הליכוד על היוזמה לשלילת סמכויות בג"ץ: נשמור על ביהמ"ש חזק, אך הוא אינו כל יכול

בתגובה על הפרסום ב"הארץ" שלפיו רה"מ מגבש חוק המונע מבג"ץ להתערב בהחלטות השרים והכנסת, כתבה המפלגה כי נבחנת "השבת האיזון בין הרשות המחוקקת לשופטת". סמוטריץ': אהרן ברק גנב את הדמוקרטיה, ואנחנו נחזיר אותה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת ממשלה, אתמול
חיים לוינסון

מפלגת הליכוד התייחסה הבוקר (שני) לפרסום ב"הארץ" שלפיו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מגבש חוק שימנע מבג"ץ להתערב בהחלטות של השרים והכנסת. לפי המפלגה, "העיקרון שימשיך להנחות את הליכוד הוא שמירה על בתי משפט עצמאיים וחזקים, אך אין זה אומר שבית המשפט הוא כל יכול". בנוגע לפרסום הוסיפה: "הפרסומים הסנסציוניים על המשא ומתן הקואליציוני כוללים גם הצעות שלא נידונו ופרשנות מגמתית ומטעה, שנועדה למנוע כל ניסיון להחזיר את האיזון בין הרשות המחוקקת שהעם בחר לבין הרשות השופטת".

עוד כתבה המפלגה כי במסגרת המגעים בין המפלגות "עולות הצעות שונות על ידי השותפות הקואליציוניות של הליכוד, לרבות בתחום השבת האיזון בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת". נתניהו מתכוון לצרף להסכמים הקואליציוניים עם השותפות "נספח משפטי", שיכלול את תוכניתו לרפורמות בנושא. את הדיונים בהצעה מוביל ראש צוות המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד, השר יריב לוין, וחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' הוא שותף פעיל בדיונים ובניסוח ההצעה. שאר המפלגות אינן מעורבות במהלך. הבוקר כתב סמוטריץ' בטוויטר: "קורא את זעקות השבר של השמאל כאן (על הפייק-אייטם המופרך של לוינסון...) ושואל את עצמי האם עד לפני שלושים שנה לא היתה כאן דמוקרטיה?! האם חיים כהן, ולנדוי, ואגרנט, ושמגר לא היו דמוקרטים?! לא ידעתי שאהרן ברק המציא את הדמוקרטיה... הוא גנב אותה, ואנחנו בסך הכל נחזיר אותה לעם. זה הכל".

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר בתגובה על הפרסום כי הוא צפה מראש שנתניהו "יעשה כל שביכולתו בכדי לבנות לו קואליציה של מבצר משפטי". עוד אמר כי מדובר בזילות בשלטון החוק ובחציית קו אדום, וכי הוא אינו מתכוון לעבור על כך בשקט. "לא ייתכן שנרקמים דילים שמטרתם פגיעה בשלטון החוק וערעור יסודות הדמוקרטיה עבור ראש ממשלה שתלויים נגדו שלושה כתבי אישום". יו"ר מרצ, תמר זנדברג, אמרה כי "ההסכם הקואליציוני שמנסה לגבש נתניהו הוא עבירה ברורה על החוק והסכם שוחד לאור היום". לדבריה, "חשוד בשחיתות שדן בגלוי במילוטו האישי מכתב אישום במקום לדון באינטרס הציבורי - זו הפרת אמונים. כבר פניתי ליועמ"ש פעמיים והוא אינו מגיב. אם הדבר לא ייעצר אצלו, אפנה לבג"ץ".

ההצעה הנוכחית נועדה למנוע את העמדת נתניהו לדין ותאפשר להפוך החלטה של העליון להסיר את חסינותו, אם תתקבל. חקיקה כזו, המרחיבה את פסקת ההתגברות שנידונה בעבר, תעמיד את החלטותיהם של נבחרי הציבור מעל ביקורת בית המשפט, צעד שנתניהו מעולם לא תמך בו בפומבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ