דניאל פרידמן: דרושות רפורמות במערכת המשפט, אך לא בחקיקה פרסונלית

שר המשפטים לשעבר אמר בראיון לכאן ב' כי המהלך שנתניהו מקדם לשלילת סמכויות בג"ץ כדי לאפשר את חסינותו הינו פסול, משום שמטרתו אינה טובת המדינה אלא טובתו האישית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל פרידמן בכנסת, ב-2012
הארץ

שר המשפטים לשעבר, דניאל פרידמן, התייחס הבוקר (רביעי) בראיון בתוכנית קלמן ליברמן בכאן ב' לפרסום ב"הארץ", שלפיו ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם חוק שימנע מבג"ץ להתערב בהחלטות של השרים והכנסת. "אני חושב שיש צורך ברפורמות מסוימות במערכת המשפט, לא מבוטלות", אמר פרידמן, "אבל לא ייתכן שהדבר הזה יהיה כרוך קודם כל בחקיקה פרסונלית". 

פרידמן אמר כי הוא "מתנגד עקרונית לחקיקה פרסונלית שמשבשת את כל המחשבה בנושאים האלה. בנימין נתניהו נמצא בראשות הממשלה שנים לא מעטות ובחלק גדול מהן לא היו שום חקירות נגדו, זה היה בהחלט זמן מתאים לדון ברפורמות מתאימות. הדבר הזה לא נעשה. עכשיו, כאשר התיקים מתחילים להתגלגל וחרב תלויה מעל ראשו, פתאום הכל יוצא החוצה. וזה נראה לי לחלוטין פסול, דבר שאי אפשר להשלים אתו ואי אפשר לקבל אותו".

כפי שפורסם ב"הארץ" בתחילת השבוע, נתניהו מתכוון לקדם בכנסת הקרובה הצעת חוק שתשלול מבית המשפט העליון את הסמכות להתערב לא רק בנושאי חקיקה אלא גם בהחלטות מינהליות של הממשלה, השרים או הכנסת. ההצעה נועדה למנוע את העמדתו של נתניהו לדין, ותאפשר להפוך החלטה של העליון להסיר את חסינותו, אם תתקבל. 

פרידמן ציין כי הוא סבור שנדרשים שינויים הן במעמד היועץ המשפטי לממשלה והן בסמכויות בית המשפט העליון, אך לא בשעה שבה ראש הממשלה נאשם בכפוף לשימוע. "כאשר אתה עושה שינוי כזה, הדבר שעומד במקום הראשון לנגד עיניך – איך אני מסדר את זה באופן שחסינות ראש הממשלה תצא בסדר", אמר פרידמן. "לא מעניין אותי טובת המדינה, לא מעניין החישוב לטווח ארוך, לא מעניין התיקונים שצריך לעשות במערכת המשפט אלא מנקודת ראות אחת יחידה ובודדת – איך אני מבטיח את חסינותו של ראש הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ