גורם במפלגות החרדיות: יאיר נתניהו פעל לטרפד מינוי מועמדת לתפקיד מבקרת המדינה

שמה של מיכל רוזנבוים הוסר אמש ברגע האחרון, אף שבצהריים פרסמה הקואליציה הודעת תמיכה. לפי הגורם, נתניהו הבן פעל נגד המינוי בגלל קרבתה של רוזנבוים לגדעון סער ולאלדד יניב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר נתניהו, ביום הבחירות בחודש שעבר
יאיר נתניהו, ביום הבחירות בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

גורם במפלגות החרדיות האשים הבוקר (שלישי) את בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, בכך שפעל לטרפוד מועמדותה של עו"ד מיכל רוזנבוים לתפקיד מבקרת המדינה. רוזנבוים היתה מועמדת מטעם הקואליציה והמפלגות החרדיות קידמו את מינויה. בשעות הצהריים אתמול עוד פרסמה לשכת נתניהו הודעת תמיכה בה ובמועמד נוסף, אך שמה הוסר לבסוף ברגע האחרון. 

לפי הגורם, ראש הממשלה רמז לו כי נתניהו הבן פעל נגד המינוי בשל קרבתה של רוזנבוים לגדעון סער, ומכיוון שקרא ציוץ בטוויטר שבו כתב אלדד יניב כי הוא מיודד עם רוזנבוים. יניב הוא יועצו הפוליטי לשעבר של אהוד ברק, שהיה ממובילי המחאה מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה שקראה להעמיד לדין את ראש הממשלה. 

הציוץ של אלדד יניב ליאיר נתניהו

רוזנבוים מסרה בתגובה כי הסירה את המועמדות על דעת עצמה, וגם בסביבת נתניהו הכחישו את הטענות בתוקף, ואמרו כי הרקע למשיכת המועמדות היה ענייני. זאת, כיוון שנתניהו הבין שההחלטה להציב שני מועמדים מיותרת ותחבל בסיכוייה של הקואליציה להביס את מועמד האופוזיציה, האלוף במילואים גיורא רום, בהצבעה החשאית במליאה. קרבתה של רוזנבוים לסער היתה מוכרת היטב ללשכת ראש הממשלה, ונבדקה עוד לפני ההחלטה לתמוך במועמדותה. 

בעקבות הסרת מועמדותה של רוזנבוים, היועצת המשפטית של איגוד התאגידים העירוניים, הוצג מטעם הקואליציה מועמד אחד בלבד - מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה מתניהו אנגלמן. קודם לפרסום הודעת הקואליציה על תמיכתה ברוזנבוים ובאנגלמן, הבהירו בליכוד ששני השמות הוגשו באופן זמני, עד שתושג הסכמה על מועמד סמוך להצבעה בעוד שבועיים.

מיכל רוזנבוים בכינוס בבת ים ב-2017. מועמדותה הוסרה ברגע האחרון צילום: עופר וקנין

רוזנבוים מסרה בתגובה כי החליטה אמש שלא להתמודד. לדבריה "אני לא מכירה את יאיר נתניהו, מעולם לא פגשתיו, ורוצה לומר לכם בוודאות שלא היה ולא נברא, סתם מדביקים לו התערבות וחצי שמועה. אני חושבת שנעשה כאן תהליך נכון, לגמרי מכבדת את החלטת ראש הממשלה ששקל בכובד ראש ובאחריות הנדרשת את המינוי, סבורה שהבחירה במתניהו אנגלמן היא בחירה מצוינת באיש מאוד ראוי, וחוזרת בחדווה לענייני משרד עריכת הדין שלי".

גורם בסביבת נתניהו אמר ל"הארץ" שרגע לפני סגירת ההרשמה החליט ראש הממשלה לצמצם את הרשימה ולהציב מועמד אחד בלבד מול רום. "נתניהו חושב שלמתניהו אנגלמן יש רקורד משמעותי יותר בהתמודדות מול אדם כמו גיורא רום ולכן החליט לא לבזבז יותר זמן ומאבקים בתוך הקואליציה בנושא בשבועיים הקרובים", הסביר והוסיף, "שניהם ניהלו גופים גדולים בעברם, בניגוד לרוזנבוים, ואנגלמן הוא גם רואה חשבון, עובדה רלוונטית מאוד".

בראיון לקלמן ליברמן ברשת ב' התייחס הבוקר אלדד יניב לטענות ואמר כי רוזנבוים "זכתה אתמול ליחס שזוכים אנשים שמקורבים לי". לדבריו "אני חושב שזו הצצה למשהו שאנחנו יודעים הרבה זמן. לפעמים קשה להבין שאנחנו חיים בתקופה היסטורית שישראל מונהגת על ידי משטר בלפור ושמנהיג המדינה זה יאיר נתניהו או שרה נתניהו, ובנימין נתניהו רק פרזנטור שמתנהל כרה"מ. תפקיד כזה שפעם התייחסו אליו בחרדת קודש", אמר יניב, "אתה מבין שזה מתנהל ככה שמפשפשים בקשריהם של אנשים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ