יועמ"ש ועדת החוקה: ביטול הגבלת מספר השרים בהליך מזורז - לא ראוי ולא רצוי

נתניהו מקדם בהליך מזורז תיקון לחוק יסוד הממשלה, כך שלא יגביל עוד את מספר השרים ל-19. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה: "בממשלת מעבר יש מגבלות על יכולת התפקוד"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה נתניהו נכנס למליאת הכנסת, אתמול
ראש הממשלה נתניהו נכנס למליאת הכנסת, אתמול צילום: אוליבייה פיטוסי

היועץ המשפטי של ועדת החוקה של הכנסת מתח הבוקר (שלישי) ביקורת על ההליך המזורז שבו אושר בקריאה ראשונה ביטול המגבלה על מספר השרים בממשלה. לדברי היועץ, גור בליי, "לא ראוי ולא רצוי להעביר את החוק על ידי ממשלת מעבר ובהליך מזורז".

בליי הציג את העמדה הבוקר בדיון בכנסת, אך הדגיש שהמהלך כשיר משפטית. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, הוסיף כי "לא כל מה שלא מריח טוב ציבורית הוא גם לא כשר משפטית".

מליאת הכנסת אישרה אמש את הצעת החוק המבטלת כל מגבלה על מספר השרים בממשלה. 65 חברי כנסת תמכו בחוק ו-54 התנגדו לו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קידם את המהלך באמצעות תיקון חוק יסוד הממשלה בנוהל מזורז. כיוון שזהו חוק יסוד, נדרש רוב של 61 ח"כים לאישורו בשלוש הקריאות. המליאה אישרה גם הקמת ועדה מיוחדת שתקדם את החוק בימים הקרובים, משום שוועדות הכנסת הקבועות עדיין אינן מתפקדות.

נזרי התייחס בדיון היום לביקורת של האופוזיציה לפיה אין לתקן את חוק היסוד בתקופה של ממשלת מעבר, ויש לאשר זאת בהוראת שעה. "אל תעשו ישראבלוף", אמר נזרי. "אם בסופו של דבר בכל פעם שירכיבו קואליציה יגידו שצריך לשנות את המגבלה בהוראת שעה, זה ישראבלוף. תתקנו את החוק ותתמודדו עם הביקורת הציבורית". 

נזרי הוסיף, "מדובר כאן על ממשלה שלא קיבלה את אמון הכנסת החדשה. בממשלת מעבר יש מגבלות על יכולת התפקוד. זה ודאי לא אידאלי שהמהלך מתבצע על ידי ממשלת מעבר". אולם לדבריו, "המציאות היא שבמשך 71 שנים, למעט ממשלה אחת, לא היתה המגבלה הזאת".

נזרי הדגיש שלדעתו אין מניעה חוקתית לחוקק את החוק, אך הצביע על שורה של קשיים משפטיים הצפויים לנוסח הנוכחי. "מדובר פה בחוק יסוד", אמר. "מנסים לשנות אותו בהליך מהיר ולא שגרתי... במצב רגיל מקפידים על 21 יום להפצת תזכיר החוק. כאן עמדנו על כך שיהיה תזכיר לשלושה ימים של הערות". נזרי הודה שבמניין הימים נספר גם יום שבת. לדבריו, ביטול המגבלה על מספר השרים צריך היה להכרך בקיבוע בחוק של מספר המשרדים - בהתבסס על המלצות ועדה בנושא, אלא שמהלך מקביל כזה לא נעשה.

לדברי עו"ד בליי, "אנחנו רואים קושי בכך שתיקון קבוע לחוק יסוד מוגש על ידי ממשלת מעבר. אבל אנחנו לא חושבים שזה יכול למנוע את הקידום מכמה טעמים: ההצבעה תיעשה בכנסת החדשה שזכתה לאמון הציבור ואיננה כנסת מעבר, והעובדה שהתיקון לא יוביל לשינוי המצב אלא לשימור המצב הקיים. צריך להבין, החשש העיקרי הוא שממשלת מעבר תכבול את ידי הממשלה הבאה. פה זה לא כובל אף אחד אלא קובע שאין עוד מגבלה. מעבר לזה, ככל שהחוק יזכה לרוב בכנסת של למעלה מ-61 ח"כים אפשר לראות שזה משקף את רצון השותפים לממשלה הבאה. הממשלה מנמקת את הזירוז בחקיקה בצורך לאפשר גמישות במלאכת הרכבת ממשלה. ברור שהזירוז לא רצוי. לכן חשוב שהדיון יהיה ממצה וצריך לתת למומחים וח"כים הזדמנות להביע את עמדותיהם".

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן), מתח בדיון אמש ביקורת חריפה על הרחבת הממשלה. לדבריו, "התכנסנו היום כדי להקים שמונה משרדי ממשלה מיותרים. הייתי חבר קבינט וגם חבר ועדת החוץ והביטחון, ואני אומר לכם - אין צורך במשרד לענייני מודיעין. לא צריך את המשרד לענייני ירושלים, כי חבר הכנסת ברקת (ראש העיר ירושלים לשעבר, י"ל) אמר שזה מיותר".

השר זאב אלקין (ליכוד) ציין כי חברי כחול לבן המובילים כיום את ההתנגדות לחוק כיהנו בעבר במשרדי ממשלה שהם מבקשים לסגור כעת. הוא ציין כי השר משה יעלון, מראשי הרשימה, כיהן במשך ארבע שנים כשר לעניינים אסטרטגיים - תפקיד שכונה "מיותר" בקרב חברי סיעתו. אלקין הוסיף כי כשיעלון כיהן בתפקיד, הוא "לא חשב שזאת בושה. לא חשב שזה משרד מיותר, ואגב - תרם לא מעט". יעלון, שישב באולם, השיב לו: "אם זה היה תלוי בי, זה לא היה". אלקין קרא לעברו בתגובה, "אנחנו אנוסים לקבל את התפקידים שמציעים לנו? אם חושבים שזה משרד מיותר, אומרים 'אני לא רוצה לכהן בתפקיד הזה'".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ