נתניהו לליצמן: האירוויזיון הוא "אירוע יחידני", איננו רוצים לחלל שבת

רה"מ כתב ליו"ר יהדות התורה כי הממשלה "מכבדת את השבת כיום המנוחה הלאומי" וכי התחרות "מנוהלת באופן בלעדי ע"י תאגיד השידור". בשבוע שעבר דחו נציגי יהדות התורה פגישת מו"מ עם הליכוד עקב אישורי עבודה בשבת על גמר האירוויזיון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המשלחת היוונית מתאמנת לקראת האירוויזיון בגני התערוכה, אתמול

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כתב היום (שלישי) ליו"ר יהדות התורה, ח"כ יעקב ליצמן, כי גמר האירוויזיון שייערך במוצאי שבת בתל אביב הוא "אירוע יחידני בינלאומי" שאינו מנוהל בידי הממשלה - וכי הממשלה אינה מעוניינת בחילול שבת. גמר התחרות יחל במוצ"ש ב-22:00, כשעתיים לאחר צאת השבת, וביום שישי בערב תיערך החזרה הגנרלית.

"ממשלת ישראל מכבדת את יום השבת כיום המנוחה הלאומי ותמשיך לשמור על הסטטוס קוו המונהג בישראל לאורך השנים", הוסיף נתניהו וציין כי "רובם של המשתתפים באירוע הינם מחו"ל ואינם יהודים". הוא הבהיר כי התחרות "נקבעה מבעוד מועד בסטנדרטים בינלאומיים שאינם בשליטה ממשלתית, ומנוהלת באופן בלעדי על ידי תאגיד השידור הציבורי".

נתניהו וליצמן, ב-2017צילום: אוליבייה פיטוסי

בשבוע שעבר דחו נציגי סיעת יהדות התורה פגישת משא ומתן קואליציוני עם הליכוד, במחאה על מתן אישורי עבודה בשבת במסגרת ההכנות לאירוויזיון. מקור ביהדות התורה אמר ל"הארץ" כי "לא ניתן לעבור לסדר היום" על מתן אישורי העבודה. ח"כ משה גפני, נציג דגל התורה, צוטט בעיתון התנועה "יתד נאמן" באומרו: "הודענו במשא ומתן הזה כי מה שהיה לא יהיה יותר. חלק אחד מהדיון עם הליכוד עסק בעבודות בשבת". בעיתון נכתב כי "קלות מתן ההיתרים מזעזעת", והעורך הראשי ישראל פרידמן כתב כי "לקבל החלטה כזו כשהארץ תחת אש זה פשע פיזי, לא רק רוחני".

משרד העבודה והרווחה הוא היחיד המוסמך להתיר עבודה בשבת, ולרוב האישורים ניתנים באופן נקודתי ולמספר מוגבל של עובדים. במשרד אמרו כי נתנו היתר כללי משום שלא יכלו להעריך כמה אנשים יידרשו לעבוד על האירוויזיון, ובשל חשיבותו, היותו חד פעמי וסדר הגודל שלו. כמו כן אמרו במשרד כי האישור ניתן רק למי שעבודתו "נדרשת והכרחית", ובתנאי שהעובדים שיעבדו בשבת יקבלו בתוך ארבעה שבועות שעות מנוחה כמספר השעות שעבדו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ