ליברמן: אם נידרש לוותר על חוק הגיוס, נלך שוב לבחירות

יו"ר ישראל ביתנו, שקיבלה חמישה מנדטים בבחירות, הודיע כי ימליץ מחר לנשיא להטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה ואמר כי מפלגתו רוצה לחזור למשרדי הביטחון והקליטה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן במטה ישראל ביתנו בירושלים, הערב
חיים לוינסון

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר הערב (שני) כי ימליץ לנשיא להטיל על ראש הממשלה בנימין נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה. ליברמן התייחס לדרישתו להעביר את חוק הגיוס בכנסת, ואמר: "אם נעמוד בפני אלטרנטיבה - לוותר על חוק הגיוס ולהישאר בקואליציה או להיות באופוזיציה - נלך לבחירות". ליברמן סימן בדבריו גם את התיקים שאליהם מכוונת מפלגתו: משרדי הביטחון והקליטה, שאוישו על ידי אנשי ישראל ביתנו בכנסת הקודמת.

"העם אמר את דברו – הימין ניצח. לצערי, הפלג החרדי-חרד"לי מתוך הימין גדל ל-22-21 מנדטים ואני רואה את את זה כאיום", אמר. הוא הוסיף כי "מי שמכניס את העיזים זה המפלגות החרדיות. אנחנו משתדלים לשמור על השכל הישר ועל ההיגיון גם בנושאי דת ומדינה. מי שלא מוכן יהיה אחראי על כך שממשלה לא תקום". לגבי האפשרות של ממשלת אחדות, אמר: "צריך להיות מאוד ברור - ממשלת אחדות צריך להקים סביב נושא אחד מסוים. סתם להקים ממשלת אחדות, זאת תהיה ממשלת שיתוק". על מדיניות הביטחון של מפלגתו, אמר כי מדובר בנושא "קריטי". "התפטרתי בגלל מחלוקת מהותית: ראש הממשלה דוגל בהסדרה ואני דוגל בהכרעה ברצועת עזה. זו לא מחלוקת פשוטה".

ליברמן, שמפלגתו זכתה בבחירות בחמישה מנדטים, דיבר בישיבת מרכז מפלגתו בירושלים לראשונה מאז תום הבחירות. מחר הוא צפוי להיפגש עם הנשיא ראובן ריבלין ולמסור לו את המלצתו.

הבוקר הבהירו בש"ס וביהדות התורה כי לא יתפשרו במגעים הקואליציוניים על מה שהם מגדירים "נושאי הליבה", מול הדרישות הסותרות של אביגדור ליברמן. יו"ר ש"ס אריה דרעי וראשי יהדות התורה יעקב ליצמן ומשה גפני המליצו היום לנשיא על בנימין נתניהו לראשות הממשלה. העיתון יתד נאמן, המזוהה עם סיעת דגל התורה הליטאית, כתב בכותרת הראשית הבוקר: "חזית אחידה מול ליברמן". יו"ר דגל התורה גפני אמר ליתד נאמן כי אם דרישות המפלגות לא יתקבלו, "לא תהיה קואליציה".

לדברי גפני, המטרות המרכזיות של המפלגות החרדיות בכנסת הקרובה יהיו חקיקת חוק גיוס חדש, שידחה את גיוסם של בני הישיבות; שמירה על עצמאות החינוך החרדי מפיקוח של משרד החינוך; המשך המאבק נגד שינוי הסטטוס-קוו בנושא השבת; הקצאת דירות למשפחות חרדיות; ההתנגדות לרחבת התפילה המשותפת בכותל המערבי; ודחיית טיוטת השר לשעבר משה נסים לחוק הגיור. ליצמן, גפני ודרעי מעריכים כי המכשול העיקרי בפני מימוש דרישותיהם הוא ליברמן, ומתכננים ליצור חזית אחידה נגדו עם אנשי איחוד מפלגות הימין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ