ריבלין בהשבעת הכנסת: יש לשים סוף להתנגשות בין הרשות המחוקקת לשופטת

הנשיא אמר כי הכנסת צריכה להילחם למען "הבית המשותף שלנו" עם הערבים. "קוראים להם ערבים ולא קורה כלום אם אומרים זאת", הוסיף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריבלין ואדלשטיין בטקס ההשבעה לכנסת, אתמול

הכנסת ה–21 הושבעה אתמול, שלושה שבועות לאחר הבחירות, שבהן קיבל גוש הימין 65 מנדטים. נשיא המדינה ראובן ריבלין הטיל את הרכבת הממשלה ה–35 על ראש הממשלה בנימין נתניהו, ונותרו לו 16 ימים לעשות זאת בטרם יוכל לבקש ארכה של 14 ימים. 49 מחברי הכנסת מכהנים בה לראשונה.

ריבלין נשא נאום בטקס ההשבעה, ובו התייחס לביקורת על מערכת המשפט. "אני מבקש ומפציר בכם לשים סוף להתנגשות המסוכנת בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת", אמר. "אני מקווה ומייחל שהכנסת ה–21 תעשה את המעשה ההיסטורי ותקבע את חוק יסוד: החקיקה כאחד מפרקי החוקה העתידית שלנו". מדובר בהצעה לחוקק חוק יסוד, שיגדיר את עליונות חוקי היסוד על פני חוקים רגילים ויסדיר את סמכות בית המשפט לבטל חוק הסותר חוק יסוד.

הנשיא ריבלין אמר עוד כי אחת ממשימותיה של הכנסת היא "המלחמה על האנחנו": "זה הזמן להילחם על הבית המשותף שלנו, שחילונים, דתיים, חרדים, יהודים וערבים יכולים למצוא בו את עצמם כשווים". לאחר המלה ערבים, הדגיש ריבלין: "כן, קוראים להם ערבים, ולא קורה כלום אם אומרים את זה".

שטייניץ, כץ, נתניהו, כחלון וארדן בהשבעת הכנסת, אתמולצילום: אמיל סלמן

לדבריו, אחריותם של חברי הקואליציה היא "להשתחרר ממלאכת חיסול היריב, להשתחרר מתחושת הקורבנות‎. יש להפסיד בכבוד ולנצח בכבוד". לחברי האופוזיציה אמר ריבלין: "זוהי זכות לשרת את העם מהאופוזיציה‎, כפי שזו אחריות גדולה. ביקשתם מהעם את אמונו, ומשעשיתם זאת, כעת עליכם להצדיק את האמון שניתן בכם. הזכות לשרת את העם מהאופוזיציה היא הוכחת נאמנות לדמוקרטיה".

לאחר השבעת חברי הכנסת, אישרה המליאה את מינויו של יולי אדלשטיין ליו"ר הכנסת בפעם השלישית ברציפות. הוא נבחר ברוב של 101 תומכים, ללא מתנגדים. ארבעת חברי מרצ נמנעו בהצבעה, ועשרת חברי הסיעות הערביות יצאו מהמליאה לפני שירת התקווה. השרים נפתלי בנט ואיילת שקד, שלא נכנסו לכנסת ה–21, לא באו לישיבה אף ששמור להם מקום סביב שולחן הממשלה שטרם הוחלפה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים לאחר השבעת הכנסת ואמר כי "האביב הערבי לא הגיע לסיומו". לדבריו, "חוסר היציבות הוא דבר שפוקד לא רק את האזור שלנו אלא שטחים נרחבים סביבנו. עם כל הדברים הללו אנחנו מפיקים דברים יש מאין, תקוות חדשות ובריתות חדשות, ותקווה ליחסי שלום ויחסים נורמליים עם רבים משכנינו הערבים". הוא הוסיף כי "זוהי תקופת שיא בתולדות מדינתנו. במובן מסוים זו גם תקופת שיא בתולדות עמנו. עוצמתנו מעולם לא הייתה גדולה יותר. הפכנו את מדינת ישראל לכוח עולמי עולה".

בישיבת סיעת הליכוד, שקדמה לטקס ההשבעה, אמר נתניהו כי ייתכן שיבקש ארכה של 14 ימים למנדט שניתן לו להרכיב את הממשלה החדשה. "אנחנו בעיצומה של מלאכת ההרכבה, זו עבודה לא פשוטה ויש לה היבטים שונים — גם בחלוקת תפקידים וגם בשליטה על תקציב המדינה ובאתגרים רבים אחרים. אני מקווה שהעבודה הזאת תסתיים לפני התאריך הסופי, אבל אני בכלל לא בטוח בזה, כי בדרך כלל מתכנסים סביב הדד־ליין ולכן ייתכן שנגיע לתאריך השני". הוא הוסיף שהוא מתכוון לשוחח באופן אישי עם כל השרים וחברי הכנסת. "אנחנו עמלים קשה על חוק הגיוס, אבל יהיו גם הרבה חקיקות והרבה עבודה בכנסת", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ