בני בגין על חסינות לנתניהו: "מעשה מושחת, חברי הכנסת שיתמכו - ימעלו בתפקידם"

חבר הכנסת לשעבר אמר בראיון לכאן ב' כי "ראש הממשלה מתכונן להשתמש לרעה לצרכיו האישיים בכוח השלטוני, והוא גורר איתו גם אחרים", וקרא "להפסיק את הטיפול במעשה הרע הזה" - בין אם בחקיקה חדשה או בלעדיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני בגין ונתניהו בכנסת, ב-2016

חבר הכנסת לשעבר בני בגין מתח הבוקר (ראשון) ביקורת על האפשרות שראש הממשלה בנימין נתניהו ינסה להשתמש בחסינות כדי להימנע מהעמדה לדין בעת כהונתו. בראיון לכאן ב' אמר בגין: "הימלטות מהדין על ידי הסתתרות ראש הממשלה מאחורי מגן החסינות שלו כחבר הכנסת, עם או בלי שינוי החוק, הוא מעשה מושחת".

לדברי בגין, "במעשה הזה ראש הממשלה מתכונן להשתמש לרעה לצרכיו האישיים בכוח השלטוני שהופקד בידיו, והוא גורר איתו לשם גם אחרים". בגין קרא "להפסיק את הטיפול במעשה הרע הזה" והוסיף כי "חברי הכנסת שיתמכו בניסיון של ראש הממשלה להימלט מהדין ימעלו בתפקידם בנותנם יד למעשה מובהק של שחיתות".

נתניהו בהשבעת הכנסת, באפרילצילום: אמיל סלמן

שלשום נמסר מטעם מפלגת הליכוד כי קידום חוק החסינות אינו נמצא על הפרק במגעים להרכבת הממשלה. תחילה מסר השר יריב לוין, ראש צוות המשא ומתן הקואליציוני מטעם המפלגה, כי "בניגוד לשמועות ולפרסומים, נושא החסינות אינו חלק מההסכמים הקואליציוניים שאנו פועלים לגבש". בהמשך הוסיף דובר הליכוד, יונתן אוריך, כי הוא "מאשר מטעמו של ראש הממשלה שנושא החסינות לא יהיה חלק מההסכמים הקואליציוניים". עם זאת, המפלגה יכולה לקדם את החוק גם אם הוא לא יופיע בהסכמים הקואליציוניים. למשל, חבר כנסת יכול להגיש הצעת חוק פרטית בנושא, שתזכה לתמיכת ועדת השרים לחקיקה.

עד כה נרשמה התנגדות פומבית מעטה בשורות הליכוד לחוק החסינות. מלבד בגין, בימים האחרונים התנגדו לחוק גם חברי הכנסת מטעם המפלגה, גדעון סער ומיכל שיר. השר גלעד ארדן התנגד לפני הבחירות לחקיקה שכזאת, ויו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, אמר למחרת הבחירות כי "אין היתכנות" לחוק שימנע העמדה לדין של נתניהו.

בגין התייחס הבוקר בראיון גם לניסיון לקדם פסקת התגברות מורחבת. כפי שפורסם ב"הארץ" בשבוע שעבר, נתניהו מעוניין לקדם חוק שימנע מבג"ץ להתערב בהחלטות מינהליות של השרים והכנסת, בנוסף לאפשרות לחוקק מחדש חוק שייפסל בבית המשפט. ההצעה נועדה למנוע את העמדתו של נתניהו לדין, ותאפשר להפוך החלטה של העליון להסיר את חסינותו, אם תתקבל.

בגין אמר כי הוא לא מתנגד לפסקת ההתגברות שתאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוק שנפסל בבג"ץ, אולם ציין כי הרוב הדרוש לכך צריך להיות של 70 חברי כנסת, ולא של 61 בלבד. "אנחנו רואים לפנינו ניסיונות חוזרים ונשנים להשתמש לרעה בכוח השלטוני המסור בידי הממשלה, בידי חבריה ובידי העומד בראשה. מכך צריך להיזהר מאוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ