בית הדין של מרצ: זנדברג חרגה מסמכותה כשהורתה לבדוק תלונות על הטרדה מינית

בפסק דין חריג, קבע בית הדין של המפלגה כי דרישתה של זנדברג להשעות את חבר הנהלת המפלגה נמרוד ברנע עד לבירור התלונות נגדו מהווה "התנהגות שאינה הולמת". זנדברג: "בית הדין כרת גט כריתות מערכי מרצ"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
הארץ

בית הדין של מרצ קבע בסוף השבוע כי יו"ר המפלגה תמר זנדברג פעלה בחוסר סמכות כאשר מינתה בודקת לחקור תלונות על הטרדה מינית כנגד חבר הנהלת מרצ נמרוד ברנע. בהחלטת בית הדין, צוין גם כי דרישתה מברנע להשעות את עצמו עד לבירור התלונות מהווה "התנהגות שאינה הולמת". בהחלטת בית הדין, בראשות עו"ד עדי גיסיס, נכתב כי הוא קיבל את עמדת ברנע, וכי טרם הוגשו לבית הדין תלונות נגדו. זנדברג מסרה כי "בית הדין של מרצ כרת היום גט כריתות מערכי מרצ". 

בפסק הדין, נכתב כי "תפקיד יו"ר המפלגה קיים מכח חוקת המפלגה ותקנונה. ליו"ר מוקנות הסמכויות הקבועות בחוקה ובתקנון. הא ותו לא". עוד נכתב: "אנו קובעים ברוב דעות, כי פעולות המשיבה, שנעשו ביודעין בחוסר סמכות, והקריאות והפרסומים הפומביים נגד הקובל עוד בטרם היה לו יומו בבית הדין או בערכאה אחרת - גם בהנחה שנבעו ממניעים אידיאולוגיים - אף מהווים התנהגות שאינה הולמת".

מטעמו של ברנע נמסר כי קבל על זנדברג לבית הדין, טען כי חרגה מסמכותה במודע ובזדון וכי הבודקת שמינתה מקורבת אליה, וכן כי ביצעה עבירות של התנהגות שאינה הולמת כלפיו וכלפי המפלגה. בהודעה מטעמו נכתב עוד כי המתלוננת חזרה בה ומסרה שהתלוננה "לאחר שהופעלו עליה לחצים ומניפולציות מצד גורמים במפלגה שרצו לפגוע בברנע". על פי ההודעה, גם לאחר שזו חזרה בה מדבריה, "זנדברג סירבה לחזור בה מן הצעדים שנקטה כנגדו".

זנדברג מסרה בתגובה לפסק הדין כי "אדם עם ארבע תלונות לפחות לא יכול לשמש חבר הנהלה ללא בדיקת התלונות". לדבריה, "לא הניסיונות להלך אימים על מתלוננות ולא פסק דין שמנוגד לערכי מרצ ושמחזיר את המאבק בפגיעה מינית עשרות שנים אחורה לא ימנעו ממני להמשיך ולפעול לפי רוח מרצ, האידאולוגיה של מרצ והמהפכה הפמיניסטית". היא הוסיפה: "נמשיך לעמוד לצד המתלוננות ולהבטיח מרחב בטוח מפגיעה".

יו"ר המפלגה זנדברג, ביום הבחירות. "התנהגות שאינה הולמת"
יו"ר המפלגה זנדברג, ביום הבחירות. "התנהגות שאינה הולמת"צילום: מגד גוזני

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ