סער בביקורת ראשונה מהליכוד על חוק החסינות: לא יועיל לנתניהו, החוק הקיים מספיק טוב

בראיון לחדשות 12, אמר סער כי חוק החסינות במתכונתו הנוכחית יוכל להגן על נתניהו, אם החשדות נגדו לא יבוטלו בשימוע. סביבת רה"מ: "סער לא מחמיץ אף הזדמנות לחתור תחת נתניהו"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סער ונתניהו במארס, במהלך קמפיין הבחירות
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ גדעון סער מתח הערב (חמישי) ביקורת פומבית ראשונה מהליכוד על כוונת ראש הממשלה בנימין נתניהו לתקן את חוק החסינות. סער אמר כי בחוק שמקדם נתניהו יש "אפס תועלת ומקסימום נזק", בעוד שהחוק הקיים טוב דיו כדי למנוע את העמדתו לדין. בראיון לחדשות 12, סירב סער להצהיר כיצד יצביע במליאה על הצעת חוק כזו. לדבריו, אין מניעה שנתניהו יכהן כראש ממשלה תחת כתב אישום.

מסביבת נתניהו נמסר בתגובה, בשם גורם בליכוד, כי "לא לחינם תקשורת השמאל לא מפסיקה לחבק את גדעון סער, משום שהוא לא מחמיץ אף הזדמנות לחתור תחת נתניהו ולנסות להפיל אותו". יו"ר הקואליציה היוצאת דוד אמסלם כתב: "גדעון סער, תתבייש לך".

לדברי סער, ראש הממשלה יוכל להיעזר ברוב הצפוי לחקיקה החדשה על מנת לזכות לחסינות באמצעות החוק הקיים, אם לא יסיר את החשדות נגדו בשימוע המתוכנן לו. הוא התריע כי חקיקה חדשה "תפגע בליכוד ולא תועיל לראש הממשלה", וכי יש חברים נוספים בליכוד המוטרדים ממנה. הוא הסביר כי היא תפגע באמון הציבור, כיוון שבקמפיין הבחירות אמר נתניהו במפורש שהיא לא תקודם.

"מעולם לא עלתה הטענה מדוע החוק הזה לא טוב", אמר סער, "בחוק הקיים יש עילה של פגיעה בייצוג הבוחרים (כדי למנוע את הסרת החסינות, י"ל). זו עילה מפורשת שהכנסנו בחקיקה, שאם נגיע למצב - שאני מקווה שלא נגיע אליו - ראש הממשלה יוכל להשתמש בה.

היועמ"ש מנדלבליט, במארס. לדברי סער, אם החשדות נגד נתניהו לא יבוטלו בשימוע, הוא יוכל להשתמש בעילת הפגיעה בייצוג הבוחרים הנכללת בחוק הקייםצילום: ניר קידר

"אני תומך בראש הממשלה", הבהיר סער, "אני חושב שהוא צריך להמשיך לכהן, אבל לא חושב שצריך להתייחס לחוקים חשובים כפלסטלינה. חשוב מאוד למדינה שהחוק הזה לא יקרה". הוא אמר כי אין קשר בין דבריו לשאלת עתידו הפוליטי בממשלה החדשה שמרכיב נתניהו.

ראש הממשלה מבקש לשמור על חסינותו מפני העמדה לדין בשלוש פרשות שחיתות, באמצעות החזרת חוק החסינות לנוסח הקודם שלו: עד 2005, במקרים שבהם היתה כוונה להעמיד חבר כנסת לדין, נדרש היועץ המשפטי לממשלה להתייצב בפני ועדת הכנסת ולנמק את הבקשה. כיוון שלקואליציה צפוי רוב בוועדה, נתניהו סבור שלא יתקשה לשמור על חסינותו. עם זאת, בג"ץ בעבר פסל החלטה כזאת. השבוע פורסם ב"הארץ" כי נתניהו מגבש הצעת חוק שתמנע מבג"ץ להתערב בעבודת הממשלה והכנסת, בין אם מדובר בחוקים או בהחלטות מנהליות.

סער השיב לשאלה אם נתניהו יכול לכהן כראש ממשלה גם תחת כתב אישום כי "אין בכלל שאלה. החוק קובע בפירוש שהוא יכול. הציבור, שידע את החשדות, הצביע ביודעו את החשדות האלה ולכן אני חושב שאין שום דבר שמפריע לראש הממשלה להמשיך בתפקידו". ב-2008 הצביע סער, יחד עם נתניהו, בקריאה טרומית בעד חוק המחייב ראש ממשלה להתפטר 30 יום לאחר שהוגש נגדו כתב אישום. החוק לא קודם מעבר לכך.

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) אמר ל"הארץ" כי "מהות החוק היא איננה ראש הממשלה והוא גם לא עוסק בו. מטרת חוק החסינות נועדה להגן על נבחרי הציבור על מנת שיוכלו לעשות את עבודתם ללא חשש וללא מורא, בזמן שראש הממשלה 'מאוים' בשנת מאסר נוספת אם יעז למנות את יריב לוין למשרד המשפטים". ח"כ מיכל שיר אמרה כי "בשעות האחרונות יש מי שמנסה לסכסך בין ראש הממשלה לסער וליצור קרע פיקטיבי בליכוד, שבו מותר לכל אחד להביע את דעתו ללא חשש".

ח"כ עפר שלח (כחול לבן) מסר בתגובה לדברי סער, כי "הוא הסדק הראשון בחומה. האנשים הישרים בליכוד ובקואליציה לא יוכלו לסבול את הכיוון שביבי הולך בו. לא נניח להם, עד שיעשו מה שצריך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ