הארץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון לקדם "בכל הכוח" את החוק שיעניק לו חסינות מפני העמדה לדין עד לסיום כהונתו - כך פרסם הבוקר (חמישי) העיתון ישראל היום. לפי הפרסום, נתניהו אמר לשרי הליכוד כי החוק נועד למנוע ממנו להופיע בבית המשפט בבוקר ולנהל את הקבינט בערב. בעיתון נכתב כי נתניהו הוסיף בשיחה שההליכים המשפטיים נגדו יימשכו לאחר שיסיים את כהונתו.

לפי ישראל היום, נתניהו אמר בשיחה כי החוק נועד לאפשר לו "להיות ראש ממשלה במשרה מלאה ולשרת את הציבור מבלי לחשוש כרגע לגורלו המשפטי". לדברי נתניהו, האופוזיציה מתנגדת ליוזמות שיפגעו בבית המשפט כי היא רוצה בהפלתו.

סמוטריץ' וזאב אלקין במליאת הכנסת, ביום שניצילום: אוליבייה פיטוסי

בחדשות 12 פורסם אתמול כי נתניהו ואנשיו תדרכו בימים האחרונים את חברי סיעת הליכוד איך להציג את קידום חוק החסינות בפני הציבור. לפי הפרסום, נתניהו אמר להם: "אזרחי ישראל ידעו מה מצבי ובחרו בי. אם הייתי חושב על טובתי האישית הייתי מנהל את המשפט כשאני ראש ממשלה ולא כאזרח פרטי, אבל אני מבין שזה לא טובת המדינה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (איחוד מפלגות הימין) התראיין הבוקר בכאן ב' והביע תמיכה בשינוי חוק החסינות. "הפופוליזם שמנסה להפוך את זה לסוג של עיר מקלט בעיניי הוא עוול גדול מאוד", אמר. לדבריו, "את החוק הזה הנחתי כבר בקדנציה הקודמת על השולחן, הודעתי שאני מתכונן לדרוש אותו לכל אורכה של מערכת הבחירות בלי שום קשר לנתניהו".

סמוטריץ' אמר בראיון כי קיים חשש שמערכת המשפט "תעשה שימוש לרעה בסמכותה כנגד הרשות המחוקקת או המבצעת", ולכן לדבריו יש צורך לתת חסינות לנבחרי הציבור.

גם אליקים רובינשטיין, לשעבר שופט בית המשפט העליון והיועץ המשפטי לממשלה, התייחס הבוקר ליוזמה בראיון לכאן ב'. רובישנטיין מתח ביקורת על החוק ואמר: "כל דבר שהוא חסינות פרסונלית לאדם הוא לא דבר נכון". לדבריו, "אם נגיע לשלב הזה שאדם שהיועץ המשפטי לממשלה אחרי שימוע חושב שצריך לעמוד לדין - ואני מדבר לא כשונא של נתניהו, אני גם מעריך דברים שהוא עשה - אבל אם אדם אחרי שימוע צריך לעמוד לדין והחסינות היא תהיה ארץ המפלט, זה הופך אותנו למדינה של עולם שלישי".

השופט בדימוס הוסיף: "זה ממש דבר שהוא בעיניי רעיון עוועים, וזה לא דבר שאנחנו יכולים מבחינת הערכים שלנו, מבחינת מדינה מתוקנת, לעמוד בו. לא לזה נועדה החסינות".

נתניהו הכחיש לפני הבחירות שבכוונתו לקדם חוק שימנע את העמדתו לדין. בראיונות שקיים בחדשות 12, ערוץ 20 וקשת אמר בין היתר שהוא לא עוסק בזה ושאין בכוונתו לשנות את החוק הקיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ