יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו החל לקדם את החוק שיאפשר מינוי בלתי מוגבל של שרים. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, הפיצה היום (רביעי) את תזכיר החוק למשרדי הממשלה - לקראת הצבעה עליו בשבועות הקרובים.

בשנת 2014 חוקקה הכנסת את החוק שהגביל את מספר השרים ל-19 בלבד ואת מספר הסגנים לארבעה. בכנסת שעברה בוטל זמנית החוק באמצעות הוראת שעה מיוחדת, כדי לאפשר לנתניהו להגדיל את הרכב ממשלתו. זילבר ציינה כי לאורך מרבית שנותיה של המדינה לא היתה הגבלה כלשהי על גודלה של הממשלה ומספר השרים החברים בה.

דינה זילבר, בשנה שעברהצילום: מיכל פתאל

"‏כעת, מוצע כאמור לתקן הוראות אלו בחוק-היסוד ולבטל, דרך קבע, את המגבלות על מספר השרים ומספר ‏סגני השרים", נכתב בתזכיר החוק, "הקמת ממשלה קואליציונית מצריכה פעמים רבות שיתוף מספר רב של ‏סיעות בקואליציה. במצב דברים זה, ועל אף היתרונות הגלומים בקיומה של ממשלה קטנה, ‏קיים קושי משמעותי לכונן ממשלה ולהבטיח יציבות שלטונית לאורך זמן. משכך, האיזון בין השיקולים התומכים בקיומה של ממשלה קטנה לבין הקשיים המעשיים לכונן ‏ממשלה ולהבטיח באמצעותה יציבות שלטונית, מוביל למסקנה כי מוטב להותיר ‏גמישות ביחס למספר המירבי של השרים וסגני השרים ולא לקבוע בחקיקת-היסוד מגבלות נוקשות בנושא ‏זה".  

‏בהתאם להערכת אגף התקציבים במשרד האוצר, העלות התקציבית של לשכת שר עומדת על כ-4.5 עד 6.5 מיליון שקלים בשנה, והעלות התקציבית של לשכת סגן שר היא כשני מיליון שקלים בשנה. הערכה זו מתייחסת לעלות לשכת השר או סגן השר בלבד ואינן כוללות את תקציבי המשרדים החדשים, אם יקומו. 

"הנה מתחילה המכירה הפומבית הגדולה. שרים בלי הגבלה!", מסר בתגובה ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן), "מה אכפת להם, זה רק כספי המיסים שלנו שיממנו שרים שלא צריך, משרדים שלא צריך וצוותים שלא צריך. חשבתם שלמכירת הדמוקרטיה לא יהיה תג מחיר? ובכן הנה ההתחלה שלו". יו"ר מרצ, תמר זנדברג, כינתה את המהלך "מכירת חיסול של ישראל תמורת חסינות לנתניהו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ