם, זהותכם וקיומכם בכבוד ולא בהשפלה".

בפנייה לשירות המדינה כתבה רגב כי "במשרדי הממשלה של מדינת ישראל, אין כל מקום לנאמני פלסטין השלמה ולאוהדי שהידים. הגיעה העת לעמוד על שלנו ולזקוף את קומתנו הלאומית. די לכיבוש הערכאות המשפטיות שלנו בידי יפי נפש כאלה ואחרים. צריך להפנות את הגב למי שמפנים את הגב אלינו".

זירת הפיגוע במתחם הר הבית, ב-2017צילום: THOMAS COEX/אי־אף־פי

בעקבות הפוסט, נשפטה זועבי בבית הדין למשמעת של עובדי מדינה בגין פרסום פוסטים פוליטיים. ההליך החל ב-2017 ובסופו זועבי ננזפה ונקנסה במחצית המשכורת החודשית שלה. בפסק הדין נגדה כתב אב בית הדין, עו"ד אורי כהן, כי "הנאשמת לא הפנימה כי בהיותה עובדת מדינה חלות מגבלות על חופש הביטוי שלה וזאת מתוך מגמה לשמור על האיזון בין זכותה להביע את דעותיה ולפרסם אותם ברבים לבין החובות המוטלות עליה כפועל יוצא ממעמדה כעובדת ציבור". באף שלב לכל אורך ההליך, שהסתיים בשבוע שעבר, לא דרש משרד התרבות לפטר את זועבי.

עורך דינה של זועבי, אלביר נחאס, מסר כי "העובדת משמשת כנציגת מינהל התרבות בוועד העובדים ורגב מנסה לחסל את העובדת הערבית הבכירה ואת ועד העובדים במכה אחת". הוא הוסיף כי זועבי "שוקלת להגיש תביעת דיבה נגד מי שמאשימה אותה בהיותה 'שופר לשהידים'... היא דורשת התנצלות מיידית לפרסום הכוזב".

ממרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערביים בישראל, נמסר: "מדובר בהגבלה על חופש הביטוי של עובדי מדינה ערבים. אנחנו עדים לעובדי מדינה יהודים שקוראים לרצוח ערבים, ביניהם רבנים, ומעולם לא ננקט נגדם צעד משמעתי.

טיבי בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ אחמד טיבי, יו"ר משותף של מפלגת חד"ש-תע"ל, טען כי מדובר בניסיון להחיל את חוק "נאמנות בתרבות" דרך עובדת מדינה. "התנפלות השרה רגב על לובנא זועבי ודרישתה לפטרה היא ציד מכשפות וניסיון שקוף להחיל את חוק נאמנות בתרבות שנכשל, דרך נציבות שירות המדינה. לובנא היא פקידה בכירה שעושה את עבודתה נאמנה ואינה אמורה להתיישר לפי מדיניות הממשלה", אמר. ח"כ ניבין אבו רחמון (בל"ד) חיזקה את דבריו ואמרה כי זועבי "עושה עבודה חשובה והכרחית", וכי רגב "אפקטיבית רק ברדיפה של כל מי שמעז לבקר את מדיניותה הגזענית, המפלה והכובשת של ממשלת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ