ליברמן: נצביע נגד קואליציה שמבוססת על 60 חברי כנסת

הודעת יו"ר ישראל ביתנו מגיעה בצל הדיווחים על קיפאון במשא ומתן הקואליציוני, שבעקבותיו האשים נתניהו את ליברמן בסיכול הקמתה של ממשלת ימין. "כל מה שצריך על מנת להקים ממשלת ימין הוא לדרוש מהמפלגות החרדיות להסיר את ההתנגדות לחוק הגיוס", נמסר הערב מישראל ביתנו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן, בינואר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הודיע הערב (חמישי) כי יצביע נגד קואליציה שמבוססת על 60 חברי כנסת. זאת, לאחר הדיווחים על קיפאון במשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד לבין ישראל ביתנו, שבעקבותיהם האשים ראש הממשלה בנימין נתניהו את ליברמן בסיכול הקמתה של ממשלת ימין. אם ישראל ביתנו תצביע נגד, לנתניהו לא יהיה רוב והממשלה לא תוכל לקום.

"מיד לאחר הבחירות מפלגת 'ישראל ביתנו' המליצה לנשיא ריבלין על בנימין נתניהו כמועמד להרכבת הממשלה", נמסר מישראל ביתנו, "כל מה שצריך על מנת להקים ממשלת ימין הוא לדרוש מהמפלגות החרדיות להסיר את ההתנגדות לחוק הגיוס כפי שהוסכם עליו בכנסת הקודמת וכפי שחוקק בקריאה ראשונה בתמיכת הליכוד ויתר מרכיבי הקואליציה".

נתניהו, השבועצילום: אמיל סלמן

עוד נמסר כי "באותו רגע שהמפלגות החרדיות יסירו את התנגדותן לחוק הנ"ל, בניגוד לסיכומים הקודמים, תקום ממשלה חדשה. ממשלת 60 אינה ממשלת ימין, אלא ממשלה חרדית שבמקום לשמור על מדינת ישראל כמדינה יהודית תהפוך אותה למדינת הלכה. לכן, 'ישראל ביתנו' תתנגד בתוקף לממשלת הלכה, ממשלת 60".

מוקדם יותר הערב נערכה ישיבה של ראשי הסיעות שהמליצו על נתניהו, ללא ליברמן. מהליכוד נמסר כי "ראשי הסיעות החליטו פה אחד כי יש להקים ללא דיחוי ממשלת ימין שתפעל לטובת כל אזרחי ישראל. ראשי הסיעות החליטו פה אחד כי המועמד לראשות הממשלה הוא יו"ר הליכוד בנימין נתניהו, כפי שהתחייבו לבוחריהם במערכת הבחירות וכפי שהמליצו על כך לנשיא, וכי המלצתם לא תשתנה בעד אף מועמד אחר". עוד נמסר כי "ראשי הסיעות קוראים לליברמן לעמוד בהתחייבותו לבוחריו ולהצטרף לממשלת הימין ללא דיחוי - ולא לתת את ידו להקמת ממשלת שמאל".

בהודעת הליכוד שפורסמה קודם לכן נכתב שליברמן מוביל לממשלת שמאל. "ליברמן התחייב לקהל בוחריו שהוא יתמוך בהקמת ממשלת ימין בראשות נתניהו", נכתב בהודעה. "כעת הוא משתמש בכל מיני תירוצים כדי למנוע את הקמתה של ממשלה זו, מה שעלול להביא להקמת ממשלת שמאל".

נתניהו התייאש לאחרונה מהאפשרות לגייס עריק ממפלגת כחול לבן. אם לא יצליח להקים ממשלה בעשרת הימים הקרובים, מתכנן נתניהו להביא לבחירות חוזרות כמה שיותר מהר. לפי החוק, אם נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה הנשיא יזמן אליו שוב את ראשי המפלגות להתייעצויות, שבסיומן יוכל להטיל את הרכבת הממשלה על חבר כנסת אחר או להמליץ על בחירות חדשות.

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי יו"ר כולנו, משה כחלון, אמר למקורביו כי לא יסכים לכהן כשר אוצר בממשלת מיעוט שתתבסס על 60 חברי כנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ