ביניש: הימלטות מהדין לא יכולה לגרום לרפורמה במערכת המשפט

בראיון לכאן ב' תקפה נשיאת בית המשפט העליון לשעבר את הכוונה לחוקק את פסקת ההתגברות ואמרה: זהו קמפיין מסוכן שפוגע באזרחי ישראל בגלל מניעים אישיים פסולים. עוד הוסיפה: "יש כאן מי שבתחושת רדיפה מוכן לשרוף את המועדון"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביניש ונתניהו, ב-2011
ביניש ונתניהו, ב-2011צילום: משה מילנר / לע"מ

נשיאת העליון לשעבר דורית ביניש, תקפה היום (חמישי) בחריפות את יוזמות ראש הממשלה בנימין נתניהו ואנשיו לרפורמות במערכת המשפט שנועדו למנוע מבג"ץ אפשרות להתערב בהחלטות הכנסת. "אנשים לא קולטים מה באמת קורה כאן", אמרה ביניש בראיון לתמר אלמוג ומוטי גילת בכאן ב', "יש מניעים אישיים פסולים שבגללם רוצים לעשות רפורמה בכל השיטה. בעיניי זה הקרב החשוב ביותר שיש לנו היום". ביניש הוסיפה, "יש כאן שיקולים של מי שבתחושת רדיפה מוכן לשרוף את המועדון‎".

ביניש, ששמרה על שתיקה מאז פורסמה ב"הארץ" התוכנית להגבלת כוחו של בג"ץ, עלתה לשידור לאחר שח"כ מיקי זוהר טען הבוקר כי יש לקדם את חוק החסינות מכיוון שחברי הכנסת יהפכו למטרות עבור מערכות האכיפה שלא מעוניינות בפסקת ההתגברות. "זה קמפיין מסוכן שפוגע קודם כל באזרחי ישראל", אמרה ביניש. "מקרה של הימלטות מדין לא יכול לגרום לרפורמה רחבה שכזו, זה לא מתקבל על הדעת".

הראיון המלא עם ביניש בכאן ב'

0:00
-- : --

נשיאת העליון לשעבר התייחסה באופן אישי לנתניהו עליו אמרה כי "הכרתי את ראש הממשלה בעבודתי כאדם שיצא להגנת המערכת לא פעם‎. כאן, כנראה בגלל אינטרס אישי, התהפך הגלגל, ויש כאן מסע חמור מאוד שמאשים מערכת מפוארת שעבדה שנים באופן מקצועי וזכתה להרבה מאוד הערכה בעולם".

"תקופה ארוכה אני שומעת דברים מזעזעים", הוסיפה ביניש. "שמערכת אכיפת החוק של ישראל מסמנת מטרות מטעמים פוליטיים, ולכן חברי הכנסת וראש הממשלה צריכים להתגונן מפני המערכת. אני שומעת על קמפיין אדיר לפגוע במערכת, להנמיך את קומתה. זה שיא השיאים של דברים שמטעים את הציבור. אני לא יודעת אפילו אם יש לציבור כלים לבדוק כמה דברי הבל ושקר מופצים כנגד המערכת".

ביניש התייחסה לתפקידו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ואמרה, "היועמ"ש הוא איש רב זכויות שעבד עם ראש הממשלה, שאין לו שום סיבה להתנכל לו. אין כאן עניין של פוליטיקה, עובדים כאן אנשים מסורים שעושים את עבודתם. היועמ"ש הוא אחד התפקידים החשובים במערכת המשפט. פתאום הוא נהיה פקיד שמתנכל לראש הממשלה? אלה דברים שקשה לשמוע אותם". על טענות לניסיונות להחזיר את בג"ץ לתקופתו לפני המהפכה החוקתית אמרה, "בית המשפט של הדור הראשון היה אקטיביסטי יותר מכולם". לדבריה, "אפשר לשקול רפורמה, אפשר לשקול תיקונים. אבל האם ככה זה, בבליץ תקשורתי חקיקתי, מתכוונים להגיע להישג הזה? זה פסול מכל פסול ומסכן את קיומנו כחברה פתוחה ודמוקרטית, ומסכן גם את ערכיה היהודיים".

כשנשאלה על החלטת היועמ"ש לדחות את השימוע של נתניהו בשלושה חודשים אמרה ביניש, "אני לא מכירה את פרטי התיק והטענה כמה זמן צריך ללמוד את החומר, אבל גם זה צריך להיות באופן פרופורציונלי. אי אפשר לאיין את כל ההחלטות על ידי דחיות. זה מעורר שוב חשד שכדי להשיג את החסינות, והתגברות הזאת על החלטת החסינות, מוכנים להרוס את כל הכללים. זה חמור מאוד".

באשר לטענות לכך שהממשלה סימנה מערכת המשפט כבעיה הכי חמורה של ישראל, בהתעלם מנושאים בוערים אחרים, אמרה ביניש, "אנחנו לא שמענו על תוכניות לתיקון מערכת בתי החולים והבריאות ששם שוכבים אנשים במסדרונות, לא להגנה מפני אלימות, לא להגנה מפני העובדה שפה נופלים בני אדם למוות בעת היותם עובדים בבניין, שום דבר לא קורה פה חוץ ממערכת המשפט שהורסת את המדינה, זה מתקבל על הדעת?", הוסיפה. "לא ניתן להבין שיש כאן שיקולים אמתיים".

שלשום העריכו מקורבים לנתניהו שהוא לא יקדם את חוק החסינות החדש, המקנה חסינות אוטומטית לחבר כנסת מפני העמדה לדין, ובמקום זאת יתמקד בהגבלת סמכותו של בג"ץ להפוך את החלטות הכנסת. כמה גורמים בליכוד ששוחחו עם ראש הממשלה התרשמו כי הוא שוקל לפנות לוועדת הכנסת ולבקש לשמור על חסינותו על פי הנוהל הקיים, המצריך את אישור הוועדה ולאחר מכן את אישורה של מליאת הכנסת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ